راهنمای خرید

راهنمای جامع انواع پرده

چین های روی پرده ها بر شکل ظاهری آنها و نحوه باز و بسته شدنشان تأثیر می گذارد. در این مطلب برای شما راهنمایی جامع درباره انواع پرده گردآوری کرده ایم:

انواع پرده

پرده

 

پرده های پلیسه دار (Pleated Curtains)

اگر به دنبال پرده هایی به سبک سنتی و رسمی هستید پرده های پلیسه دار بهترین انتخاب هستند. این پرده ها معمولاً با پارچه های ضخیم تر و سنگین تر ساخته می شوند. برای انتخاب نوع چین پرده ها باید ببینید که به دنبال چه ظاهری برای اتاقتان هستید. در زیر انواع متداول پرده های پلیسه دار را مشاهده می کنید.

پرده

 

پرده با چین انگشتی یا چین متناسب (Pinch pleat or tailored pleat)

این نوع پرده ها محبوب ترین نوع پرده های پلیسه دار هستند. چین ها در قسمت بالای پرده ایجاد می شوند و به قسمت آویز پرده ها کمک می کنند تا ظاهری زیباتر و رسمی تر داشته باشند. تعداد چین این پرده ها از 2 انگشتی یا 5 انگشتی متغیر هستند. داشتن چین های بیشتر کمک می کند که پرده های زیباتر و فاخرتری داشته باشید. پرده هایی با پین سه انگشتی که در تصویر می بینید متداول ترین نوع این پرده ها هستند. از این پرده ها در اتاق خواب اصلی، اتاق نشیمن یا اتاق های سرگرمی استفاده می شود.

پرده

 

پرده با چین جعبه ای (Box pleat)

پرده های با چین جعبه ای برای اتاق های غذا خوری، سالن ها و یا اتاق خواب مناسب هستند. چین های روی پارچه عمیق و ممتد هستند و پوشش کامل و ظاهری بسیار متناسب ایجاد می کنند.

پرده

 

پرده با چین ساغری (Goblet pleat)

پرده های با چین ساغری برای اتاق های بزرگ و رسمی با سقف های بلند ایده آل و مناسبند. نام آنها به دلیل شباهتشان به جام گرفته شده است. با توجه به ساختار ظریف پرده ها این سبک پرده ها برای جاهایی که پرده ثابت باقی می ماند مناسبند و اغلب برای تزیین پنجره ها از آنها استفاده می شود. آنها برای پرده هایی که کاربردی اند گزینه های مناسبی نیستند.

پرده

 

پرده با چین مدادی (Pencil pleat)

این نوع پرده ها چین های ریز و یکدستی دارند و همین کمک می کند که با یک قلاب و میله ساده نیز نصب شوند. پرده های با چین مدادی معمولا با پارچه هایی نازک تر و به صورت یک لایه قرار می گیرند و با انواع قلاب ها و آویزها قابل نصب هستند. این پرده ها حالت غیر رسمی دارند و برای اتاق های خواب و یا نشیمن که تشریفات لازم ندارند مناسبند.

پرده

 

پرده با حلقه و میله Eyelet معروف به پانچ

سبک این نوع پرده ها مدرن و معاصر است و حلقه ها اغلب برای آویز پانل های پرده به کار می روند. حلقه ها به شما کمک می کنند تا پرده ها را راحت تر باز و بسته کنید و به همین دلیل است که این تابلوها گزینه هایی عالی برای اتاق خواب ها هستند.

توجه به این نکته ضروری است که  چون تجهیزات آویز پرده در این مدل پرده ها فابل دیده شدن هستند بهتر است از لوازم جانبی که از نظر زیبایی برای شما خوشایند و قابل قبول هستند استفاده کنید.

پرده

 

پرده پاکتی با آویز میله (Rod-pocket)

پرده های پاکتی معمولا از پارچه های سبک و یا ظریف ساخته شده اند و سبکی بسیار کژوآل دارند. این پرده ها به راحتی باز و بسته می شوند و کافیست میله پرده را از قسمت پاکتی آن عبور بدهید. برای این پرده ها به راحتی می توان آستر گذاشت.

پرده

پرده بندیلک دار (Tab-top)

آخرین نوع پرده ها پرده های بندیلک دار هستند و درست مانند پرده های پاکتی و پرده های پانچی به راحتی نصب می شوند. فقط کافیست بندیلک ها را از داخل میله عبور دهید. معمولا برای این نوع پرده ها از پارچه های چاپی و طرحدار استفاده می کنند و به همین دلیل از آن برای پرده های خانه های کلبه ای استفاده می شود.

 

نوشته های مشابه