اتاق خواب

چگونه یک اتاق خواب آرامش بخش داشته باشیم؟

برای انجام کار در اتاق به یک میز نیاز داریم برای مطالعه از یک صندلی راحت و ارگونومیک بهره می‌گیریم، برای جا دادن وسایل خود یک کمد تهیه می ‌کنیم و برای نشستن بر روی زمین کفپوش ‌های نرم و لطیف خریداری می ‌کنیم اما سؤال اینجاست که برای یک خواب راحت در اتاق‌ خواب چه‌ کارهایی می ‌توانیم انجام دهیم؟ به این منظور بهتر است عواملی که موجب بی‌ خوابی می ‌شوند را با هم مرور کنیم و برای هر یک چاره ‌ای بیندیشیم اینگونه می توانیم یک اتاق خواب آرامش بخش داشته باشیم.

رنگ اتاق ‌خواب

رنگ اتاق‌ خواب برای ما اهمیت زیادی دارد. البته اغلب ما بیشتر به زیبایی و مجلل بودن اتاق‌ خواب فکر می ‌کنیم تا ایجاد یک محیط مناسب برای خواب راحت. نتیجه آنکه اگر قرار باشد رنگی غیر از سفید به دیوار اتاق ‌ها بزنیم احتمالاً به سراغ رنگ ‌های گرم که از جذابیت بالایی برخوردارند می ‌رویم. این رنگ ‌ها اگرچه در ایجاد فضایی گیرا مؤثر هستند اما موجب افزایش هیجان و بالا رفتن فشارخون می ‌شوند. بنابراین هنگامی‌ که از رنگ ‌های گرم نظیر قرمز و نارنجی در اتاق‌ خواب خود استفاده می ‌کنیم چندان نباید انتظار خوابی راحت در آنجا را داشته باشیم.

در مقابل رنگ‌ های سرد به ایجاد آرامش و کاهش استرس کمک می ‌کنند. در نتیجه هر چه بیشتر در اتاق ‌خواب مورد استفاده قرار بگیرند محیط را آرام ‌تر جلوه می ‌دهند. البته بد نیست بدانید که استفاده زیاد از این رنگ‌ ها فضا را کسالت ‌آور می ‌کند به‌ گونه ‌ای که دیگر رغبت نمی ‌کنید در آن به مطالعه انجام کار یا ورزش بپردازید. افزون بر این می‌ توانید از ترکیب رنگ ‌های مختلف استفاده کنید. به ‌طور معمول برای ایجاد محیطی مناسب برای خواب باید از رنگ ‌های سرد و خنثی به‌ طور غالب و در کنار آنها رنگ ‌های گرم به‌ صورت حاشیه ‌ای استفاده کنید.

 

اتاق خواب آرامش بخش

اتاق خواب آرامش بخش

زرد و خاکستری در دکوراسیون اتاق خواب

استفاده از رنگ ‌های زرد و خاکستری ترکیبی است که این روزها برای اتاق ‌هایی با دکوراسیون مدرن توصیه می ‌شود. یکی از اصول رایج در دکوراسیون مدرن بهره‌گیری از رنگ‌ های خنثی است. در این ترکیب خاکستری ‌رنگی خنثی و زرد نیز رنگ گرم محسوب می ‌شود. با توجه به اینکه خاکستری هیچ فشاری به چشم وارد نمی ‌کند و زرد موجب شادی و هیجان درونی می ‌شود این تلفیق می ‌تواند به ایجاد تعادل در اتاق ‌خواب کمک کند. با این‌حال چنین رنگ ‌بندی برای اتاقی که بیشتر به ‌منظور کار و مطالعه استفاده می ‌شود چندان پیشنهاد نمی ‌شود چرا که ما برای فعالیت به نور نیاز داریم و رنگ خاکستری که به ‌طور غالب مورد استفاده قرارگرفته چندان توانایی بازتاب ندارد و رنگی کاملاً خنثی و بی ‌حس است.

اتاق خواب آرامش بخش

ترکیب رنگ های سرد و گرم

به منظور ایجاد حس نشاط بیشتر در اتاق خواب بهتر است به ‌جای رنگ‌ های خنثی از رنگ‌ های سردی نظیر آبی و سبز استفاده کنید. ترکیب این رنگ‌ ها با رنگ‌ های گرم علاوه بر ایجاد تعادل و آرامش مورد نیاز برای خواب موجب افزایش نشاط شما برای انجام کارهای دیگر نیز می ‌شود. در این بین ترکیب ‌های آبی و نارنجی و همچنین سبز و صورتی جلوه زیبایی به اتاق خواب شما می ‌بخشند. آبی و نارنجی رنگ ‌های مکمل یکدیگر محسوب می ‌شوند که اگر به‌ صورت روشن استفاده شوند فضای اتاق را آرام و مناسب خواب جلوه می ‌دهند و هر چه تنالیته آنها تیره ‌تر شود به میزان انرژی و هیجان اتاق افزوده می ‌شود. ترکیب سبز و صورتی نیز کاملاً از طبیعت الهام گرفته شده و همان‌ قدر که شما از بودن در میان درختان سرسبز و گل ‌ها آرامش می ‌گیرید در اتاقی با این رنگ ‌بندی نیز به خوابی راحت و عمیق فرو می ‌روید. البته با توجه به اینکه رنگ سبز انواع متنوعی دارد سبزهای تیره حالتی سردتر و سبزهای روشن نظیر زیتونی حالتی گرم به اتاق شما می ‌بخشند.

اتاق خواب آرامش بخش

رنگ های روشن در اتاق خواب

استفاده وسیع از رنگ ‌های خنثی در اتاق ‌هایی که بیشتر برای استراحت استفاده می ‌شوند بسیار مرسوم است. رنگ ‌های خنثی نیز دارای طیف ‌های تیره و روشن هستند. رنگ ‌های تیره نظیر سیاه و خاکستری‌ با ایجاد یک فضای آرام موجب خواب راحت شما می ‌شوند. همچنین رنگ ‌هایی نظیر سفید و کرم در اتاق ‌هایی که از نور طبیعی برخوردارند مورد استفاده قرار می ‌گیرند و با بازتاب بهتر نور از حالت بی ‌روح و کسل‌ کننده اتاق‌ خواب می ‌کاهند.

اتاق خواب آرامش بخش

میزان نور طبیعی و گردش هوا

بسیاری از ما به خواب میان روز علاقه داریم با این‌حال وجود نور زیاد در اتاق‌ خواب می ‌تواند مانعی برای یک خواب راحت باشد. از سوی دیگر ما از نور طبیعی در طول روز برای انجام سایر کارهای روزانه خود استفاده می ‌کنیم بنابراین با یک تناقض مواجه خواهیم شد چرا که از یک سو به پنجره ‌هایی برای دریافت نور طبیعی نیاز داریم و از سوی دیگر نور زیاد دائمی می ‌تواند خواب ما را مختل کند. افزون بر این استفاده از پرده‌ های تیره و ضخیم می ‌تواند از عبور جریان هوا در فصل ‌های گرم سال جلوگیری کند و با افزایش دمای اتاق موجب بی ‌خوابی ما شوند. در نتیجه به نظر می ‌رسد پرده ‌های کرکره ‌ای که امروزه از تنوع بالایی برخوردارند بهترین گزینه برای اتاق‌ خواب باشند. این پرده ‌ها از ضخامت مناسب و رنگ ‌بندی متنوعی برخوردارند و میزان نور ورودی به فضای اتاق را به‌ راحتی کنترل می ‌کنند.

اتاق خواب آرامش بخش

اتاق خواب آرامش بخش

چه میزان نور نیاز داریم؟

نورپردازی اتاق ‌خواب ازجمله مواردی است که امروزه بسیار مورد توجه قرار می ‌گیرد. بر خلاف گذشته که برای روشنایی اتاق‌ خواب از لوستر و چراغ‌ های سقفی استفاده می ‌شد امروزه نورپردازی موضعی و استفاده از لامپ ‌های مخفی اهمیت بیشتری پیدا کرده ‌اند. در واقع ما بخشی از نور مورد نیاز برای کارهای خود در طول روز را از طریق پنجره ‌ها دریافت می ‌کنیم. هنگام شب نیز با مقداری نور بسیاری از فعالیت ‌ها نظیر مطالعه را انجام می ‌دهیم اما نور شدید چراغ‌ های سقفی در ساعات انتهایی شب می ‌تواند به چشم فشار وارد کند و خواب راحت را از ما بگیرد. در نتیجه طراحان دکوراسیون  امروزه از چراغ ‌های موضعی در حاشیه اتاق و همچنین نورپردازی در پشت سقف ‌های باریسول استفاده می ‌کنند. همچنین تنظیم شدن نور چراغ‌ ها نیز از قابلیت ‌هایی است که در ایجاد یک محیط مناسب و آرامش ‌بخش برای خوابی راحت بسیار مؤثر خواهد بود.