نور و نورپردازی

نورپردازی در دفتر کار خانگی

روشنایی ضعیف موجب کاهش دید، خستگی چشم ها و کسالت های روحی می شود. در مقابل روشنایی بیش از اندازه نیز به سردرد و آزار چشم ها منجر می شود بنابراین باید به دنبال راهی برای بهبود کیفیت نورپردازی در دفتر کار خانگی بود. اگر شما در دفتر کار خانگی نور طبیعی نداشته باشید استفاده از نور مصنوعی اهمیت بیشتری پیدا می‌ کند. بسیاری از محیط‌ های کار خانگی همانند سایر قسمت‌ های خانه تنها از یک نورپردازی محیطی و کلی برخوردارند. اما این اشتباه است که تصور کنید همین میزان نور برای انجام یک فعالیت حرفه‌ای کافی است. روشنایی‌ های محیطی برای یک دفتر کار خانگی طراحی نشده‌ اند و در نتیجه لازم است منابع دیگری نیز به آنها اضافه شود. بنابراین بهتر است هنگام تصمیمگیری درباره روشنایی این پنج مورد را نیز در نظر بگیرید.

نورپردازی در دفتر کار خانگی

نورپردازی غیرمستقیم

از کار کردن زیر نور مستقیم چراغ‌ های هوایی خودداری کنید. نوری که از بالا تابیده شود به دلیل برخورد و بازتاب از سطح میزی که نزدیک شما قرار دارد آسیب زیادی به بینایی وارد می‌ کند. همچنین به دلیل تابش از سمت بالا به پایین می‌ تواند سایه‌ هایی از بدن شما را بر روی سطح کارتان ایجاد نماید. بنابراین بهتر است کمی حوصله به خرج دهید و به دنبال راه‌ هایی برای پخش کردن نور محیطی در فضای دفتر کار خانگی خود باشید به گونه‌ ای که میزان سایه‌ های ایجاد شده به کمترین مقدار خود برسد.

نورپردازی در دفتر کار خانگی

نورپردازی موضعی

برای کارهای کامپیوتری، نوشتاری، طراحی و سایر فعالیت‌ هایی که به تمرکز و دید خوبی نیاز دارند باید از یک منبع نور موضعی بهره بگیرید. ساده‌ ترین منابع نور موضعی برای یک دفتر کار خانگی چراغ‌ های قابل تنظیم با تابش ملایم هستند که اغلب برای مطالعه مورد استفاده قرار می‌ گیرند. نور این چراغ‌ ها باید به سطح زیر دست شما بتابد و شدت آن نیز باید به‌ اندازه‌ ای باشد که با بازتاب از سطح میز چشم شما را اذیت نکند. اگر در دفتر کار خانگی خود قسمت‌ های مختلفی نظیر یک میز طراحی، یک میز مطالعه و یک کتابخانه دارید بهتر است برای هر یک به شکل مجزا منابع نور موضعی در نظر بگیرید.

نور طبیعی

به جرأت می‌ توان گفت که هنوز هیچ سیستم نورپردازی با کیفیت نور طبیعی ساخته نشده است. نور طبیعی می‌ تواند علاوه بر روشنایی موجب گرمای محیط کاری شما نیز بشود. همچنین نور طبیعی معمولاً سایه و نقاط تاریک کمتری در فضای اتاق ایجاد می‌ کند. بنابراین بهتر است دست‌ کم تا نیمی از روز از این موهبت رایگان و با کیفیت استفاده کنید. از آنجاییکه نور طبیعی به لحاظ موقعیت قابل تنظیم نیست پس باید برای استفاده بهتر از آن چینش وسایل خود را تغییر دهید. به طور کلی بهتر است نور طبیعی از مقابل یا از کنار به سطوح کار یا صفحه نمایش کامپیوتر بتابد تا نقاط درخشان بیشتری ایجاد کند و از مقدار سایه‌ های تاریک بکاهد. افزون بر این اگر میز کار خود را در سمت شمال یا جنوب قرار دهید میزان سایه‌ های ایجاد شده در سطح کار شما به صفر می‌ رسد.

نورپردازی در دفتر کار خانگی

نورپردازی‌های تأکیدی و تزئینی

همانطور که گفته شد افراد در اکثر دفاتر کار خانگی تنها به نورپردازی محیطی و کلی بسنده می‌ کنند و در بهترین حالت ممکن است از نورپردازی موضعی برای روشنایی بهتر سطح کار خود بهره بگیرند. حال آنکه می‌ توان فراتر از این دو نوع نورپردازی با اضافه کردن نورهای تزئینی و تأکیدی جلوه بهتری از اتاق کار را به نمایش گذاشت. در واقع یک دفتر کار خانگی به دلیل مساحت کوچک و محدود می‌ تواند به سرعت برای شما خسته‌ کننده شود و در شرایطی که شما امکان اضافه کردن انواع مبلمان، رنگ‌ آمیزی دیوارها و افزودن سایر محصولات دکوراتیو را ندارید نورپردازی تأکیدی و تزئینی می‌ تواند مشکل‌ گشا باشد.

نورپردازی در دفتر کار خانگی

موقعیت، موقعیت و موقعیت

همیشه به منبع نوری که به فضای کار شما می تابد دقت کنید. نوری که از پشت به میز کامپیوتر شما تابیده می‌ شود چه طبیعی باشد و چه مصنوعی می‌ تواند موجب ایجاد نقاط خیره‌ کننده‌ ای بر روی مانیتور شود. همچنین نورپردازی از پشت به میز مطالعه می‌ تواند موجب ایجاد سایه بدن شما بر سطح کتاب یا دفتر شود که در نتیجه خواندن و نوشتن را برای شما مشکل می‌ کند. بنابراین در هنگام چینش وسایل و تنظیم سیستم نورپردازی علاوه بر میزان نور باید به سایه‌ ها نیز توجه کرد.