فضای رستوران و غذاخوری

10رستوران با دکوراسیون خاص و منحصر به فرد جهان

رستوران Itoman Gyomin Syokudo در ژاپن
رستوران Itoman Gyomin Syokudo در ژاپن

1. رستوران گیومین سایوکودو در ژاپن

یامازاکی کنتارو(Yamazaki Kentaro) رستوران گیمین سایوکودو(Itoman Gyomin Shokudo) در ژاپن را با دیواره هایی از سنگ آهک طراحی کرد. رستوران گیمین سایوکودو واقع در ایتومن (Itoman) در اوکیناوا با هدف حمایت و ترویج سنت های محلی و فرهنگی از طریق غذاهای خود طراحی و اجرا شده است. ماهیگیران در این منطقه اغلب با دست و با استفاده از سنگ آهک ماهیگیری می کنند.به همین دلیل در طراحی و اجرای نمای این پروژه با استفاده از مهارت افراد محلی از روش ساخت و ساز سنتی Nozura-Zatsuzumi استفاده شده است . کسانی که مجری این کار بوده اند با استفاده از تکنیک مورد استفاده اجدادشان، سازه را با عشق و غرور ماهیگیران آغشته اند.

صندلی های رستوران بالاتر از سطح همکف آن قرار دارند و تعادل فضایی با باغی که آن را در بر گرفته است ایجاد کرده اند.سقف مسطح بالای نما برای محافظت داخل بنا از گرمای زیاد اوکیناوا طراحی شده است و این در حالی است که باد آزادانه در داخل ساختمان عبور می کند.

رستوران ALTO در هنگ کنگ

رستوران ALTO در هنگ کنگ

2. رستوران آلتو در هنگ کنگ

استودیو تحقیق طراحی دی. آر. اس(DRS) برای رستوران آلتو(ALTO) در هنگ کنگ یک طراحی داخلی معاصر انجام داده است.پروژه آلتو اولین پروزه رستوران این استودیو در آسیا می باشد. استودیو دی. آر. اس بر اساس چهار عنصر آب، خاک، باد و آتش سعی بر ایجاد فضای داخلی چشمگیر و قابل توجه که سمت تاریکتر طبیعت را آشکار می کند، داشته است.

با توجه به ایده امروزی آلتو از سیخ های کباب پز کلاسیک، هر یک از مبلمان و اسباب و اثاثیه با دقت به گونه ای انتخاب شده اند که با عناصر طبیعی هماهنگ بوده و اجزای معمولی را به خارق العاده تغییر می دهند.

تام نیکسون از پس زمینه تک رنگ برای نمایش و قاب وسیعی از فضا و بافت های خام داخلی استفاده کرده است.سطح گسترده ای از 230 چراغ کوچک طلایی -بزرگترین در نوع خود در جهان- بالای قسمت اصلی رستوران قرار گرفته و درخشش گرمی را ایجاد کرده و انعکاسی پرزرق و برق به فضای می دهد. الوارهای چوبی و مشکی میز ها و صندلی ها حالت گداخته و آتش گونه لوازم جانبی و اتصالات برنجی به کار رفته در فضا را تشدید می کنند.

 رستوران Pukka Tukka
رستوران Pukka Tukka

3. رستوران پوکاتوکا در رومانی

معماری اندام‌وار یا بیومورفیسم یک فلسفه در معماری است که به ترویج هماهنگی بین عادت‌های انسانی و طبیعت می‌پردازد. این اتفاق به صورتی شکل می‌گیرد که طراحی چنان هماهنگی و ارتباطی با محیط خود داشته‌باشد که ساختمان، مبلمان و محیط بخشی از یک ترکیب متحد و مرتبط باشد.در سبک ارگانیک بیشتر از فرم و رنگ عناصر موجود در طبیعت استفاده می‌شود.

رستوران پوکاتوکا(Pukka Tukka) یک رستوران ارگانیک و زیست محیطی در بخارست رومانی است.این رستوران دارای یک محیط زیبا و منحصر به فرد است. تمام محیط اطراف رستوران سبز است و می توان گفت طبیعت مهمان دائمی این فضاست. شبکه ای از شاخه ها به منظور ایجاد یک بیشه زار آفتابی و روشن طراحی شده است. طعم های تازه و مطمئن بودن از اینکه یقینا تمامی سبزیجات و محصولات استفاده شده در طبخ غذاها ارگانیک و تاره هستند لذت غذاخوردن در این رستوران را دوچندان می کند.با قدم گذاشتن در این رستوران علاوه بر اینکه از شلوغی و هرج و مرج خیابان رهایی می یابید ولی همچنان در ارتباط با طبیعت باقی خواهید ماند. به کمک نورهای نقطه ای سفید که در اطراف قاب شبکه توری(حصیری) نصب شده است.تصویری از ورود اشعه های نوری خلق شده است. طراحان به دنبال آن هستند که طراحی داخلی رستوران ها را صرفا از فضایی برای غذاخوردن خارج کنند و زیبایی و جذابیت محیط طبیعی را وارد فضاهای اینچنینی نمایند.

رستوران خانه برنج
رستوران خانه برنج

4. رستوران خانه برنج در چین

رستوران خانه برنج در شهر گوانگجو چین واقع شده و توسط شرکت AS Design Service Ltd طراحی شده است.خانه برنج،نام تجاری غذاخوری هایی است که هدفشان توجه خاص به سرو برنج با کیفیت بالا و سرویس عالی به مشتریان است.

طراحی داخلی پویا، همراه با غذاهای مدرن و نو آورانه این رستوران را به رستورانی شیک و بین المللی تبدیل کرده است. دیوارهای این رستوران به کمک شش ضلعی های رنگی روشن در یک پس زمینه مشکی طراحی شده است. شش ضلعی های 3 بعدی که سقف به کمک آن تزیین شده با بازتاب زرد و نور روشن خود یک حس بزرگ 3 بعدی را به فضای کوچک رستوران منتقل می کندو همچنین سیستمهای تهویه مطبوع هوا را پنهان می کند.

استفاده از این شکلهای شش ضلعی همراه با رنگ زرد، کندوی عسل را تداعی می کند. علاوه بر آن حس یک زندگی پویا و جوان و به دست آوردن غذا بعد از یک کار سخت را منتقل می کند. شش ضلعی ها با چیدمانهای متنوع و لایه بندی فضایی حس کنجکاوی مشتریان را تحریک کرده و آنان را به داخل رستوران هدایت می کند. در بخشی از رستوران صفحه نمایشی تعبیه شده که در آن علاوه بر منوی غذاها، محصولات غذایی جدید به نمایش گذاشته می شود.

Subsix رستورانی زیر آب
Subsix رستورانی زیر آب

5.سابسیکس رستورانی زیر آب

این مجموعه اولین بار در سال 2012 به عنوان باشگاه شبانه افتتاح شد که اخیرا توسط پول اسوسیت (Poole Associates) به رستوران تبدیل شده است. در رستوران سابسیکس (Subsix) واقع در مالدیو، مهمانان می توانند غذاهای دریایی سفارش دهند.این رستوران 500 متر زیر دریا قرار دارد که اخیرا توسط پول اسوسیت از یک باشگاه شبانه به رستوران تبدیل شده است.در طراحی دکوراسیون این رستوران از محیط اطراف آن بهره گرفته شده است و جنبه های زیبایی شناختی در همه بخش های آن به کار رفته است.

برای رسیدن به این رستوران برای بخشی از مسیر مهمانان باید از قایق سریع السیر استفاده کنند.به محض ورود مهمانان به یک راه پله سه ردیفه می رسند که با لوستری بزرگ تزیین شده است و آن ها را به پایین هدایت می کند. با ورود به رستوران بازدید کنندگان به فضایی می رسند که دیوار های شیشه ای بزرگی دارد و چشم انداز خیره کننده ای از دریا و صخره های موجود را به نمایش می گذارد.

مرکز فضا شامل یک بار بزرگ است.این فضا با نورپردازی متفاوتی ایجاد شده است به گونه ای که صبح به رنگ سفید و شب به رنگ آبی تغییر می کند. قرار گرفتن صندلی ها در کنار دیواره های شیشه ای آن به بازدید کنندگان اجازه می دهد که به تماشای بیش از 90 گونه مرجانی بنشینند. همچنین آن ها می توانند با تماشای مار ماهی ها و انواع جانوران دریایی در حین غذا خوردن خاطره ای فراموش نشدنی برای خود بسازند.

رستوران هتل پلازا
رستوران هتل پلازا

6. رستوران هتل پلازا در فرانسه

برای ایجاد یک نام تجاری با سبک جدید برای بار و رستوران در اتنه پلازا در پاریس، فرانسوا(Francois) و آلن دوکاس (Alain Ducasse) دو طراح با استعداد استودیو طراحی جوین مانکو (Jouin Manku) با حمایت پاتریک جوین (Patrick Jouin) و سانجیت مانکو (Sanjit Manku) طراحی داخلی این دو فضا را انجام دادند. این ادامه یک رابطه طولانی مدت است. پاتریک جوین -قبل از همکاری با سانجیت مانکو- در سه نوبت ( 2000، 2001 و 2004 ) روی همین رستوران کار کرده بود. در سال 2000 با شجاعت رویکرد معاصر خود در پلازا را اجرا کرده و آنرا به شکل یکی از مد روز ترین مکان ها در آورد. به همین صورت دکور براق او برای رستوران آلن دوکاس با تفسیری با شکوه از کدهای طراحی سنتی بسیار تاثیر گذار بوده است

در سال 2014 ایده این بود که باز هم پا را از مرزها فراتر گذاشته و چشم انداز کاملا جدیدی برای این دو مکان طراحی شود. پاتریک جوین و سانجیت مانکو یک پروژه پر از فانتزی و شگفتی تصور کرده اند که این برنامه شامل عناصر کلیدی معماری است که با به نمایش گذاشتن استعداد صنعتگران متعدد همراه است. پاتریک جوین و سانجیت مانکو در روشی مشابه به طراحان مد بزرگ با استخدام با استعدادترین صنعتگران در پروژه سعی کردند تا هر جزء از رستوران و بار را به یک منظره تبدیل کنند.

وقتی وارد رستوران می شوید توجه شما به گنبدهای فولادی ضد زنگ براق در کف جلب می شود که نور هزاران کریستال لوسترهای آویزان از سقف – تنها چیزی که از دیزاین قبلی رستوران به جا مانده – را منعکس می کنند. این اشکال گنبدی شکل فوق العاده کوچک و غیر معمول می توانند تکیه گاه پشتی صندلی جایی که برای شام مینشینید باشند، این گنبدهای ظریف و جالب که روی پوشش گنبدی شکل مسطح سنتی پیچ خورده اند، توسط Meilleur Ouvrier فرانسوی و آتلیه Pierre-Yves Le Floc’h ساخته شده اند.

جایگاه ویژه ساخته شده از نوار بلوط منحنی تا حدی یادآور پوست کندن از یک قایق ماهیگیری است. این قسمت از «میکرو معماری» با استفاده از یک ماده ساده – چوب – نمایی از دکورِ تئاتری به مجموعه می دهد و همزمان کاراکتر اصلی پروژه را که بین سادگی و اصالت زیبا قرار دارد، مشخص تر می کند. در داخل پوسته چوبی نیمکتی چرمی است که عرض جایگاه را پر می کند. در حالی که سطح داخلی جایگاه گچی بوده با موتیف شگفت آوری به پایان می رسد.

 رستوران creativo el equipo
رستوران creativo el equipo

7. رستوران کراتیوو ال اکیپو در بارسلونا

رستوران کراتیوو ال اکیپو (Creativo El Equipo) عمدتا با سرامیک آراسته شده است.در این رستوران دو بخش اصلی غذاخوری وجود دارد که به گونه ای مختلف طراحی شده اند. یکی از این سالن ها فضای داخلی است و دیگری فضایی در کنار طبیعت است (پاسیو و تراس داخلی). طراحان این مجموعه با استفاده از سرامیک هایی در رنگ های مختلف، شکل ها و فرم هایی ایجاد کرده اند که به آن ماهیت مدیترانه ای داده است.

کاشی های هنری، روشن و تک رنگ برای قسمت ورودی استفاده شده است. در عین حال برای آشپزخانه از کاشی های طبیعی تر و خام استفاده شده است.فضای تراس پر از نور است و گیاهان را به داخل ساختمان کشانده است و باعث به وجود آمدن دیواری سبز در ساختمان شده است. محدودیت فضایی، با پنجره ها و باز شو ها که با رنگ های مختلف تزئین شده اند از بین رفته است. سرامیک ها در بخش آشپزخانه به صورت خام به کار رفته اند و فضای آشپزخانه به گونه ای طراحی شده است که مهمانان فعالیت های در حال انجام در آن را می بینند. در طراحی این رستوران نکاتی که مشتری را به آنجا نزدیک تر می کند در نظر گرفته شده است. مانند طبیعت و طبیعت گرایی و تواضع و احترام به تاریخ و میراث دریای مدیترانه. در هریک از فضاهای این رستوران با کمک ماده ای جدید فضایی منحصر به فرد ایجاد شده است.

آشپزخانه در رستوران فضایی است که تمام فعالیت های اصلی در آن صورت می گیرد.در آشپزخانه این رستوران از سرامیک ها به شکل ناهموار و خام خود استفاده شده است که با رنگ های طبیعی خود باعث می شوند که مهمانان فضای اشپزخانه را گرم و جذاب ببینند. در قسمت غذا خوری دیوار ها و کف و سقف به رنگ سفید فضایی آرامش بخش ایجاد کرده است.

 رستوران و کافی شاپ Jordan Road در چین
رستوران و کافی شاپ Jordan Road در چین

8. رستوران و کافی شاپ Jordan Road در چین

افراد زیادی دوست دار استفاده از عناصر و لوازم طبیعی در دکوراسیون هستند و با این کار سعی می کنند طبیعت و زندگی را وارد محیط های داخلی کنند.یکی از این راه ها استفاده از بامبو است که هم زیباست و هم با هزینه مناسب می توان از آن استفاده کرد.

بامبو گیاهی است که در اندازه و رنگ های مختلف در بازار و طبیعت موجود است و به واسطه شکل و جذابیتی که دارد در سبک های مختلف و ایده های متنوع می توان از آن بهره برد. شما از این گیاه و ساقه هایش می توانید در سبک های کلاسیک و روستیک(سبک روستایی) تا سبک های مدرن و فضایی استفاده کنید. به عنوان مصالح ساختمانی، پوشش بام، سازه سقف و دیوار و عناصر باربر سازه ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. هر کدام از کشورهایی که در آنها بامبو رشد می‌کند دارای نوع خاصی از روش‌های سنتی استفاده از بامبو هستند. برای استفاده از این گیاه در دکوراسیون باید جایگاهش به درستی انتخاب شود تا به اصول دکوراسیون خدشه ای وارد نشود. در چین اکثر جنگلهای کم ارتفاع قرنها پیش از بین رفتند. با این وجود، هنوز نیزارهایی که بامبو در خود دارند سراشیبی تپه‌ها را در غرب کشور می‌پوشانند.

تیم برندینگ سی.ای.ای (CAA) این طرح مبتنی بر کاربرد بامبو را که قرار است در کلیه رستوران های زنجیره ای آن استفاده شود از استراتژی این برند استخراج کرده و به اجرا درآورده است. منشاء ایده این طرح در به کارگیری بامبو به عنوان یک عنصر سنتی چینی در تلفیق با آرک، یک عنصر معماری غربی است. ترکیب مدولار ایجاد شده، امکان اجرای این طرح در مکان های مختلف را می دهد و درواقع نوستالژی شرق را با تجربه غرب پیوند می زند.

 رستورانla condesa
رستورانla condesa

9. رستوران لَه کندسا

گروه پلاسما نودو (Plasma Nodo) در شهر کلمبیایی مدلین، طراحی داخلی رستوران جدیدی به نام لَ کندسا (La Condesa) را به اتمام رسانده است. یکی از ویژگیهای خاص این رستوران این است که فضای غذاخوری با فضاهای اجتماعی ترکیب شده است.

درطراحی داخلی این رستوران یک ارائه قوی و زیبا از سبک مدیترانه ای به نمایش گذاشته شده است. سبک مدیترانه ای یکی از شادترین و جسورانه ترین سبکها برای طراحی دکوراسیون است. در این سبک تلفیق رنگ ها و بافت ها حرف اول را می زند. چیزی که در این سبک طراحی دکوراسیون بیشتر به چشم می خورد استفاده از رنگ های خالص است. رنگ غالب در رستوران های مدیترانه ای سفید است و به وفور مورد استفاده قرار می گیرد. این رنگ محیط را بزرگتر می کند و به روشنی فضا نیز کمک می کند. رنگ های آبی که در این سبک استفاده می شوند شما را دقیقا یاد دریا می اندازد.

تمامی وسایل بکار رفته در رستوران از کلی ترین تا جزئی ترین مانند مبلمان، پالت رنگی، وسایل تزیینی، کارد و چنگال و … به دقت انتخاب شده و فضا را برای استقبال و پذیرایی از مهمانان آماده کرده اند.

رستوران از سه حوزه اصلی تشکیل شده: یک تراس که به مهمانان اجازه می دهد از شب همراه با غذاهای مختلف و منوی نوشیدنی لذت ببرند و اوقات خوشی را داشته باشند. یک بخش پذیرایی که به عنوان محلی برای ملاقات های کوتاه و صرف نوشیدنی و تنقلات طراحی شده است و یک سالن شامل مبلمانی راحت در یک زمینه گرم و صمیمانه و روشن.

رستوران Bandol
رستوران Bandol

10. رستوران باندول در انگلیس

استودیوی طراحی kinnersley Kent Design اخیرا ساخت و طراحی دکوراسیون داخلی رستوران باندول (Bandol) با ظرفیت 70 صندلی را در خیابان هالیوود شهر چلسی به اتمام رسانده است. در این رستوران از مس، چوب بلوط، فولاد، بتن، آجر، شیشه مات، چراغ های مصنوعی و نیز یک درخت زیتون بزرگ در وسطاستفاده شده است. با اولین بار ورودتان به رستوران محو تماشای فضای آن با میزهایی می شوید که در طول دیوار قرار گرفته اند.

این میزها درواقع یک سری پانل های طره ای مسی به طول 1 متر هستند که به دیوار نصب شده اند و با چراغ های لوله ای و آویزان مسی که به صورت سفارشی ساخته شده اند نورافشانی می شوند. پیشخوان رستوران با 24 چراغ آویز، با اندازه ها طول ها و انواع مختلف روشن می شود.بر روی سطح پیشخوان نیز به صورت خاص از مس استفاده شده است.

کف این فضا شامل تخته هایی از جنس بلوط و کاشی های بتنی هشت ضلعی است. چراغ های آویزان مسی در فضای اصلی رستوران حس گرما بخشی را القا می کنند.