طراحی صنعتی

آباژور ایستاده طراحی نیک رنلی

باید توجه داشت که این وسایل ظریف و پیچیده همانطور که روشنایی و زرق‌ و برق را برای مکانی فراهم می ‌کنند به ‌راحتی می ‌توانند شکسته شوند و خسارت ببینند. خوشبختانه باید گفت که طراحی جدید نیک رنلی یعنی آباژور ایستاده و بازیگوش راه‌ حلی برای جلوگیری از سقوط  آباژورها حین فشار و ضربه است. در نتیجه استفاده آن در فضاهایی که در آنها رفت و آمد صورت می گیرد انتخاب هوشمندانه ‌ای است. استفاده از این آباژورها به‌ صورت دسته ‌های چندتایی با توجه به مکان مورد نظر جلوه منحصر به ‌فردی به فضا می ‌دهد. مثلاً یک دسته سه تایی در گوشه ‌ای از اتاق‌ خواب بزرگ می ‌تواند دکور بی ‌همتایی باشد. آباژور ایستاده نیک رنلی دارای طراحی ویژه ‌ای است که شامل دو قسمت کروی شکل می ‌شود. این وسیله دارای میله ‌ای نازک است که دو کره را به هم وصل می‌ کند. کره‌ زیرین که روی سطح زمین قرار می‌ گیرد تمام وزن این آباژور را به زمین منتقل می ‌کند و سبب می ‌شود تحت هر فشاری هم که باشد نیفتد و مانند پاندول ساعت در رفت ‌و آمد باشد. در اصل می ‌توان این آباژور زیبا را یک نور بی ‌سیم دانست که در هر جای منزل می ‌توان از آن استفاده کرد. داشتن درک درست از فرآیند تولید و همچنین دانش آگاهانه از تکنولوژی سبب شده تا طراح این آباژور، یعنی نیک رنلی، به فکر ساختن چنین محصولی بیفتد که تمامی تصورات راجع به طرح و شکل یک آباژور و تعاملات آن با کاربران را به چالش بکشد. نتیجه‌ی این تفکر چیزی نیست جز یک آباژور مینی‌مالیستی و بازیگوش که به‌راحتی قابل شکستن نیست. درحالی‌که جنس کره‌ی پایینی از فولاد است، سر لامپ یعنی نیمکره‌ی بالایی از سیلیکون ساخته‌شده است. LED هایی که توسط حباب سایه‌ای پنهان‌شده‌اند، از طریق یک باطری تغذیه می‌شوند. خود لامپ را هم، زمانی که نیازمند شارژ است، می‌توان به پریز برق متصل کرد. روشن کردن آن نیز، به‌راحتی با یک ضربه به میله‌ی میانی یا سر لامپ امکان‌پذیر است.

آباژورایستاده

با این طراح کمی آشنا شویم

در سال ۲۰۰۱ نیک رنلی پس از اتمام تحصیلات خود در رشته طراحی صنعتی در مؤسسه سلطنتی فناوری ملبورن اقدام به دایر کردن استودیوی طراحی خود با نام HAPPY FINISH DESIGN نمود. نیک رنلی با میلی شدید به طراحی ساده در تلاش است تا محصولی با تعادل بصری و هماهنگی خاص بین کاربرد و معنی خود شی‌ با مواد سازنده آن تولید کند. فلسفه او در مورد طراحی ‌هایش ایجاد لذت توام با شادیست. او می‌گوید: «طراحی برای من ارائه‌ یک مشکل و فرصتی جهت یافتن راه‌حل آن مشکل است. با این حال درک شخصی من بسیار گسترده‌ تر از اینهاست. می ‌توان گفت توانایی، احساس، شور و هیجانی است که در لحظه‌ دیدن اشیا به افراد دست می ‌دهد. این مسئله خیلی ساده به نظر می ‌آید اما برای هر فرد با هر درک و دریافتی نیز خوشایند است. شیفتگی طراحی برای من در توانایی ‌ها و امکانات یک شی‌ در گذشته، حال و آینده است.»

در طراحی‌ های او می ‌توان زندگی مدرن را در میان تکرار فرم ‌های ساده و خانگی کاملا احساس کرد در حالیکه کاربر به شدت درگیر شده و واکنش احساسی در او پدید آمده است. این یکی از اهداف مهم نیک رنلی در طراحی است. برای وی طراحی یک فرایند به اشتراک گذاشته شده است. محصول پایانی به اندازه ای به دید سازنده، نیاز کاربر و اشتیاق شخصی وی برای بیان کردن آن بستگی دارد. رنلی از دانش جامعی درباره‌ مواد و همچنین فناوری برخوردار است و به طور مداوم تلاش می ‌کند تا هرگونه محدودیت این موارد را بررسی کند. او به دنبال توسعه محصولاتی است که بسیار ساده اند اما در عین حال خاص و لذت آفرین هستند.

او ایده‌ طرح ‌هایش را از تعامل افراد با اشیا می ‌گیرد. اینکه افراد مختلف چگونه و چرا از ابزاری استفاده می ‌کنند و یا اینکه آن ابزار می ‌توانند چه کابردهای دیگری داشته باشند برای او مهم است. برخورد رنلی با اشیایی که هر روز با آنها در تماس است یا آنها را می ‌بیند بسیار ویژه است. به‌ طوریکه همیشه به دنبال ایده‌ های جدید با توجه به قابلیت‌ های مواد و شی مورد نظر است. او معتقد است تابوها باید از بین بروند و ویژگی‌ های ابزار را باید با بینش جدید و علمی مورد بررسی قرار داد.

 

با تعدادی دیگر از طراحی های او آشنا شوید

آباژورایستاده

آباژور ایستاده

از دیگر طراحی ‌های او می ‌توان به فرش‌ های صد در صد پشمی اشاره کرد که از ۱۶ و ۲۲ طیف رنگی مختلف آبی و نارنجی که در دسته‌ های چندتایی جای گرفته‌اند تشکیل شده است اندازه‌ آنها ۷۹ در ۱۱۸ است و وزنشان حدود ۲۸ کیلوگرم.

آباژورایستاده

یکی دیگر از محصولات رنلی میزهای جلومبلی بسیار شیکی است که از جنس کریستال ساخته شده‌ اند و دارای ۴ پلاتر چسبیده به هم هستند و درنتیجه ۳ محفظه را پدید می ‌آورند که می ‌توان در آنها کتاب یا چیزهای دیگری قرار داد.

آباژورایستاده

آباژور ایستاده

لامپ ‌های قارچی شکل که مانند پاندول ساعت در رفت و آمد هستند نیز یکی دیگر از طراحی‌ های رنلی است که قبل از آباژورهای بازیگوش خود آنها را روانه‌ بازار کرد. این مدل لامپ‌ ها ساخت مشترک او و یک سازنده فرانسوی است. لامپ‌ های زیبا مانند قارچ‌ های بی ‌وزنی هستند که ریشه‌ آنها از زمین کنده شده است و در هوا معلقند و مدام به این طرف و آن طرف می ‌روند تا بالاخره در جای خود آرام ‌گیرند.

آباژورایستاده

لامپ ‌های کارگاهی یا آتلیه ‌ای ساخته‌ دیگر اوست. حباب این لامپ بر روی یک میله نازک قرارگرفته که قابلیت بالا و پایین آمدن را از ارتفاع ۳۰ سانتیمتر تا ۱۷۵ سانتیمتر را دارد. این لامپ می ‌تواند تا زاویه ۳۶۰ درجه چرخش داشته باشد که این عمل توسط یک چرخه‌ آلومینیومی که بر روی میله تعبیه ‌شده انجام می ‌گیرد. یعنی هنگامی ‌که لامپ در ارتفاع و زاویه موردنظر تنظیم می ‌شود آن را از طریق این چرخه قفل می ‌کنند تا ثابت بماند. دامنه کاربرد این آباژورها بسیار گسترده است اما با توجه به امکاناتی که دارند برای استفاده در کارگاه‌ هایی که نیاز به متمرکز شدن نور هست و یا آتلیه‌ ها بسیار مفید هستند.

آباژورایستاده

آباژور ایستاده

ناگفته نماند مبل‌ های راحت و کلاسیک بانام سافتلی از بهترین طراحی‌ های نیک رنلی محسوب می ‌شوند. تختخواب یکی از روشن ‌ترین و ساده ‌ترین مفاهیم برای بیان راحتی است. با دستکاری جزئی در طراحی مبل سافتلی یک تختخواب زیبا را نیز مشاهده می ‌کنید که تشک، بالش و کوسن‌ های متعددی دارد. ساختار این عناصر پایه به‌گونه ‌ای است که سه بالش بزرگ به‌ طور عمودی روی زمین قرار می ‌گیرند که یکی از آنها پشتی است و دو بالش دیگر دسته‌ های مبل را تشکیل می ‌دهند. فضای آنها از طریق کنج‌ ها که بسیار زیبا این دسته ‌ها و بالش عقبی را از هم جدا می ‌کند مشخص می ‌شوند. تشک ‌هایی که از جنس بسیار نرمی هستند و قسمت نشیمنگاه مبل را در بر می‌ گیرند از طریق کوک ‌های برجسته‌ ای از هم جدا می شوند تا فضای نشستن را مشخص و آن را به سه قسمت تقسیم کنند. این قسمت قابلیت جا به‌ جایی دارد و هرگاه کاربران قصد تبدیل کردن مبل به تختخواب را داشته باشند می ‌توانند نشیمن را پایین، روی زمین و در کنار قسمت زیرین مبل قرار دهند تا تخت بزرگتری داشته باشند. کوسن ‌های موجود هم در سه سایز مختلف (مربع کوچک، مربع بزرگ و مستطیل شکل) موجود هستند که می توان از آنها به عنوان بالش استفاده کرد.