طراحی صنعتی

مبلمان چندکاره یا تبدیلی چیست و چرا طرفدار دارد؟

صندلی‌ های تاشوی قدیمی اولین نسل از مبلمان چندکاره یا تبدیلی محسوب می‌ شوند. اگر چه درگذشته این اصطلاح چندان رایج نبود اما این روزها هر مبلمانی که قابلیت تغییر شکل و ظاهر داشته باشد در دسته مبلمان تبدیلی قرار می‌ گیرد. بنابراین مبل‌ های تختخوابشو را نیز می‌ توان در زمره این گروه جا داد. در مجموع می‌ توان گفت مبلمان تبدیلی با دو هدف طراحی می‌ شوند نخست کاهش فضای مصرفی است به‌گونه‌ ای که در منازلی با مساحت محدود نیز بتوان از لوازمی نظیر مبل راحتی، تختخواب یا میز ناهارخوری بهره برد و در عین‌حال فضای کافی برای رفت‌ و آمد را نیز در اختیار داشت. همچنین این مبل‌ ها در اغلب اوقات چندین کارایی را خواهند داشت و شما را از خرید لوازمی مجزا از یکدیگر بی‌ نیاز می‌ کنند.

مبلمان چندکاره

مبلمان چندکاره

نیمکت تبدیلی Coffee

نیمکت Coffee طرحی لهستانی است که توسط استودیو BEYOND و با همکاری مشترک بین Karolina Tylka و Szymon Nawój طراحی و ساخته‌ شده است. ایده‌ ساخت این نیمکت از نیاز افراد به خوردن قهوه در باغ و نبود سطحی برای گذاشتن فنجانشان الهام گرفته شد. نیمکت Coffee می‌ تواند در هر فضایی اعم از عمومی و خصوصی مورد استفاده قرار بگیرد اما نسخه‌ نرم‌ تر آن برای فضاهای داخلی مناسب‌ تر است. اندازه‌ فضای نشیمن و میز این نیمکت خاص متناسب با نیاز فرد با چرخاندن قطعات آن تنظیم می‌ شود و طول نیمکت می‌ تواند تا اندازه‌ سه متر متغیر باشد.

مبلمان چندکاره

صندلی تبدیلی Exocet

صندلی‌ های راحتی در دکوراسیون داخلی جذابیت بالایی دارند. حال تصور کنید که یک صندلی با یک تغییر شکل آسان به تختخوابی راحت نیز تبدیل شود. این ایده‌ ای است که طراحان بر اساس آن صندلی تبدیلی Exocet را در استودیو Designarium طراحی کرده‌ اند. این محصول نخستین بار در نمایشگاه طراحی داخلی تورنتو ۲۰۱۵ به نمایش گذاشته شد. در طراحی این صندلی در کنار عملکردهای متفاوت به اصول ارگونومیک نیز توجه ویژه‌ ای شده است به‌گونه‌ ای که تمامی حالات نشستن بر روی آن با فیزیک بدن انسان تناسب دارد و فشاری به مفاصل، استخوان‌ ها و عضلات وارد نمی‌ کند. این صندلی از تخته‌های چوبی ساخته‌ شده که به‌ وسیله یک سیلندر چرخان به یکدیگر متصل می‌ شوند و با چرخش ساعت‌ گرد و پاد ساعت‌ گرد به حالات مختلفی در می‌ آیند.
مبلمان چندکاره

میز، صندلی و نیمکت Calypso

صندلی Calypso با طراحی منحصر به فرد و تنظیماتی خلاقانه می‌ تواند در قالب قطعات دیگری نظیر میز و نیمکت نیز ایفای نقش کند. این صندلی برای قرارگیری در دکوراسیون داخلی منازل کوچک بسیار مناسب است و وجود دسته‌ های قابل تنظیم و فضای نگهداری در قسمت زیرین آن کاربران را از خرید لوازم اضافه و جاگیر بی‌ نیاز می‌ کند.

مبمبلمان چندکارهل تختخوابشوی Doc

مبل‌ های تختخوابشو یکی از بی‌ نظیرترین جلوه‌ های مبلمان تبدیلی است که در این میان مبل تختخوابشوی Doc به عنوان یکی از محصولات شاخص و تحسین بر انگیز شناخته می‌ شود. در نگاه اول با مشاهده این مبل نشانی از یک تختخواب مشاهده نخواهید کرد و این محصول جلوه و آرامش یک مبل راحتی را به کاربران خود ارائه می‌ دهد اما این مبل جمع و جور با یک حرکت ساده می‌ تواند به یک تختخواب دو طبقه راحت و جادار تبدیل شود. افزون بر این تمام قسمت‌ های این مبل تختخوابشو قابل تعویض و شست و شو هستند.

مبلمان چندکاره

مبلمان چندکاره

میز حلقه درختی

این میز چوبی با طراحی ساده و برگرفته از حلقه‌ های میانی پیاز یا تنه درختان به‌ آسانی تغییر اندازه می‌ دهد و به حالت نیم‌ دایره یا دایره تمام در می‌ آید. قطعات چوبی نیم‌ دایره‌ ای میز حلقه درختی حول محوری در مرکزیت آن می‌ چرخند و ابعاد میز را تغییر می‌ دهند. این میز را در حالت نیم‌ دایره می‌ توان به دیوار تکیه داد.

 

با عنوان موارد فوق به نظر می رسد که این نوع از مبلمان می توانند بسیار کاربردی تر از مبلمان های معمولی باشند. نظر شما چیست؟ آیا چنین مبلمانی را برای منزل و یا محل کار خود می پسندید؟