فضای اداری

بررسی فضای اداری مایکروسافت در لیسبون

تغییرات بنیادی را در شرکت هایی که با تکنولوژی های جدید درگیر هستند بیشتر می توان مشاهده کرد. با نگاهی به فضای اداری مایکروسافت که در این مقاله به آن پرداخته ایم می توانیم به صورت عملی با این تغییرات آشنا شویم. با ارائه اینگونه مقالات سعی داریم تا نمونه هایی از این طراحی نوین را در معرض دید متخصصین محترم قرار دهیم تا شاید با سرعت بیشتری این تغییرات در ساختارهای اداری کشورمان نیز جاری شود و شاهد ساختارهای اداری مدرن تری در سازمان های کشورمان باشیم.

شعبه مایکروسافت در پرتغال اخیرا به یک ساختمان ۴ طبقه با مساحت حدودی ۶۲۰۰ متر مربع در منطقه پارک ملی لیسبون منتقل شد طراحی داخلی این مجموعه توسط شرکت « 3g office » انجام شده است این طراحی بسیار جدید و قابل انعطاف است و با دیدگاه استفاده حداکثری از تکنولوژی و تلاش در جهت افزایش قابلیت جا به جایی، همکاری و بهره وری کارکنان طراحی شده است.

فضای اداری مایکروسافت

در محل جدید ۴۷۵ نفر پرسنل استخدامی مشغول به کار هستند مفاهیم سنتی مثل «فضاهای کاری ثابت» به فراموشی سپرده شده است و در عوض پلان قابل تغییری در محوطه کاری پیشنهاد شده که البته شامل محیط هایی مناسب برای کار، محل های مکالمه تلفنی، میزهای جلسات، اتاق هایی برای تمرکز و اندیشیدن، محل هایی برای تبادل نظر و جلسات طوفان مغزی و محل های متعددی جهت انجام ملاقات ها و مذاکرات پیش بینی شده است.

فضای اداری مایکروسافت

محیط کاری ایجاد شده به نحوی است که گسترش روابط میان کارکنان را تشویق می کند و نور بیشتر و بهتری نیز در آن جریان دارد. به منظور تشویق روح همکاری از ایجاد میزهای جداگانه پرهیز و سعی شده است که از اشکال دایره ای  بیشتر استفاده شود.

به همراه این مفهوم نو به کارکنان امکان ایجاد محل های خصوصی و باز هم داده شده است. طراحان محل هایی خصوصی در پشت محیط باز پیش بینی کرده اند.

فضای اداری مایکروسافت

در این نوع فضای کاری هر کارمندی فقط یک فایل دراختیار دارد و مفهوم محدوده اختصاصی به طور کلی حذف شده است. به نظر می رسد که دراین فضای کاری خلاقیت کارکنان به نحو احسن بروز می کند.

علاوه بر اینکه اینجا محل کار پرسنل است به نحوی طراحی شده است که مایکروسافت به وسیله آن بتواند با مشتریان بیشتری رو به رو شود و محصولات خود را به آنها معرفی کند به همین جهت مشتریان می توانند در زمان کار به آنجا رفته و فضای تکنولوژی حاکم بر فضای اداری مایکروسافت را تجربه کنند.

فضای اداری مایکروسافت

محل مراجعین هم در طبقه همکف و هم در طبقه سوم قرار دارد. آنها به یک فضا با قابلیت های متنوع دسترسی دارند که بسته به نیاز استفاده کننده قابلیت تغییر دارد. فضایی شبیه یک بار و یا یک تراس بزرگ در طبقه سوم از یک ملاقات ساده تا برنامه ریزی برای یک اتفاق بزرگ همه در این فضا قابل برنامه ریزی است و به این ترتیب همه امکان استفاده از پارک ملی لیسبون را خواهند داشت.

فضای اداری مایکروسافت

شاید این سؤال پیش بیاید که در چنین فضایی چگونه می توان راه حلی برای همکاری و خصوصی بودن  همزمان فضاها ایجاد کرد بدون آن که اتاق های بیشتری اضافه کنیم؟ پاسخ به این سؤال چنین است: «اتاق های ملاقات را با شیشه های هوشمندی می سازیم که میزان شفافیت آنها در دست کسانی باشد که از آن استفاده می کنند. با این نوع از شیشه های هوشمند همچنین می توانیم به حداکثر شفافیت اطمینان داشته باشیم. چیزی که در فلسفه کلیدی مایکروسافت نهفته است زندگی بدون فاصله های (دیوار)»