معماری و دکوراسیون خانه

آشنایی با سبک های پرطرفدار دکوراسیون

چیدمان داخلی خانه تأثیرات فراوانی بر زندگی روزمره افراد دارد و می تواند بر احساسات آنها تأثیر بگذارد. سبک طراحی داخلی خانه در واقع سلیقه، شخصیت و روحیات صاحبخانه را به نمایش می گذارد. با انتخاب بهترین المان ها و عملکرد هوشمندانه می توان هر فضایی را با هر ظاهری شکل داد و ساخت. اما برای ایجاد هماهنگی و انسجام بیشتر در قسمت های مختلف خانه بهتر است از سبک مشخصی پیروی کنید. برای شناخت سلیقه خود و اعمال آن در دکوراسیون داخلی پیشنهاد می شود سبک های طراحی داخلی را بهتر بشناسید. همچنین برای بهبود فضای داخلی خانه بهتر است آگاهی خود را درباره سبک موردنظر افزایش دهید. در ادامه به معرفی سبک های پرطرفدار دکوراسیون پرداخته ایم پس با ما همراه باشید.

سبک های پرطرفدار دکوراسیون

سبک های پرطرفدار دکوراسیون

سبک وینتیج

بعد از جنگ جهانی دوم مردم اروپا برای خرید لوازم خانه‌ به وسایل دست دوم روی آوردند. شاید بتوان گفت تولد طراحی داخلی به سبک وینتیج به این دوران بر می‌ گردد. در واقع وینتیج سبکی است با اشیای قدیمی و آغشته به حس نوستالژیک که یادآور روزهای گذشته است. چوب یکی از عناصر مهم در سبک وینتیج است، فرش و قالیچه، اشیای قدیمی و عتیقه، نما و یا شومینه آجری در این سبک دکوراسیون داخلی به وفور به چشم می‌ خورد. مبل‌ های کنده‌ کاری شده با پشتی بلند، بوفه و کمدهای چوبی حکاکی شده و کاغذ دیواری‌ های گلدار در سبک وینتیج زیاد استفاده می‌ شوند. بعضی‌ ها بر این باور هستند که در سبک وینتیج باید کلاسیک بودن را رعایت کرد. اما چنین تصوری صحیح نیست زیرا وینتیج را می‌ توان با سبک مدرن ترکیب کرد و دکوراسیون داخلی خلاقانه‌ ای به وجود آورد. در سبک وینتیج وسایل و اشیا حتما باید متعلق به زمان گذشته باشند تا بتوانند در این سبک از طراحی مورد استفاده قرار گیرند. لوازمی که فقط از نظر ظاهری قدیمی هستند در سبک رترو قرار می‌ گیرند. اعمال سبک وینتیج در طراحی داخلی اتاق خواب می‌ تواند تا حدود زیادی از استرس زندگی مدرن کم کند. برای طراحی داخلی اتاق خواب به سبک وینتیج هزینه‌ بسیار کمی لازم است و می‌ توان با آویزان کردن پرده توری این کار را شروع کرد. لوازم اشرافی و زیبای گذشته که دیگر مدرن نیستند دکوراسیون جذاب و منحصر به‌ فردی را در این سبک به وجود می‌ آورند. مبلمانی کلاسیک در اتاق بچینید، قسمتی از بالای آیینه را به آویزان کردن گردنبندهای مرواریدی و گوشواره‌ ها اختصاص دهید، از طرح‌ های گلدار برای دکوراسیون اتاق خواب استفاده کنید و ببینید که این سبک فضای پویایی را به وجود خواهد آورد.

سبک های پرطرفدار دکوراسیون

سبک های پرطرفدار دکوراسیون

سبک کانتری

برای داشتن خانه‌ ای با دکوراسیون داخلی راحت، بی آلایش و ساده پیروی از سبک کانتری بهترین روش است. در واقع کانتری سبک سنتی مختص به هر کشوری است. مطمئناً هر کشوری دارای سبک چیدمان ویژه ای است. بنا به فرهنگ، عرف و رسم و رسوم دکوراسیون هر ملتی دارای ویژگی‌ های مخصوصی است که با ملت دیگر متفاوت است. سبک دکوراسیون داخلی ایرانی، انگلیسی، چینی، ژاپنی، مراکشی، مصری، یونانی، رومی، هندی و … هرکدام دارای ویژگی‌ هایی هستند. مثلاً در دکوراسیون ایرانی ستون‌ها، تزئینات و ایوان‌ های رفیع کاملاً مشهود است. در چیدمان ژاپنی جزئیات بسیارکمی به چشم می‌ خورد و تمیز بودن، میزهای کوتاه، درهای کشویی و کفپوش حصیری بیشترین نقش را دارند. در دکوراسیون مصری بیشتر حجم‌ های مکعبی، پنجره‌ های مشبک و نقاشی‌ های پر رنگ و لعاب به روی پاپیروس به چشم می‌ خورند. بارها در فیلم‌ ها با این نوع سبک‌ ها مواجه بوده‌ ایم به‌ گونه‌ ای که خواه‌ نا خواه با دیدن و یا قرار گرفتن در آن فضا به یاد آن کشور می‌ افتیم.

سبک های پرطرفدار دکوراسیون

سبک های پرطرفدار دکوراسیون

سبک باروک

زادگاه سبک باروک به معماری کشور ایتالیا در قرن ۱۹بر می‌ گردد  اما این سبک توانسته بیشتر اروپا را به خود جذب کند. در واقع می‌ توان گفت سبک باروک معماری کلاسیک بی ساختاری است که دارای تزئینات نمایشی زیاد و عجیب‌ و غریب است. ازنظر لغوی باروک به معنای مروارید ناصاف است. بنابراین در سبک باروک نظم و قوانین رعایت نمی‌ شود. در سبک باروک همه‌ چیز به حس هنرمند بستگی دارد. سبک باروک در دکوراسیون داخلی نقطه مقابل سبک کلاسیک است. باروک مملو از پویایی، جنبش و حرکت است. هنرمند سبک باروک از حس به‌ جای منطق استفاده می‌ کند. اجزای متفاوتی که در این دکوراسیون استفاده می‌ شوند  فضایی متفاوت را می سازند و از تلفیق فضاهای متفاوت محیطی شگفت‌ انگیز پدید می‌ آید. در این سبک از اشیای بزرگ، تابلوهای نقاشی بزرگ و پیکرهای عظیم جهت شکوهمند شدن فضا استفاده می شود.

سبک های پرطرفدار دکوراسیون

سبک های پرطرفدار دکوراسیون

سبک گوتیک

در چیدمان داخلی هر فضایی باید به هدف و علاقه توجه کرد. مثلاً چیدمان یک مطلب دندانپزشکی باید با یک دفتر مهندسی تفاوت داشته باشد و دکوراسیون داخلی اتاق‌ خواب افراد خانواده مناسب باسلیقه و علایق آنها اجرا می شود. در تاریخ معماری سبکی که بیشتر در اختیار مکان‌ های مذهبی چون کلیسا بوده است با عنوان سبک گوتیک شناخته می‌ شود. سبک گوتیک در چیدمان داخلی نیاز به فضای زیادی دارد. فضای بزرگ از دلگیری ترکیب رنگ‌ ها می‌کاهد. المان های سبک گوتیک در دکوراسیون داخلی باعث می‌ شود که جلوه‌ لوکسی به خانه داده شود. این سبک بیشتر مورد پسند کسانی است که از فضاهای عرفانی لذت می‌برند.

سبک های پرطرفدار دکوراسیون

سبک های پرطرفدار دکوراسیون

سبک روستیک

دوستداران طبیعت مایلند تا در دکوراسیون داخلی خانه از عناصر طبیعت استفاده کنند. سبک روستیک مناسب‌ ترین روش برای چیدمان داخلی خانه‌ این افراد است. استفاده از چوب، نمای آجری، گلدان‌ های گل طبیعی و درختچه، کنده درخت و … از المان‌های موجود در این سبک است. سبک روستیک مختص خانه‌ های روستایی، ویلایی و کوهستانی است. به دلیل متریال‌ های طبیعت که در معماری سبک روستیک به کار برده می‌شود ماهیت آرامش بخشی را به همراه دارد. میزها و قفسه‌ های چوبی، کاشی و سفال، مبل‌ های چوبی با روکش چهارخانه، شومینه، کله حیوانات، کفپوش چوبی، دیوارهای آجری، منسوجات فاقد درخشش و جلا، حصیر، پرده‌ های ساده و بدون نقش و نگار و پارچه‌ هایی از الیاف‌ طبیعی چون کتان، پشم، پنبه و … در این نوع سبک زیاد به چشم می‌خورد. علاوه بر این صنایع‌ دستی یکی از عناصر اصلی در این نوع چیدمان است. هیزم‌ های چیده شده کنار شومینه، دیوارهای پتینه کاری شده و دیواری از قاب عکس‌ های قدیمی به نزدیک شدن به این فضا کمک می‌کنند.

سبک های پرطرفدار دکوراسیون

سبک های پرطرفدار دکوراسیون

سبک ایرانی

مردم هر ملتی علاقه مند به هر سبکی در چیدمان داخلی که باشند باز از فرهنگ و سنت خود لذت می برند. دکوراسیون داخلی به سبک ایرانی دارای تفاوت ویژه‌ ای با سبک سایر کشورها دارد. سبک ایرانی پر از بازی نور، جنبش، پویایی و سرزندگی است. اگر چه امروزه در طراحی داخلی به سبک ایرانی خبری از طاق و قوس و شیشه‌ های رنگی نیست، اما با وجود دنیای مدرنیته هنوز فرهنگ ایرانی در فضای داخلی خانه‌ های ایرانی جا دارد. فرش‌ های پر نقش و نگار، پشتی قرمز، سماور و قوری روی اجاق گاز آشپزخانه، ظروف سفالی به رنگ فیروزه‌ ای، تخت‌ های چوبی مفروش با گلیم و مخدع (پشتی)، حضور پارچه‌ های ترمه دوزی شده به عنوان رومیزی، بالشتک های غلطکی، استفاده از جاجیم به عنوان روکش مبل، بوفه‌ ای با ظروف چینی گل سرخی، دیواری با پوشش آجر نما و …از نمونه‌ عناصر موجود در سبک دکوراسیون داخلی ایرانی است. هنوز در بسیاری از خانه‌ ها در فصل سرما بساط کرسی بر پا می‌ شود و از قلیان‌ هایی که جنبه‌ تزئینی دارند در زیباسازی فضای خانه استفاده می شود. اگر چه امروز آن سنت اصیل ایرانی به طور کامل مشاهده نمی‌ شود اما تلفیق آن با سبک‌ های مدرن توانسته طرفدار‌های فراوانی در همه‌ جای دنیا پیدا کند.

نوشته های مشابه