راهنمای خرید

راهنمای خرید اینترنتی ماشین ظرفشویی

شستن ظرف ها یکی از جمله کارهای دشوار خانه محسوب می شود که تقریبا هیچوقت تمامی ندارد. تفاوتی نمی کند که خانواده شما چند نفره است اگر قرار باشد ظرف ها را با دست بشویید هرگز سینک ظرفشویی شما خالی از ظرف های کثیف نخواهد بود. ماشین ظرفشویی از جمله لوازم برقی نه چندان قدیمی خانگی محسوب می شود که هرروز جذابیت و اهمیت آن در فرهنگ خانوادگی ایرانی بیشتر شده و خانواده های بیشتری به سمت تهیه این وسیله خانگی می روند.
علاوه بر نیازهای شخصی استفاده از ماشین ظرفشویی می تواند تأثیر به سزایی در کاهش مصرف آب هنگام شستن ظروف داشته باشد چرا که این وسیله مقدار آب مصرفی را صرف شست و شوی تعداد زیادی ظرف می کند که این مقدار همواره از مقدار آبی که صرف شست و شوی همین تعداد ظرف با دست می شود کمتر است.
اگر شما هم یکی از افرادی هستید که به تازگی قصد خرید ماشین ظرفشویی را دارید احتمالا اولین چیزی که به آن نیاز دارید آشنایی بیشتر با انواع آن و نکات مهم برای خرید این کالا است. از سویی این روزها که خرید اینترنتی از رونق بسیاری بالایی برخوردار شده برای آنکه بتوانید این وسیله  را اینترنتی خریداری کنید لازم است اطلاعات دقیقی درباره این وسیله خانگی داشته باشید.

انواع ماشین ظرفشویی

انواع ماشین های ظرفشویی از زوایای مختلفی قابل بررسی هستند و در ادامه به معرفی انواع ماشین ظرفشویی از زوایای مختلف می پردازیم.
اولین چیزی که باید درباره یک ماشین شست وشوی ظروف بدانید گنجایش آن است و عموما در بازار این وسیله گنجایش را با تعداد نفرات بیان می‌کنند. ابتدا با انواع گنجایش ماشین های ظرفشویی آشنا می شویم.

ماشین ظرفشویی

ماشین ظرفشویی ۶ نفره

کوچکترین مدل ماشین ظرفشویی موجود در بازار ایران ۶ نفره است که در ابعاد کوچک ساخته می شود و عموما مناسب استفاده روی کابینت یا اصطلاحا رومیزی است. این نوع  در حدود ۷۲ پارچه (واحد شمارش ظروف پارچه است) ظرف را در خود جای می دهد که این تعداد ظرف به طور حدودی تعداد ظرفی است که برای غذای ۶ نفر در آن واحد مورد استفاده قرار می گیرد.
با وجود آنکه این نوع ۶ نفره نام دارد اما معمولا این سایز ماشین ظرفشویی برای خانواده های ۵ یا ۶ نفره توصیه نمی شود چرا که یک خانواده ۶ نفره با خرید این سایز ماشین ظرفشویی احتمالا روزانه سه بار نیاز به روشن کردن ماشین ظرفشویی خود خواهند داشت که در نتیجه این تعداد دفعات مصرف برق، آب و مواد شوینده بالایی را متحمل خواهند شد.
ماشین ظرفشویی سایز ۶ نفره عموما برای خانواده های ۲ تا سه نفره پیشنهاد می شود و برای خانواده های بزرگتر انتخاب درستی به شمار نمی آید.

ماشین ظرفشویی

ماشین ظرفشویی ۸ نفره

این سایز ماشین ظرفشویی هنوز هم در دسته ماشین ظرفشویی های رومیزی و کوچک محسوب می شود اما معمولا حدود ۱۰۸ پارچه ظرف را در خود جای می دهد که این تعداد ظرف مورد استفاده برای ۸ نفر در یک وعده غذایی محسوب می شود.
همانند توصیه ای که در مورد ماشین ظرفشویی ۶ نفره وجود دارد عموما نوع ۸ نفره آن هم برای خانواده های هفت الی هشت نفره یا خانواده های شش نفره اما پر میهمان توصیه نمی شود. البته توصیه در زمانی که فضای کافی برای قرار دادن یا بودجه کافی برای خرید ماشین ظرفشویی بزرگتر وجود نداشته باشد بی اثر شده و احتمالا با هر تعداد اعضای خانواده ناچار به خرید ماشین ظرفشویی کوچکتری خواهید شد.

ماشین ظرفشویی

ماشین ظرفشویی ۱۲ نفره

این سایز ماشین ظرفشویی عموما بهترین و مناسب ترین سایز محسوب می شود که گنجایش قرار دادن ۱۴۴ پارچه ظرف (میزان ظرف مصرفی ۱۲ نفر در یک وعده غذایی) را دارد. این سایز ماشین ظرفشویی مناسب ترین سایز برای یک خانواده پنج نفره یا بیشتر است که احتمالا برای یک خانواده پنج نفره روزانه فقط یک بار نیاز به روشن کردن آن خواهد بود.
همانطور که پیش تر نیز به آن اشاره کردیم استفاده از ماشین ظرفشویی می تواند تأثیر به سزایی در میزان آب مصرفی خانواده داشته باشد و این وسیله علاوه بر ایجاد راحتی بیشتر در فرایند های خانه داری باعث صرفه جویی در مصرف آب نیز می شود.
یک ماشین ظرفشویی ۱۲ نفره هیچ زمانی نمی تواند یک کالای رومیزی باشد و سایز آن بزرگ است البته انواع بزرگ آن نیز می توانند در دو نوع توکار و روکار نیز مورد استفاده قرار بگیرند که در ادامه با آنها بیشتر آشنا خواهیم شد.

ماشین ظرفشویی

ظرفشویی ۱۴ نفره

این سایز چندان سایز نرمالی محسوب نمی شود و ممکن است در بسیاری برندها نتوانید نوع ۱۴ نفره آنها را پیدا کنید. در صورتی که به لحاظ مالی یا فضا دچار کمبود نیستید ماشین ظرفشویی ۱۴ نفره انتخاب بسیار مناسب و حتی بهتری از نوع ۱۲ نفره آن خواهد بود چرا که هر چه تعداد ظرف بیشتری بتوانید در این وسیله بگنجانید آب، برق و مواد شوینده کمتری مصرف خواهید کرد. با این وجود  نوع ۱۴ نفره این وسیله محبوبیت بالایی ندارد و به همین دلیل فروشندگان کمتری اقدام به تأمین این مدل کالا می کنند چرا که تأمین تعداد زیاد از کالایی که متقاضی زیادی ندارد می تواند باعث بر هم خوردن بازار عرضه و تقاضا شود.

در هنگام انتخاب گنجایش ماشین ظرفشویی تنها تعداد افراد ساکن در خانواده شما ملاک محسوب نمی شود و میزان رفت و آمد مهمان ها نیز از جمله عوامل تأثیرگذار است. ممکن است یک خانواده دو نفره همواره تعداد زیادی مهمان داشته باشند و یک ماشین ظرفشویی ۱۲ نفره برایشان اندازه باشد و به همین شکل یک خانواده چهار نفره ممکن است یک ماشین ظرفشویی کوچک برایشان کافی باشد. به همین دلیل سبک زندگی شما است که گنجایش آن را مشخص می کند نه تعداد افراد خانواده تان.

زاویه دیگر بررسی ماشین های ظرفشویی به لحاظ ظاهری است که در ادامه ظاهر انواع آن را مورد بررسی قرار می دهیم.

ماشین ظرفشویی

ماشین رومیزی

ماشین ظرفشویی های رومیزی به سایز کوچکتر این وسیله خانگی اطلاق می شود که می توان آنها را روی سطح کابینت قرار داد و فضای کمتری نیز اشغال می کنند. خانه های کوچک امروزی فضای کافی برای قرار دادن نوع بزرگ آن ندارند و به همین دلیل این نوع برای یک خانواده ۲ نفره که در خانه ای کوچک زندگی می کنند انتخاب بسیار مناسبی است.
این نوع ماشین ظرفشویی را می توانید روی کابینت یا روی میز و حتی روی زمین استفاده کنید اما باید دقت داشته باشید قرار دادن آن روی زمین می تواند سختی ‌های بیشتری برای قرار دادن ظروف به همراه داشته باشد.

ماشین ظرفشویی

ماشین  روکار

اصطلاح روکار درباره کالاهایی به کار می رود که از آنها در دیدرس استفاده می شود و عموما درون یک کمد، کابینت یا فضای محبوس قرار نمی گیرند. اکثر ظرفشویی هایی که در منازل افراد مختلف به چشم می خورند روکار هستند و استفاده از این مدل نیازی به شرایط خاص ندارد و تنها لازم است شما فضایی برای قرار دادن آن به اندازه فضایی  که برای لباسشویی وجود دارد داشته باشید.
اکثر افرادی که پس از ورود به یک خانه قصد خرید ماشین ظرفشویی را دارند ناچار به خرید ماشین ظرفشویی های روکار هستند و خرید مدل توکار احتمالا نیازمند فعالیت های ساختمانی و کابینت سازی در منزل شما خواهد بود. این مدل به اصطلاح ماشین ظرفشویی مبله نیز نامیده می شود.

ماشین ظرفشویی

ماشین  توکار

خرید نوع توکار این وسیله پیش شرط های مهمی دارد و یکی از اصلی ترین پیش شرط های آن نداشتن اسباب کشی های مداوم و سالانه است که در ادامه دلیل آن را بهتر متوجه خواهید شد.
ماشین ظرفشویی توکار به نوعی از این وسیله خانگی گفته می شود که به اندازه ماشین های ۱۲ یا ۱۴ نفره گنجایش دارد کارایی آن نیز مشابه است اما از طراحی ظاهری بی بهره بوده و داخل کابینت ها قرار می گیرد. نداشتن طراحی ظاهری این محصول به آن معناست که برای زیبایی محیط خود لازم است رویه ای از جنس کابینت های منزل را برای قرار دادن روی در این نوع ماشین لباسشویی تهیه کنید که این امر دشواری هایی با خود به همراه دارد و اگر قرار است در منزل استیجاری آن را انجام دهید لازم است پیش از پرداخت چنین هزینه هایی با صاحب خانه خود درباره ادامه اقامت در آن واحد صحبت کنید.
عموما به دلیل آنکه فرایند نصب و زیباسازی این نوع ماشین ظرفشویی دشواری ها و البته هزینه های بیشتری نسبت به نوع روکار (مبله) آن دارد انجام آن در منازل شخصی و در زمان بازسازی منزل صورت می گیرد.
یکی از برتری های ماشین ظرفشویی های توکار نسبت به مدل روکار کمتر شدن محسوس میزان صدای این دستگاه است. درست است که دستگاه های جدید آنقدرها هم پر سر و صدا نیستند اما با این وجود قرار دادن این وسیله داخل کابینت در بسته باعث می شود آن تقریبا کالایی بی صدا محسوب شود.

ماشین ظرفشویی

سطح مصرف انرژی

یکی از نکاتی که در بسیاری مواقع و خصوصا در مواقعی که کمبود بودجه مالی وجود دارد از آن صرف نظر می شود دقت به سطح مصرف انرژی ماشین ظرفشویی است. این موضوع از دو جنبه مسئولیت اجتماعی و آینده نگری اهمیت دارد که در ادامه به توضیح بیشتر این دو جنبه می پردازیم.
تولید برق همواره هزینه های بسیار زیادی را به همراه دارد و برای تولید آن از منابع مختلفی استفاده می شود که بسیاری از این منابع جبران ناپذیر اند و لازم است به عنوان یک مسئولیت اجتماعی و اهمیت به آیندگان در مصرف انواع انرژی از جمله الکتریسیته صرفه جویی کنیم.
از سویی یک وسیله خانگی با مصرف بالای انرژی می تواند در طولانی مدت قبض های برق زیاد را برای شما به همراه داشته باشد و ممکن است در زمان خرید تصور کنید می توانید با هزینه کمتر یک ماشین ظرفشویی با مصرف انرژی بالاتر بخرید اما در طولانی مدت ناچار به پرداخت هزینه های بالای قبض برق خواهید شد و در واقع سودی از خرید خود نکرده اید.
با توجه به دو جنبه مطرح شده مشخص است که خرید ماشین ظرفشویی با مصرف انرژی پایین و سطح مصرف انرژی A در واقع یک سرمایه گذاری بلندمدت محسوب می شود و از اهمیت بالایی برخوردار است.

ماشین ظرفشویی

نصب توسط سرویس دهنده

اگر تصمیم دارید وسیله خود را اینترنتی خریداری کنید احتمالا برخلاف خریدهای حضوری کالا توسط یک سرویس حمل و نقل به دست شما می رسد و آن کسی که محصول را برایتان می آورد ربطی به کمپانی تولید کننده یا خدمات دهنده آن برند نخواهد داشت. همه ما به خوبی می دانیم که پس از خرید یک لوازم خانگی نو لازم است آن محصول توسط نصاب رسمی مجموعه نصب و راه اندازی شود و در غیر اینصورت ممکن است گارانتی محصول دچار مشکل شود.
زمانی که محصول را اینترنتی خریداری می کنید ممکن است در فاصله زمانی بین حضور نصاب رسمی در محل و دریافت کالا تصور کنید چرا باید برای نصاب صبر کرد و تصمیم به نصب ماشین ظرفشویی بگیرید اما این امر اشتباه بوده و می تواند گارانتی محصول شما را دچار مشکل کند و این به معنای عدم سرویس دهی و خدمات پس از فروش به وسیله شما در سال های آینده خواهد بود.

ماشین ظرفشویی

نحوه خدمات پس از فروش

در هنگام خرید اینترنتی این وسیله یکی از عواملی که لازم است به آن توجه کافی داشته باشید میزان سرویس دهی و خدمات پس از فروش برندی است که انتخاب می کنید چرا که ممکن است محصولی با مشکلات کوچک را دریافت کنید که اگر آن برند خدمات پس از فروش مناسبی نداشته باشد ممکن است ناچار به تحمل سختی های بسیاری شوید و برای دریافت کوچکترین خدمت یا تعمیر قطعات غیر مصرفی هزینه های بالایی را متحمل شوید.
بررسی دقیق نکات بالا به شما کمک می کند در زمان خرید اینترنتی ماشین ظرفشویی آگاهانه عمل کنید و کالایی با سایز صحیح و کارایی مناسب برای شرایط زندگی خود تهیه کنید و از آسایشی که با خود به همراه می آورد لذت ببرید.