فضای رستوران و غذاخوری

راهنمای جامع خرید مبلمان کافه و رستوران

راهنمای جامع خرید مبلمان کافه و رستوران
راهنمای جامع خرید مبلمان کافه و رستوران

خرید مبلمان رستوران و کافی شاپ را از کجا باید شروع کرد؟

انتخاب مبلمان رستورانی بدون شک تابعی است از فضایی که هر رستوران دار یا کافه دار در اختیار دارد. ضمن اینکه شما به عنوان یک رستوران دار باید با یک ارزیابی سریع، به این نتیجه برسید که اصطلاحا «پاخور» رستوران تا چه حدی است و تلاش کنید به تناسب آن، تعداد میزها، صندلی ها و ست های مبلمان را انتخاب و خریداری کنید. مثلا اگر رستوران در محله ای پر رفت و آمد قرار گرفته یا نزدیک مراکزی مثل دانشگاه یا بازار است به صورت پیش فرض باید تعداد ست ها را زیاد در نظر بگیرید. در مقابل اگر محل کافی شاپ یا رستوران شما در نقطه ای دنج از شمال شهر قرار گرفته یعنی ممکن است تعداد مشتریان شما کمتر باشد اما آنان انتظار دارند فضای خصوصی بیشتری را در اختیار داشته باشند، به همین دلیل باید چیدمان بازتری را انتخاب کنید.

راهنمای خرید میز و صندلی کافی شاپ

راهنمای خرید میز و صندلی کافی شاپ

چه صندلی و میزی برای کافی شاپ بخریم؟

باید بدانیم که در انتخاب صندلی های کافی شاپ و رستوران یک تفاوت معنی دار وجود دارد؛ قشر کاربران. کافی شاپ ها عمدتا محل گردهمایی های جوانانه است. حتی اگر افراد میانسال یا مسن هم به کافی شاپ ها سر بزنند یا قرار کاری شان را در آنجا ترتیب دهند، به این معنی است که دوست داشته اند در محیط پویا و جوان کافه حاضر شوند. بنابراین باید به سراغ ست میز و صندلی ای بروید که این خواسته را برآورده کند. در این سال ها چند صندلی معروف به عنوان صندلی های مخصوص کافی شاپ معرفی شده و جنبه هویت بخشی به کافی شاپ را به خود گرفته اند، مثل صندلی های تونت، تولیکس، ایمز و صندلی های کانتر آیرون متال.

صندلی تونت

صندلی تونت که در ایران به صندلی لهستانی معروف شده، تاریخچه ای طولانی دارد و لقب پدربزرگ صندلی ها را یدک می کشد. این صندلی را می توان در کافی شاپ ها و حتی رستوران هایی که دوست دارند فضایی کلاسیک داشته باشند استفاده کرد. در کنار این صندلی کلاسیک، میزهای کلاسیک لهستانی نیز در بازار وجود دارد که چیدمان آنها در کنار همدیگر، فضایی اصیل و کلاسیک را تداعی می کند؛ ضمن اینکه استفاده از آنها حس خوب تماس با چوب را به کاربر منتقل می کند که لذتبخش و دوست داشتنی است. پیشنهاد می شود حتی اگر کافه ای مدرن دارید، یک ست میز و صندلی تونت یا همان لهستانی را در گوشه ای از فضای خود جای دهید تا با ایجاد یک کنتراست تاریخی، نظر مراجعانتان با هر سلیقه ای را جلب کنید؛ چه بسا همان ست کلاسیک، طرفداران پروپاقرص خودش را پیدا کند و زودتر از بقیه میزها رزرو شود. خوشبختانه در کشور ما تولیدکنندگان خوشنامی اقدام به بازتولید صندلی معروف مایکل تونت کرده اند و می توانید به راحتی این نوع از صندلی را در شکل ها و رنگ های مختلف خریداری کنید.

میز و صندلی تولیکس

میز و صندلی تولیکس

صندلی تولیکس

دیگر صندلی معروف کافی شاپی تولیکس است. صندلی تولیکس یک صندلی با بدنه فلزی و رنگ کوره ای است. برخورداری از همین دو مشخصه یعنی شما با یک صندلی فوق العاده مستحکم و اصطلاحا «عمری» مواجه هستید که با توجه به استفاده زیاد از صندلی در کافی شاپ و رستوران ها، تولیکس شما را در طول سالیان دراز ناامید نخواهد کرد. یک ویژگی خوب صندلی تولیکس تولید و عرضه آن در رنگ های گوناگون است. این صندلی تقریبا در هر رنگی توسط تولیدکنندگان ایرانی ساخته شده و شما می توانید متناسب با حال و هوای کافه خود، صندلی دلخواهتان را انتخاب کنید. پیشنهاد می شود اگر می خواهید مینیمالیسم را در دکوراسیون خود به کار بگیرید از رنگ های مشکی مات و سفید این صندلی به نسبت یکسان استفاده کنید و اگر قصد دارید فضایی شاد و پر انرژی داشته باشید از سه یا چهار رنگ مکمل این صندلی ها استفاده کنید و مثلا لیست خریدتان را به صورت مساوی با رنگ های آبی، نارنجی، زرد و سبز به علاوه یکی از دو رنگ سیاه یا سفید پر کنید.

میز و صندلی کافی شاپی

میز و صندلی کافی شاپی

صندلی تولیکس با رویه چوبی

صندلی تولیکس با رویه چوبی نیز به بازار عرضه شده که استفاده از آن علاوه بر انتقال حس خوب مواجهه با چوب، فضا را تا حدی لوکس جلوه می دهد. بنابراین اگر کافه ای لوکس دارید و می خواهید آن با تولیکس چیدمان کنید می توانید به گزینه صندلی های تولیکس با رویه چوب بیشتر فکر کنید. البته ترکیب روکش چوب قاعدتا با دو رنگ سفید و مشکی جور در می آید.

نشیمن های مکمل

برای مکمل صندلی تولیکس هم می توانید به میزهای ساده چهارپایه فلزی یا پایه چهارپر چدنی فکر کنید. بهتر است میزتان را به صورت تیپ انتخاب کنید و تفاوت را صرفا در اندازه ایجاد کنید؛ یعنی اگر مثلا تصمیم گرفتید میزتان چهارپایه باشد، همه میزهای کافه را از این نوع در نظر بگیرید و به فکر ایجاد تناسب بین انواع دونفره، چهارنفره و شش نفره و بیشتر باشید.

نکته مهم در انتهای این بخش، ایجاد یک تم در دکوراسیون کافی شاپ است. برخی کافه ها پیشتر به سراغ یک تم خاص رفته اند. مثلا به صورت موضوعی کافه کتاب یا کافه بازی هستند. شما می توانید نوع تم خود را بر اساس دکوراسیون بچینید و مثلا خود را به عنوان کافه کلاسیک یا کافه دورهمی های بزرگ معرفی کنید. در این صورت انتخاب شما در زمان خرید مبلمان متفاوت خواهد بود. مثلا اگر تصمیم دارید تم کافی شاپ را به عنوان مکانی برای برپایی جشن تولد یا دورهمی های بزرگ دوستانه طراحی کنید، با تهیه چند عدد پاف که فضای زیادی را اشغال نمی کنند، به راحتی می توانید یک میز چهارنفره را آماده پذیرایی از هفت یا هشت نفر کنید.

خرید مبلمان رستورانی

خرید مبلمان رستورانی

انتخاب مبلمان رستورانی سخت است؟

در مورد انتخاب صندلی رستورانی رعایت یک اصل بسیار مهم است. مدت زمانی که تمایل دارید مشتری در مغازه شما حضور داشته باشد. این یک اصل معروف در طراحی محیط داخلی فست فودهاست که با استفاده از رنگ های تند مثل قرمز در رنگ آمیزی دیوارها و همچنین انتخاب صندلی های قرمز و نارنجی رنگ تلاش می کنند مشتریان را مجاب کنند آن فضا برای استفاده طولانی مدت مناسب نیست و پس از صرف غذا باید محل را ترک کرد چرا که اثرات روانی رنگ های تیز پس از چند دقیقه باعث می شود مخاطب حس آرامش را از دست بدهد.

بعضی از رستوران ها دوست دارند مشتریان شان آنها را صرفا به خاطر کیفیت غذا بخواهند و نه فضای خاص. این رستوران که عمدتا از رستوران های قدیمی هستند، پس از چند سال در معرض خطر کهنگی قرار خواهند گرفت و مشتریان آنها با دیدن گاه و بیگاه دکوراسیون پر زرق و برق رستوران های دیگر، وسوسه می شوند طعم غذای رستوران های رقیب را هم بچشند و این یعنی شروع از دست دادن مشتریان. اما شاید لازم نباشد دست به تغییری هزینه بر بزنید. کافی است یک نوع میز را انتخاب کنید و مثلا از بین صندلی های پلاستیکی با رنگ های طیف کرم، خاکستری و یا حتی قرمز و آبی، یک یا دو رنگ را انتخاب کنید.

توجه کنید در سال های اخیر صندلی های پلاستیکی بسیار باکیفیتی در ایران تولید شده و باید تصور ما درباره صندلی پلاستیکی به عنوان صندلی های بی کیفیت تغییر کند. اگر به فکر صرفه جویی هستید با استفاده از صندلی های پلاستیکی که در نشیمن تشکچه دارند، می توانند با هزینه ای منطقی، ناگهان حال و هوای رستوران را دگرگون کنید و بدون نیاز به تغییر سرآشپز، دل مشتریان قدیم و جدید را یکجا به دست آورید. البته توصیه میکنیم در حد توان و حداقل 10 الی 20 درصد از ظرفیت رستوران را به چند ست میز و صندلی لوکس اختصاص دهید و مثلا با استفاده از صندلی های چوبی روکش پارچه پشت بلند، حس و حالی لوکس را در گوشه ای از دکوراسیون شان ایجاد کنید؛ شاید پس از چندماه و با دیدن اشتیاق بخشی از مشتریان به آن بخش لوکس تر رستوران، تمایل پیدا کنید تا دکوراسیون کل رستوران را به سبک رستوران های لوکس بچینید و از قدرت یک دکوراسیون خاص بهره ببرید!

مبلمان و دکوراسیون رستوران

مبلمان و دکوراسیون رستوران

دکوراسیونی بی رقیب برای رستورانی لوکس

حالا که صحبتش شد، به سراغ رستوران های لوکس برویم. جایی که مشتریان ریزبین، کل مجموعه را به صورت یک پکیج می بینند و از لحظه ورود تا خروج به نکات ریزی مثل محل پارکینگ، نوع ورودی رستوران، برخورد پرسنل، نحوه دریافت سفارش و زمان دلیور کردن سفارش هم توجه دارند چه برسد به دو اصل طلایی در داشتن یک رستوران موفق یعنی کیفیت غذا و کیفیت فضا. کیفیت غذا را به یک سرآشپز چیره دست می سپاریم و در مورد کیفیت فضا یعنی همان اتفاقی که در دکوراسیون داخلی قرار است بیفتد می پردازیم.

رستورانی که تلاش دارد خود را رستورانی متمایز از رقیبان بی شمار معرفی کند، باید به یک اصل توجه کند: القای حس مهمان نوازی به مراجعان خود. تصور کنید که قرار است مهمانی عزیز به خانه شما بیاید. طبق آداب و رسوم ایرانی سعی خواهید کرد به استقبال او بروید، مهمان را در «بالای خانه» بنشانید، از پیش، اسباب پذیرایی را آماده کنید و تلاش کنید بهترین تجربه مهمان نوازی را برای او بسازید تا آنجا که در انتها با جفت کردن کفش ها برایش سنگ تمام بگذارید و تا درب خروج هم او را مشایعت کنید. رستورانی که مهمان نواز باشد، در همین بازار پر رقیب برنده خواهد بود، حتی اگر فضایی بزرگ را در اختیار نداشته باشد یا نتواند در بهترین محله شهر رستوران خود را دایر کند.

پس باید تلاش کنید که در رستوران خود همه فضاها را مثل محلی برای پذیرایی از مهمانان طراحی کنید تا به مشتریان حس خوب مهمان نوازی القا شود. چیدن میزها و صندلی هایی که به شکل یکسان هستند و همگی از کیفیت ساخت و طراحی بالایی برخوردارند می تواند به این اصل کمک کند. تلاش کنید حتی ست میز و صندلی را که نزدیک به در ورودی قرار می دهید، با همان وضعیتی چیدمان کنید که در بهترین محل دکوراسیون چیدمان کرده اید و حتی مثلا با قرار دادن یک لوستر یا آویز، نورپردازی خاصی را به آن بخش از رستوران اختصاص دهید. برای رستوران های این چنینی صندلی هایی با روکش چرم یا پارچه که پشت بلند هستند و ترجیحا دارای لمسه دوزی هستند، گزینه هایی مناسب است.

استفاده از مبلمان و کاناپه های رستورانی راحت نیز فکر خوبی است. حتما در فضای رستوران از جلوه گل و گیاه طبیعی و گلدان های شکیل بهره ببرید و با استفاده از ترکیب لوستر و نورپردازی گرم، جلوه ای فاخر به رستوران خود ببخشید. به نکات ریز تر از این هم توجه کنید و به عنوان مثال فراموش نکنید که مهمانان در هنگام صرف غذا گرمشان می شود و تمایل دارند کت یا کاپشن را از تن درآورند؛ بنابراین به فکر جالباسی هم باشید. همچنین اگر محل شما دارای فضای باز است، می توانید از انواع ست مبلمان حصیری ضدآب به علاوه چترهای جمع شونده به خوبی استفاده کنید و بهترین تنوع فضایی را ایجاد کنید.

راهنمای جامع خرید مبلمان کافه و رستوران

راهنمای جامع خرید مبلمان کافه و رستوران

و در نهایت؛ چه چیز رایگان است؟

خوش سلیقگی چیزی است که می تواند شما را بدون هزینه از بقیه متمایز کند. اگر به خوش سلیقگی خودتان ایمان دارید که چه بهتر اما اگر احساس می کنید باید از توانایی های متخصصان طراحی و تجهیز مبلمان و دکوراسیون داخلی در انتخاب مبلمان و اجزای دکوراسیون مشاوره بگیرید، یک لحظه هم درنگ نکنید. در واقع شما با انتخاب یک فرد متخصص، به عبارتی بازهم خوش سلیقگی تان را اثبات کرده اید.

گاهی اوقات تک تک اجزای دکوراسیون به صورت مجزا عالی است؛ از اصالت طراحی گرفته تا کیفیت ساخت و انتخاب رنگ ها اما درنهایت یک جای کار می لنگد. این همان زمانی است که یک متخصص طراحی داخلی می تواند به شما بگوید کافی است مثلا اصلی به نام «گشتالت» در طراحی را رعایت کنید، یعنی تلاش کنید یک دید کلی نسبت به فضا آن هم از بالا پیدا کنید. بعد به عنوان مثال متوجه می شوید که بله، فضا را آن قدر شلوغ کرده اید که جایی برای رفت و آمد راحت مشتریان وجود ندارد و به همین دلیل ساده، آنها که یک بار به سراغ شما آمده اند، دل و دماغی برای دیدار مجددتان نخواهند داشت. حال تصور کنید در کنار این یک اصل، چندین و چند اصل ظریف دیگر می تواند وجود داشته باشد که شما از آن بی خبرید. بنابراین به سراغ بهترین راه حل بروید؛ خوش سلیقگی!

راهنمای جامع خرید مبلمان کافه و رستوران

راهنمای جامع خرید مبلمان کافه و رستوران

مبلمان رستورانی چیست؟

وقتی از صندلی رستوران حرف می زنیم نمی توانیم به نوع خاصی از صندلی اشاره کنیم. صندلی رستورانی بیشتر یک اصطلاح است برای صندلی هایی که مناسب استفاده در فضای رستوران هستند، صندلی هایی که معمولا جا به جایی آسان، شستشوی راحت، پشتی استاندارد و طراحی ساده از ویژگی های آن هاست. صندلی های رستورانی را بر اساس جنس کلاف به صندلی های چوبی، فلزی، پلاستیکی (پلیمر با کیفیت بالا) و بر اساس جنس نشیمن به صندلی های چوبی، فلزی، پلاستیکی، پارچه ای و چرمی تقسیم بندی می کنند. همچنین بر اساس فرم به سه دسته پارسونز (صندلی هایی با پشتی بلند)، صندلی های بدون دسته و صندلی های دسته دار تقسیم می کنند. در گذشته های دور استفاده از صندلی فقط در رستوران های مجلل، لوکس و خاص رایج بود و عموم رستوران ها و کافه ها که طبقه متوسط مشتریشان بودند، چهارپایه ها و صندلی های کانتری بدون پشتی را به کار می گرفتند. البته هنوز هم چهارپایه ها و صندلی های بدون پشتی در سبک های خاصی از دکوراسیون رستوران ها و کافه ها مثل سبک های صنعتی و یا معاصر مورد استفاده قرار می گیرند. میزهای آلومینیومی و چوبی با انواع پایه های بشقابی و چهارپر و مبل ها و کاناپه های رستورانی نیز از دیگر قطعات رایج در مبلمان رستورانی هستند.
صندلی ایمز
صندلی ایمز

صندلی ایمز

صندلی ایمز که در بازار مبلمان ایران با نام های متفاوت دیگری نیز عرضه شده اند برای اولین بار در سال 1950 توسط دو طراح برجسته مبلمان چارلز و ری ایمز طراحی شد. جنس این صندلی‌ها در زمان تولید اولیه از فایبرگلاس بود اما امروز با پلی پروپلین و همچنین پارچه نیز در رنگ ها و طرح های متعدد تولید می شود. صندلی ایمز روی چند مدل پایه نصب میشود که مدل پایه ایفلی از نمونه های جذابی است که در عین ظرافت، محکم است. طراحی مینیمال و سادگی، زیبایی، سبکی و قابلیت شستشو و تمیز کردن آسان در کنار تنوع رنگ و جنس سبب شده این صندلی از پرکاربردترین ها در کافه ها و رستوران ها باشد.