راهنمای خرید

انتخاب و خرید تشک مناسب شما

هنگامی که در حدود ۷ الی ۸ ساعت از شبانه روز را در تشک تختخواب خود می گذرانید بدان معناست که این وسیله نقش بسیار مهمی را در سلامتی شما بازی می کند. اینکه بتوانید به اندازه کافی بخوابید تنها یکی از دغدغه های استراحت شبانه است. استفاده از تشک ارگونومیک چیزی است که اگر به آن توجه نشود می تواند بسیار مشکل ساز شود. این‌یک حقیقت است که یک خواب راحت نه تنها به درد کمتر کمر کمک می‌ کند بلکه بر این موارد نیز تأثیرگذار خواهد بود: تقویت حافظه، تقویت خلاقیت، افزایش طول عمر، کاهش فشارخون، کاهش التهاب، بهبود عملکرد ورزشی، بهبود توانایی یادگیری، افزایش گیرایی، متابولیسم سالم، کاهش استرس، شادی. با توجه به تمام تبلیغات صورت گرفته در این رابطه انتخاب و خرید تشک مناسب بسیار سخت خواهد بود و گفتنی است که قیمت و هزینه در انتخاب بسیار موثر عمل می کند، اما اگر به عوارضی که یک تشک نامناسب می‌ تواند برای شما به همراه داشته باشد فکر کنید حتماً ویژگی‌ ها و مشخصه‌ های بیشتری را برای خرید تشک مد نظر قرار می‌ دهید. هنگامی‌ که عادات بد خوابیدن شما درد کمر را برایتان به ارمغان بیاورد،دنبال داشته باشد سایر جنبه‌ های زندگی شما نیز تحت تأثیر قرار می‌ گیرد. از دست دادن خواب عمیق نه تنها استراحت کامل را برای شما غیرممکن می‌ کند بلکه بر سایر مسائل بهداشتی و سلامت شما نیز تأثیرگذار خواهد بود. به‌هرحال خواب بسیار حیاتی و اساسی است. به گفته‌ دالایی لاما خواب بهترین مدیتیشن است، پس بهتر است هنگام انتخاب و خرید تشک بعدی خود هوشمندانه‌ تر عمل کنید.

انتخاب و خرید تشک

با در نظر گرفتن این موارد تشک مناسب خود را انتخاب کنید:

فنر و سیم‌پیچ‌ ها اجزای مهم یک تشک هستند که سفتی و محکمی آن را معلوم می‌ کنند. اما آنچه که برای یک نفر سفت و محکم محسوب می‌ شود ممکن است برای دیگری نرم به نظر برسد. دقت کنید که مقدار بیشتر پیچ‌ های فولادی در تخت کیفت تشک را بالاتر می‌ برد. پوشش تشک نیز کیفیت آن را نمایان می‌ کند. پوشش و پارچه‌ بیشتری که روی تشک استفاده می‌ شود معمولاً قیمت تشک را افزایش می‌ دهد که این هزینه به قیمت راحتی شما تمام می‌ شود. اما دقت کنید که لزوماً استفاده از مواد گران‌ قیمت تشک با کیفیت و مناسبی را نمی‌ سازد. در واقع هیچ اطلاعات پزشکی موثقی در اینباره وجود ندارد پس به تبلیغاتی که از سوی برخی برندهای تجاری صورت می‌ گیرد دقت نکنید.

مقایسه کنید

در برنامه‌ بعدی خود برای خرید تشک شما باید اطلاعات دقیق درمورد تشک را از فروشنده بخواهید و با هم مقایسه کنید. هیچ تشکی برای همه به یک اندازه راحت نیست. تشک ها ویژگی های خاصی دارند که از جمله آنها می توان به ارتوپدیک، ضد حساسیت و ضد تعریق بودن اشاره کرد.تشک ها از نظر سختی نیز به سه دسته سختی بالا، متوسط و پایین تقسیم می شوند. برخی دارای رویه زیپ دار و در نتیجه قابل شستشو هستند. اطلاعات تشک ها را با هم مقایسه کنید و بر اساس آیتم هایی که برایتان مهمتر هستند خرید خود را انجام دهید.

انتخاب و خرید تشک

به‌ محض اینکه متوجه شدید که دلیل درد کمرتان تشک فعلی شماست حتما این موارد را مد نظر قرار دهید:

اندازه مورد نیازتان را تعیین کنید.

بودجه‌ خود را مشخص کنید.

درباره‌ تنوع تشک و اصطلاحات به کار رفته درخصوص آن کمی تحقیق کنید تا تفاوت ها را بشناسید.

با جستجوی گزینه های مختلف ( برندها و تنوع محصول موجود) را بیابید و در مورد آنها تحقیق کنید.

بعد از خرید از بسته‌ بندی تشک مطمئن شوید تا تشک شما حین جا به‌ جایی آسیب نبیند.

برای تشکتان بالش های راحت فراهم کنید.

و درنهایت یک خواب آسوده را تجربه کنید.

انتخاب و خرید تشک

چه موقع تشک ها باید تعویض شوند؟

روی تختخواب‌ ها اکثر مواقع تشک‌ هایی قرارگرفته‌ اند اما تا به‌ حال از خود پرسیده‌ اید که چه هنگام باید تشک خود را تعویض کنید؟ آیا اصلاً نیاز هست که این کار را انجام دهید؟ درصورتی‌ که با موارد زیر برخورد کردید یعنی وقت آن رسیده است که به جست‌ و جوی یک تشک تازه و راحت باشید.

یک نگاه اجمالی به تشک کار را تمام می‌ کند. آیا روی تشک فرورفتگی یا برجستگی مشاهده می‌ کنید؟ اگر پاسخ مثبت است تشک شما باید تعویض شود.
از کف دستتان کمک بگیرید آن دو را روی تشک فشار دهید اگر تشک در مقابل فشار دستتان مقاومتی نشان نداد تشک شما نیاز به تعویض دارد.
راه ساده‌ تر این است که روی تشک دراز بکشید آیا احساس می‌ کنید که در تشک فرو می‌روید؟ اگر این پاسخ هم مثبت بود باید دست‌ به‌ کار شوید و یک تشک نو خریداری کنید.
اگر بعد از نشستن تشک به حالت اولیه بازنگشت تشک شما فرسوده شده است. دقت کنید که یک تشک فرسوده سلامت ستون فقرات و کمر شما را تهدید می‌ کند و زندگی را مختل پس حتماً به این موارد دقت کنید.

نوشته های مشابه