آشپزخانه

به آشپزخانه خود نظم ببخشید

اینکه بدانید کدام وسیله را چقدر نیاز دارید و قرار است در چه بازه های زمانی از آنها استفاده کنید بسیار مهم است. با این کار دیگر لازم نیست که برای استفاده از یکی از وسایل آشپزخانه خود تمام کابینت ها را خالی کنید و تمام ظروف آشپزخانه را بیرون بکشید و برای مثال یک قابلمه را از جایی در دوردست ترین نقطه کابینت بیرون آورید. از طرفی نظم در آشپزخانه هم بسیار مهم است. آشپزخانه یکی از فضاهای مهم برای خانم های خانه دار است. اینکه یک آشپزخانه زیبا پر از وسایل داشته باشند که در عین حال خیلی مرتب و منظم چیده شده باشد هر سه در کنار هم اهمیت بسیاری دارد. ظروف آشپزخانه می توانند در این مورد بسیار تأثیرگذار باشند چرا که خانم ها علاقه عجیبی به ظروف آشپزخانه زیبا دارند. البته باید بگوییم که لزوما هر چه از این ظروف خریداری می شود کاربردی نیست برخی از آنها تنها برای آنکه زیبا هستند خریداری می شوند و برخی دیگر برای اینکه بسیار مورد نیازند.

چیدمان ظروف آشپزخانه بر اساس نوع کاربرد

مسلماً از خیر هیچکدام از اینها نمی‌ توانیم بگذریم. پس باید فکری به حال این ظروف کنیم و آنها را درست در آشپزخانه جاسازی کنیم تا نه زیاد دست و پاگیر باشند و نه آنقدر دور که دسترسی به آنها سخت باشد. برای اینکه بتوانیم به بهترین شکل وسایل و ظروف آشپزخانه را مرتب کنیم و ضمنا به دکوراسیون آشپزخانه لطمه ای وارد نکنیم باید در ابتدا کاربرد هر یک را تعیین کنیم تا بتوانیم متناسب با کارایی و میزان استفاده آنها را در جای مناسب خود قرار دهیم. ظروف آشپزخانه به سه دسته کلی تقسیم می شوند: ظروف پذیرایی، ظروف دم دستی و ظروف دکوراتیو. نام این ظروف تا حدودی نمایانگر میزان استفاده آنها نیز هست.

نگهداری از ظروف آشپزخانه

نظم در آشپزخانه

نظم در آشپزخانه

ظروف پذیرایی

این ظروف حداقل استفاده در آشپزخانه یک کدبانو را دارند. چرا که مخصوص مهمانان خریداری شده اند و تنها برای پذیرایی از آنها استفاده می شوند. این دسته از ظروف آشپزخانه معمولا گران قیمت تر از سایر ظروف هستند و طرح های مختلفی دارند. برای آنکه نه دم دستتان باشند و نه آسیبی به آنها وارد شود شما می‌ توانید از راه‌ های مختلفی بهره بگیرید. معمولاً برای نگهداری از ظروف گران‌ قیمت از بوفه‌ ها استفاده می‌ شود. بوفه‌ ها انواع مختلفی دارند نوعی از آنها شیشه‌ ای هستند و نوعی دیگر کاملاً شبیه به کمد. از هر دوی این بوفه‌ ها می‌ توانید استفاده کنید اما در بوفه‌ کمدی که محتویات آن معلوم نیست شما می‌ توانید تنها به نگهداری و حفاظت از ظروف پذیرایی گران‌ قیمتتان بیندیشید و نه چیدمان آنها. راه دیگری هم وجود دارد و آن استفاده از فضای انتهایی کابینت‌ها است جایی که کمترین دسترسی به آنها وجود دارد. حتی برای آنکه به طور کامل ظروف شما حفظ شوند می‌ توانید از جداکننده‌ های مخصوص کابینت و ظروف استفاده کنید. همچنین در بعضی از آشپزخانه‌ ها نوعی کابینت گردان وجود دارد که می‌ توان از آن بیشترین بهره را برای جاسازی این ظروف برد.

نظم در آشپزخانه

نظم در آشپزخانه

ظروف دم دستی

همانطور که از نام این ظروف پیداست از آنها بسیار استفاده می‌ شود و کاربرد زیادی دارند. این ظروف معمولاً چندان ظاهر زیبایی ندارند و اغلب اندازه‌ های کوچکتری نسبت به ظروف پذیرایی دارند و البته قیمت این ظروف آشپزخانه چندان بالا نیست. از آنجاییکه از این ظروف استفاده‌ زیادی می‌ شود پیشنهاد می‌شود آنها را جلوی ظروف پذیرایی قرار دهید و برای نظم دادن به کابینت‌ ها از دیوایدرهای مخصوص استفاده کنید. جایگاه این ظروف باید در راحت‌ ترین مکان ممکن باشد چرا که قرار است در طول روز بارها و بارها آنها را به کار بگیرید. بهترین جا برای قرار دادن وسایل آشپزخانه دم دستی کشوهای کابینت، کابینت های بالایی که دسترسی آسانی دارند و استندهای کوچک است. حتی اگر کابینت و کشوهای زیادی برای مدیریت تمامی این وسایل ندارید می توانید قفسه های کوچکی بسازید و آن را گوشه آشپزخانه قرار داده و وسایل دم دستی آَشپزخانه را مرتب و منظم روی آن بچینید.

نظم در آشپزخانه

نظم در آشپزخانه

ظروف دکوراتیو

دسته آخر ظروف دکوراتیوی هستند که معمولا چندان کاربردی در آشپزخانه جز زیباسازی فضا ندارند. این وسایل و ظروف باید جایی قرار گیرند که دیده شوند پس بهتر است برای این ظروف مکانی ویژه ایجاد کنید. برای این کار می توانید قفسه هایی کوچک و یا طبقه هایی را در آشپزخانه ایجاد کنید و این ظروف را روی آنها بچینید. حتی می توانید از نگهدارنده های زیبایی استفاده کنید و برخی از آنها را بیاویزید.

 

در چیدمان تمامی موارد فوق، به این نکات نیز توجه کنید

در کل بهتر است دسترسی به همه‌ وسایل آسان باشد. به گونه‌ ای که آنقدر منظم و مرتب چیده شده باشند که بدانید چه ظرفی را کجا قرار داده‌ اید تا برای استفاده از آن مشکلی ایجاد نشود.

وسایل مشابه را کنار هم قرار دهید قاشق‌ ها یک جا، قابلمه‌ ها یک جا و ظروف هم یک جا.

چنگک‌ ها و وسایلی که برای هم زدن غذا استفاده می‌ کنید جزو پر کاربردترین و البته بی نظم ترین ابزار آشپزی هستند. بهترین راه برای نظم بخشیدن به این وسایل آویختن آنها از دیوار است. با این کار فضای بیشتری را برای سایر وسایل و ظروف ایجاد می‌ کنید.

در نهایت به کودکان هم بیندیشید. برخی از ظروف و لیوان مورد استفاده‌ آنها را در طبقات و کشوهای کابینت‌ های پایینی قرار دهید.