طراحی صنعتی

نمونه هایی خلاقانه از مبلمان مشترک انسان و حیوان

در سراسر دنیا برخی از افراد از حیوانات خانگی نگهداری می کنند و با آنها همزیستی دارند. به همین منظور گروهی از طراحان مبلمان در طراحی های خود به ساخت مبلمانی مخصوص حیوانات خانگی پرداخته اند که استفاده آسان و راحت حیوانات از این مبلمان های کوچک از خصوصیات این طراحی هاست. ما در این مطلب به معرفی چند نمونه از مبلمان مشترک انسان و حیوان می پردازیم که توسط هنرمندان خلاق دوستدار حیوانات طراحی شده اند. با ما همراه باشید.

مبلمان مشترک انسان و حیوان

مبلمان مشترک انسان و حیوان

کاناپه‌ ای با پشتی به شکل تونل برای بازی گربه‌ها اثری از سئونگجی مون (Seungji Mun)

آیا تا به ‌حال کاناپه‌ ای برای اتاق نشیمن به همراه تونلی برای بازی گربه ‌ها دیده ‌اید؟ Seungji Mun، طراحی از کره جنوبی کاناپه ‌ای برای استفاده مشترک انسان و حیوان با توجه به عادت ‌ها و رفتارهای گربه ‌ها طراحی کرده است. این کاناپه دارای یک لوله طولانی است که در امتداد پشتی کاناپه قرار دارد و ‌گربه‌ ها به راحتی می‌ توانند در داخل کاناپه بخوابند و بازی کنند. Seungji Mun معتقد است حیوانات همدم و همنشین انسان ‌ها هستند، به همین دلیل فضای زندگی انسان و حیوان باید مشترک باشد و مبلمان بهترین وجه اشتراک این دو در دکوراسیون خانه است.

مبلمان مشترک انسان و حیوان

صندلی گهواره ‌ای دو قلو اثر پل کتون (Paul Kweton)

معمولاً مبلمان طراحی شده برای حیوانات خانگی به صورت مجزا ساخته می ‌شوند و جایگاه حیوانات دور از صاحبانشان قرار می ‌گیرد. اما یک طراح مبلمان حیوانات به نام Paul Kweton دست به خلاقیت زده است و یک صندلی به صورت گهواره ‌ای طراحی کرده که دارای یک قفسه چوبی در قسمت زیرین است و برای نگهداری سگ‌ ها و گربه ‌ها از آن استفاده می ‌شود. این صندلی از تخته چند لایه از جنس چوب توس ساخته ‌شده است که هم می ‌تواند در داخل خانه و هم خارج از خانه مورد استفاده قرار گیرد. استفاده از این صندلی برای حیوانات با دم بلند توصیه نمی ‌شود. Paul Kweton با این طراحی نشان داده است که مبلمان انسان و حیوانات خانگی می ‌تواند یکی باشد.

مبلمان مشترک انسان و حیوان

تختی برای گربه ‌ها قابل نصب بر روی رادیاتور اثری از جولی ماگی (Jolly Moggy)

گربه ‌های دوست‌ داشتنی و بامزه به جاهای گرم و نرم علاقه زیادی دارند. Jolly Moggy تختی طراحی کرده است که با استفاده از این تختخواب آنها می ‌توانند در تمام طول سال جایگاهی گرم و دنج داشته باشند. ایده اصلی این تخت به این صورت طراحی شده است که از رادیاتور آویزان شود چرا که بهترین نقطه در خانه برای گرم نگه ‌داشتن این تخت در طول زمستان است. در صورتیکه در خانه رادیاتور نباشد این تخت می ‌تواند از نرده ‌ها، دسته ‌های صندلی‌ و یا هر مکان دیگری آویزان شود. این تخت از چوب بامبو و الیاف طبیعی ساخته ‌شده و متناسب با انواع رادیاتورها است و داخل آن یک بالشتک نرم و خزدار قرار داده شده است.

مبلمان مشترک انسان و حیوان

کتابخانه‌ ای مدولار برای بازی گربه ‌ها اثری از Corentin Dombrecht

طراح بلژیکی Corentin Dombrecht با توجه به رفتار خاص گربه ‌ها قفسه‌ های مدولاری طراحی کرده است که هم جایگاهی عمودی برای نگهداری کتاب ‌ها است و هم مکانی برای بازی و استراحت گربه ‌ها. این کتابخانه به چند قسمت تقسیم شده است که با توجه به سلیقه افراد چیده می‌ شود و با ایجاد فضایی خالی بین قفسه‌ ها، مکانی برای بازی و شیطنت گربه ‌ها ایجاد می ‌شود.

مبلمان مشترک انسان و حیوان

مبلمانی به همراه محل استراحت سگ‌ ها باز هم طرحی از سئونگجی مون

Seungji Mun طراح کره ای روند طراحی خود را در مبلمانی برای همزیستی انسان و حیوانات خانگی ادامه داده است. او با اشاره به این واقعیت که فضای زندگی و خانه تنها مختص انسان ‌ها نیست مبلی را طراحی کرده است که بسیار مدرن است. این طرح از یک مبل ساده تشکیل شده است که در یک طرف آن یک بازوی چوبی به عنوان محل استراحت سگ ‌های خانگی قرار داده شده است. این جایگاه کمی پایین‌ تر از محل نشستن مبل قرار گرفته است که صاحبان حیوانات به راحتی می ‌توانند با حیوانات خود ارتباط برقرار کنند. این مبل برای سگ‌ های کوچک و متوسط بسیار مناسب است.

مبلمان مشترک انسان و حیوان

تختی چسبیده به دیوار اثری از آکمی تاناکا (Akemi Tanaka)

حیوانات خانگی هم همانند انسان ها سزاوار زندگی راحت هستند. تخت چسبیده به دیوار مناسب برای گربه‌ ها و همچنین سگ‌ های کوچک اثری هنرمندانه از Akemi Tanaka است. این تخت قابلیت نصب بر روی هر دیواری را دارد و از مشخصات آن می توان به منحنی ایجاد شده در دو طرف آن اشاره کرد که انعطاف ‌پذیری و یکپارچه ‌سازی را فراهم می ‌کند. این تخت شامل یک بالشتک نرم است که قابلیت تمیز کردن دارد.

مبلمان مشترک انسان و حیوان

میز دو منظوره اثری از Madshome

یکی دیگر از مبلمان زیبا و خاصی که برای حیوانات خانگی طراحی شده است میزی با دو کارایی از هنرمند خلاق Madshome است. این ایده خلاقانه هم به صورت میز کنار تخت استفاده می ‌شود و هم به عنوان استراحتگاهی برای حیوانات خانگی کاربرد دارد. حیوانات خانگی کوچک می ‌توانند به راحتی و با آرامش درون این فضا استراحت کنند. این میز دو منظوره زیبا از جنس ام دی اف ساخته شده است.

مبلمان مشترک انسان و حیوان

گیاهان در کنار حیوانات خانگی اثری از Jardin Chic

Jardin Chic نشان داده است که مبلمان حیوانات خانگی می ‌تواند بسیار زیبا باشد. او از ترکیب فضا و گیاهان استراحتگاهی را برای گربه ها، سگ ها و پرندگان پدید آورده است که ضمن ایجاد فضایی زیبا می تواند مکانی برای استفاده این حیوانات باشد.

مبلمان مشترک انسان و حیوان

نردبانی چوبی برای بازی و شیطنت گربه‌ ها

یکی دیگر از طراحی‌ های زیبا و ایده آل برای گربه ‌ها نردبانی چوبی برای بازی آنهاست که یک امکان رویایی برای هر گربه ‌ای است. چرا انسان همیشه فکر می ‌کند که این مکان‌ های خوب همیشه باید به وسیله کتاب ‌ها، لباس ‌ها و چیزهای دیگر پر ‌شود؟ آنها باید درک کنند که گربه‌ ها هم نیاز به یک مکان برای بازی و شیطنت در اتاق دارند. طراحان خلاق با طراحی نردبانی چوبی فضای بازی گربه ‌ها را در خانه فراهم کرده‌ اند.

مبلمان مشترک انسان و حیوان

میزی با طراحی منحصر به فرد اثر Emily Wettstein

این میز خاص و منحصر به‌ فرد توسط طراح آمریکایی Emily Wettstein طراحی شده است. بدنه میز از جنس چوب گردو و فولاد است و در مرکز میز گیاهی با قابلیت جا به جایی برای بازی گربه ‌ها قرار داده شده است.

مبلمان مشترک انسان و حیوان

میز کنسولی چند منظوره برای گربه ‌ها

خراشیدن اجسام از غرایز خاص گربه ‌ها است و نمی ‌شود از آن چشم‌ پوشی کرد و حتی نباید آنها را از این کار منع کرد. در اینجا یک میز کنسول را معرفی کرده ایم که دو کاربرد دارد. این میز در واقع کنسولی است که از یک صفحه سمباده ای قابل تعویض و قفسه ای برای اسباب بازی گربه ها یا اجسام دیگر تشکیل شده است.

این طراحان نشان دادند که حیوانات خانگی می توانند در کنار انسان ها و در خانه ها فضایی امن داشته باشند و به راحتی در کنار صاحبان خود زندگی کنند ضمن آن که این طراحی ها می توانند جلوه خانه را بیشتر و فضا را زیباتر کنند.