تابستان

گرمترین و سردترین نقاط جهان

ایستگاه هواشناسی وستوک (Vostok)، قطب جنوب
ایستگاه هواشناسی وستوک (Vostok)، قطب جنوب

1-ایستگاه هواشناسی وستوک (Vostok)، قطب جنوب

آیا تا به حال با خود فکر کرده اید گرمترین و سردترین نقاط جهان دارای چه دمایی است؟ می توان گفت سردترین درجه حرارت بر روی کره زمین مخصوص ایستگاه هواشناسی وستوک (Vostok) است. وستوک (Vostok) پایگاه تحقیقاتی کشور روسیه است که در نزدیکی قطب جنوب و در 3500 متر از سطح دریا قرار گرفته است. این ایستگاه هواشناسی از جمله مناطقی است که همیشه دارای آب و هوایی سرد است اما در تاریخ 21 جولای 1983 دماسنج این ایستگاه سردترین دما را اندازه گیری کرد و دما در آن تاریخ به منفی 89/2 درجه سانتیگراد کاهش یافت که تا به امروز پایین ترین دما محسوب شده است. یکی از ویژگی‌های جغرافیایی این منطقه، دریاچه Vostok است. این دریاچه یکی از بزرگ‌ترین دریاچه‌های جهان است.

ایستگاه تحقیقاتی Eureka در شمالی ترین قسمت جزیره کانادا

ایستگاه تحقیقاتی Eureka در شمالی ترین قسمت جزیره کانادا

2-ایستگاه تحقیقاتی Eureka در شمالی ترین قسمت جزیره کانادا

ایستگاه تحقیقاتی Eureka در شمالی ترین قسمت جزیره کانادا در جزیره Ellesmere قرار گرفته است. این مکان را می توان به عنوان یکی از زیباترین و سردترین مکان های جهان نام برد. به طور میانگین دمای این منطقه در تابستان ها منفی 20 درجه است، در حالی که در زمستان ها به منفی 40 درجه هم می رسد.

Oymyakon روسیه

Oymyakon روسیه

3- Oymyakon روسیه

بعد از وستوک (Vostok)، یکی از سردترین مناطق، روستای Oymyakon روسیه است. این روستا در جمهوری Yakutia، در 350 کیلومتری جنوب قطب شمال قرار گرفته است. رکورد سردترین دما در نیمکره شمالی را دماسنج های این منطقه اندازه گیری کرده اند. دما در سال 1962 به منفی 72/2 رسیده است. این مکان می تواند ایده آل ترین منطقه برای گردشگرانی باشد که به دنبال سرما و یخبندان هستند.

دنالی یا مونت مک کینلی، آمریکا،( Denali یاMount McKinley)

دنالی یا مونت مک کینلی، آمریکا،( Denali یاMount McKinley)

4-دنالی یا مونت مک کینلی، آمریکا، (Denali یاMount McKinley)

دنالی یکی از بلندترین کوه ها در آمریکای شمالی است که سردترین کوه روی زمین محسوب می شود. این کوه با ارتفاع 6194 متر یکی از بلندترین قله های آمریکای شمالی است که تنها کوهنوردان کوهستان قادر به رسیدن به این قله هستند. دمای این منطقه در زمستان ها به منفی 40 درجه کاهش می یابد.

اولان باتور، مغولستان (Ulaanbaatar)

اولان باتور، مغولستان (Ulaanbaatar)

5-اولان باتور، مغولستان (Ulaanbaatar)

مغولستان یکی از کشورهایی است که همه جهان آن را به عنوان یک کشور سردسیر با دمای بسیار پایین می شناسند. اولان باتور که در فلات دامنه های مغولستان در 1300 متری از سطح دریا واقع شده است به عنوان سردترین پایتخت جهان در نظر گرفته شده است. در ماه ژانویه درجه حرارت این منطقه به ندرت از منفی 16 درجه سانتی گراد بالاتر می رود.

صحرای العزیزیه، لیبی (Al-Aziziyah)

صحرای العزیزیه، لیبی (Al-Aziziyah)

6-صحرای العزیزیه، لیبی (Al-Aziziyah)

صحرای العزیزیه یکی از رکورد دارترین دماهای بالای کره زمین است. تنها کافی است با 40 کیلومتر رانندگی به سمت جنوب طرابلس به این صحرا رسید، این شهر تقریباً یک ساعت با دریای مدیترانه فاصله دارد. در 13 سپتامبر 1922 دماسنج های اندازه گیری دما، شاخص اندازه گیری این منطقه را 58/7 سانتی گراد اندازه گیری کرده اند.

دشت لوت ایران (Dasht-e Lut)

دشت لوت ایران (Dasht-e Lut)

7-دشت لوت ایران (Dasht-e Lut)

یکی از گرم ترین نقاط جهان را می توان دشت لوت ایران نام برد. بین سال‌ های 2003 و 2010 این فلات کویری بالاترین دما را به ثبت رسانده است که در بالاترین دما به 70/7 درجه سانتی‌گراد می رسد؛ اما در گوشه دیگری از جهان بیابان های Atacama در شیلی به عنوان خشک ترین نقطه جهان با کویر لوت رقابت می کنند. دشت لوت یکی از مکان هایی است که هر ساله بازدید کنندگان زیادی را به خود جذب می کند. آسمان زیبای آن و شن های درخشان آن بازدیدکنندگان را شیفته خود می کند؛ اما اگر قصد سفر به این منطقه را دارید فراموش نکنید که حتماً از یک راهنمای محلی استفاده کنید.

دالول، اتیوپی (Dallol)

دالول، اتیوپی (Dallol)

8-دالول، اتیوپی (Dallol)

در منطقه ای از کره زمین در کشور اتیوپی صحرایی همانند سیاره مریخ قرار گرفته است. بیابان دالول در داناکیل که یکی از منحصر به فردترین بیابان های آفریقا است 116 متر پایین تر از سطح دریا قرار گرفته است. میانگین دمایی که برای این منطقه به ثبت رسیده است برابر با 34/6 درجه سانتی گراد است که بالاترین میانگین دما در جهان است. در منطقه دالول دهانه آتشفشانی قرار دارد که دارای ارتفاع کمی است. در ماه های نوامبر تا مارس که کمی هوا سردتر می شود بازدید در این منطقه مناسب تر می شود.

بانکوک، تایلند (Thailand)

بانکوک، تایلند (Thailand)

9-بانکوک، تایلند (Thailand)

بانکوک این شهر پر هیاهوی آسیایی یکی از گرم ترین شهرهای کره زمین است که دارای میانگین دمای هوایی در حدود 28 درجه سانتی گراد است. ماه های مارس تا ماه می گرم ترین ماه های سال هستند که شهر از دود اشباع شده است. مردم شهر بانکوک تایلند تقریباً 35 روز در سال را با رطوبت 90 درصد زندگی می کنند. آب و هوای بانکوک در ماه دسامبر کمی خنک تر می شود (حدود 26 درجه سانتیگراد) اما دارای رطوبت بالایی است که باعث ناراحتی مسافران می شود و شرایط را طاقت فرسا می کند.

سودان (Sudan)

سودان (Sudan)

10-سودان (Sudan)

همانطور که مشخص است قاره آفریقا یکی از گرم‌ ترین و خشک ترین قاره های کره زمین است. سودان یکی از کشورهای آفریقایی است که در تمام طول سال گرمای بالای 45 درجه را تجربه می کند. این کشور با داشتن بیابان های زیاد یکی از گرم ترین و خشک ترین کشورهای جهان با متوسط دمای 52 درجه سانتی گراد است. بارندگی کم و شاید هیچ از معضلات این کشور است که اوضاع را بدتر کرده است و زندگی حیوانات، گیاهان و انسان ها را به خطر می اندازد.

عمان (oman)

عمان (oman)

11-عمان (Oman)

عمان یکی از کشورها عربی و یکی از ثروتمندترین کشورها در جهان شناخته شده است، اما آیا می دانید که این کشور نیز یکی از گرم ترین کشورهای جهان است؟ در این کشور تقریباً 5 تا 6 ماه در سال دمای هوا در حدود 50-53 درجه سانتی‌گراد است؛ اما مدیران این کشور از ثروت این کشور برای آسایش شهروندان استفاده کرده اند تا شرایط خوب و آب هوای مناسبی را برای آنها ایجاد کرده باشند.

مکزیک (Mexico)

مکزیک (Mexico)

12-مکزیک (Mexico)

مکزیک که در آمریکای مرکزی واقع شده یکی از گرم ترین مناطق در جهان است که میانگین دمای آن در یک روز تابستان به 50 درجه سانتی‌گراد می رسد؛ اما علی رغم این آب و هوا تعدادی از شهرهای ساحلی مکزیک از بهترین مقاصد تعطیلات تابستانی در جهان هستند که سالانه گردشگران زیادی را به خود جلب می کند.