سایر

طراحی دکوراسیون داخلی با کمک طراحان داخلی

بهتر است بدانید طراحان داخلی افراد دیکتاتوری نیستند و همچنین نمی‌ توانند ذهن شما را بخوانند. آنها فقط می‌ توانند با شما در تعامل درستی قرار بگیرند و در طی کار با روانشناسی و طراحی دکوراسیون داخلی مناسب به آنچه باب میل شما و مناسب شرایط زندگی شما است برسند. پس بهتر است از همان ابتدا با دقت و تحقیق طراح خود را انتخاب نمایید و در روند کار هر آنچه که از شما می‌ پرسند را کامل و صادقانه جواب دهید مشکل دیگری که وجود دارد شنیدن جمله همه چیز باید عوض شود است. این جمله در اکثر اوقات با یک نگاه اجمالی قبل از پرسیدن سوالات اصلی فقط می‌ تواند از دهان یک طراح غیر‌حرفه‌ ای بیرون آید و در این مورد شما با اطمینان کامل و بدون استرس ناشی از شنیدن این حرف باید طراح خود را عوض کنید. حال آیا می‌ دانید طراحان برای دکوراسیون منزلتان چه سؤال‌ هایی می‌ پرسند؟ در این مطلب سؤال‌ ها و چگونگی پاسخ به آنها را با هم بررسی خواهیم کرد:

طراحی دکوراسیون داخلی

طراحی دکوراسیون داخلی

چه چیزی را در این اتاق دوست دارید؟

سؤال اول و اصلی‌ ترین سؤالی که طراح باید از شما بپرسد این است: «چه چیزی را در این اتاق دوست دارید؟» با پرسیدن این سؤال طراح به شما این اطمینان را می‌ دهد که به علایق شما توجه دارد و قرار است طراحی‌ هایی متناسب با علایق شما انجام دهد. مثلا اگر در یک اتاق نشیمن مالک جواب این سؤال را با نشان دادن کتابخانه شخصی‌ اش بدهد قطعا طراح ترکیبات خود را با توجه به این امر پیش خواهد برد قرار دادن کتابخانه و یا یک طراحی ویژه برای داشتن یک کتابخانه بزرگ و چیدمان و انتخاب بقیه ضروریات در راستا و در کنار این کتابخانه.

چه چیزی را در این اتاق دوست ندارید؟

سؤال دوم در کنار سؤال اول و تکمیل کننده آن است: «چه چیزی را در این اتاق دوست ندارید؟»  جواب دادن به این سؤال پیچیدگی‌ هایی دارد که شاید شما را کمی گیج کند. در این مورد کاملا فراموش کنید که آیا آن وسیله را نیاز دارید یا نه و فقط صادقانه نسبت به چیزی که دوست ندارید صحبت کنید. همچنین ممکن است چیزی که شما آن را دوست ندارید وسیله مورد علاقه همسرتان باشد و شما را در پاسخ به این سؤال کمی گیج کند اما از آن نیز نترسید چون طراح شما با شناخت کامل از علایق و سلایق همه اعضای خانواده پیش خواهد رفت و فکری برای آن خواهد کرد. یک طراح خوب سعی در تغییر دادن عقیده شما ندارد و فقط با‌ توجه به نیاز‌های شما مناسب‌ ترین کار را انجام خواهد داد.

طراحی دکوراسیون داخلی

طراحی دکوراسیون داخلی

چه رنگی را دوست دارید؟

سؤال سومی که طراح شما باید از شما بپرسد این است: «چه رنگی را دوست دارید؟» قطعا پاسخ به این سؤال بسیار مهم است. ممکن است فردی با رنگ‌ های ساده و فقط با یک لمس رنگی درخشان بیشتر ارتباط برقرار کند تا وجود چند رنگ مکمل در کنار یکدیگر! حتی می‌ تواند در رسیدن به طراحی مناسب و انتخاب درست طراح نیز تأثیرگذار باشد. مثلا ممکن است شما عاشق کتابخانه چوبی قهوه ای باشید اما با رنگ سبز ارتباط بیشتری برقرار کنید. درست در اینجا است که مسیر طراحی کاملا تغییر پیدا می‌ کند و ممکن است تصور طراح برای داشتن یک کتابخانه چوبی بزرگ را به یک کتابخانه مدرن با متریال سبک تغییر دهد که بتواند از رنگ مورد علاقه شما در کنار وسیله مورد علاقه‌ تان استفاده کند.

از چه رنگی متنفرید؟

سؤال چهارم مکمل سؤال سوم است: «از چه رنگی متنفرید؟» بهتر است با دقت به این سؤال پاسخ دهید. آیا تا‌ به‌ حال انرژی رنگی شما را آزار داده است؟ اگر رنگی را دوست ندارید صادقانه به این سؤال پاسخ دهید تا طراح بتواند با جایگزین کردن رنگ مناسب به طراحی آرامش بخش‌ تری برای شما برسد.

طراحی دکوراسیون داخلی

طراحی دکوراسیون داخلی

آیا منبع الهام‌ بخشی دارید؟

ممکن است شما با داشتن پارچه‌ های گل‌ گلی خاص در صندلی‌ های میز غذاخوری‌ تان حس خوبی داشته باشید و دلتان بخواهد آنها منبع دیگر رنگ‌ ها قرار بگیرند یا وجود چند گلدان بزرگ و کوچک زیبا که ترکیبی از رنگ‌ های آبی و سفید هستند و همیشه حس خوبی را به شما منتقل می‌ کنند. اینها سبب جهت‌ دهی مناسب به کار طراح می شوند. پس خوب به اطرافتان دقت کنید.

طراحی دکوراسیون داخلی

طراحی دکوراسیون داخلی

آیا نگاه و سبک خاصی را می‌ پسندید؟

در این سؤال شما باید به استفاده از رنگ‌ ها و یا سبک خاص هنری و تاریخی‌ که در ذهن دارید مراجعه کنید. شاید از دیدگاه شما خانه‌ ای با طراحی مدرن بسیار مطلوب باشد اما از دیدگاه فرد دیگری داشتن خانه‌ ای کلاسیک آرامش بخش‌ تر باشد. در این مورد ممکن است شما به این موضوع فکر کنید که واقعا هیچ شناختی نسبت به سبک‌ ها و یا رنگ‌ های خاص ندارید و نمی‌ توانید پاسخ درستی به این سؤال دهید. اصلا نگران نباشید و با کمی جست و جو در تعدادی عکس می توانید به راحتی به این سؤالات پاسخ دهید. تعدادی عکس از اتاق‌ ها و سبک‌ ها و شرایطی که همیشه برایتان رویایی و دوست داشتنی بودند و تعدادی عکس از همین مکان‌‌ ها که باب‌ میلتان نیستند و همیشه از آنها تنفر داشته‌ اید می‌ تواند به طراح شما کمک کند تا سلیقه شما را بهتر درک کند.

از این اتاق چه استفاده‌ ای می‌ کنید؟

شاید این سؤال در نگاه اول بی معنی به نظر برسد اما بسیار مهم است. مثلا این واضح است که اتاق خواب مختص به خوابیدن و استراحت کردن است اما ممکن است از آن برای دیدن فیلم نیز استفاده کنید. در این صورت باید شرایطی برای داشتن صندلی و یا تلویزیون در نقطه‌ ای مناسب نیز وجود داشته باشد.

طراحی دکوراسیون داخلی

طراحی دکوراسیون داخلی

آیا صندلی تلویزیون شما مهم است؟

سؤال هشتم مستقیما به تلویزیون بر‌ می‌ گردد. اگر شما فردی باشید که ساعت‌ های زیادی را صرف تماشای فیلم و … می‌ کنید قطعا صندلی شما مهم خواهد بود. بنابراین دیگر وسایل منزل و اتاق وابسته به آن خواهند شد و تغییرات اساسی خواهند داشت.

طراحی دکوراسیون داخلی

آیا نیاز‌های خاصی وجود دارد که باید به آن توجه کرد؟

ممکن است در منزل شما فردی باشد که از صندلی چرخدار استفاده می‌ کند در این صورت باید امکانات متناسب با او نیز مد نظر قرار گیرد. مثلا در اتاق بازی بچه‌ ها و یا در آشپزخانه و حتی در اتاقی که تلویزیون قرار می گیرد باید شرایط متناسب برای بازی، رفت و آمد، نشستن و دسترسی به وسایل لازم برای او نیز فراهم شود.

آیا می‌ خواهید تمام تغییرات را در یک فاز انجام دهید و یا تقسیم‌ بندی می‌ کنید؟

مسئله دیگر این است که شما می‌ خواهید تمام تغییرات را تنها در یک جلسه انجام دهید و یا فقط نیاز دارید که قسمتی از اتاق‌ ها و یا پذیرایی و … تغییر کند و بقیه را به زمان آتی موکول خواهید کرد. در این صورت طراح می‌ تواند قسمت‌ های مهم را انتخاب کند و سپس بخشی را متناسب با دیگر وسایل شما طراحی کند و در ادامه طراحی‌ هایش را برای بعد برنامه‌ ریزی کند.

طراحی دکوراسیون داخلی

طراحی دکوراسیون داخلی

چقدر می‌خواهید هزینه کنید؟

مهمترین سؤالی که باید به دقت آن را بررسی کنید و پاسخ دهید این است که چقدر می‌ خواهید هزینه کنید؟ این سؤال مستقیما به بودجه شما بر‌ می‌ گردد. با خود و طراحتان روراست باشید و تحت تأثیر تغییرات عظیم و یا هیجان‌انگیز هزینه‌ ای بیشتر از بودجه‌ تان نکنید. پاسخ دقیق به این سؤال اصلا خجالت‌ آور نیست بلکه با درست جواب دادن به آن می‌ توانید کمک بزرگی هم به طراح و هم به جیب خودتان بکنید. ممکن است بودجه شما پایین‌ تر از آنچه که طراح برنامه‌ ریزی می‌ کند باشد و با این جواب شما به او راه‌ های دیگری را نشان خواهید داد که ممکن است تغییر متریال تا ساخت برخی وسایل و … را در بر بگیرد.

این یک بودجه واقع‌ بینانه در رسیدن به آنچه که من می‌ خواهم است یا خیر؟

در این مورد نوبت شماست که سؤال آخر را در تکمیل سؤال قبل بپرسید. «این یک بودجه واقع‌بینانه در رسیدن به آنچه که من می‌ خواهم است یا خیر؟» در این مورد طراح با شما صادقانه برخورد خواهد کرد و به شما کمک می‌ کند که انتخاب بهتر و برنامه‌ ریزی مناسب‌ تری داشته باشید. ممکن است طراح با بودجه شما موافق باشد و بتواند تمام شرایط شما را فراهم کند یا با بررسی بیشتر به حذف زوائد بپردازد و یا به شما بگوید که می توانید در هزینه های خود کمی صرفه جویی کنید.

تمام این موارد را با هم بررسی کردیم تا به این نتیجه برسیم که شما می‌ توانید با انتخاب یک طراح خوب و پاسخگویی مناسب به سؤالات او بدون استرس و یا قرار گرفتن در شرایط وسوسه کننده به طراحی مناسب و منزل ایده‌آل و یا محل کار دلخواه‌ تان برسید. اما این را فراموش نکنید حتی اگر به این نتیجه رسیدید که نمی‌ توانید با طراح و هزینه‌ های آن کنار بیایید پاسخ به این سؤالات شما را برای رسیدن به یک طراحی مناسب راهنمایی خواهد کرد.