آشنایی با مکمل رنگ سبز
دکوراسیون داخلی

آشنایی با مکمل رنگ سبز

رنگ سبز نماد طبیعت است

در این مقاله برآنیم که شما را با رنگ سبز و سطوح مختلف آن آشنا سازیم  و رنگ های مکمل رنگ سبز را در دکوراسیون داخلی به شما معرفی کنیم. تحقیقات در علم روانشناسی نشان داده است که رنگهای متفاوت اثرات روانشناختی مختلف بر انسان میگذارند و ارتباط مستقیم با احساسات و روحیه اشخاص دارند. حال شما با دیدن رنگ سبز در محیط اطرافتان چه حسی پیدا میکنید و چه تاثیری بر روحیه شما دارد؟

رنگی که هر روز در خیابان ها و پارک ها میبینید و شاید بی آنکه بدانید در ناخودآگاه شما تاثیر مثبت میگذارند. رنگ سبز رنگ زندگی و نمایانگر رشد و نشاط و امید است . این روزها در طراحی داخلی منزل، اتاق و یا دفتر کار این رنگ طرفداران پروپاقرصی دارد و این سوال مطرح است که وقتی میخواهیم از این رنگ در دکوراسیون داخلی محیط خود استفاده کنیم مکمل رنگ سبز چه رنگ هایی هستند و از نظر زیبایی شناسی از کدام پالت رنگی به عنوان مکمل رنگ سبز استفاده کنیم.

چند رنگ سبز در دنیا وجود دارد؟

هارمونی رنگ سبز

تخقیقات فراوان در طی سالیان سال نشان می دهند که چشم انسان قادر به دیدن بیشتر از 7 هزار رنگ مختلف در جهان نیست اما در شرایطی آزمایشگاهی حدود 10 هزار رنگ مختلف و یونیک دیده شده اند. این در حالی است که در شرایط خارج از آزمایشگاه و با استفاده از تکنولوژی مشخص شده است که یک مونیتور در حدود 16.8 میلیون رنگ مختلف را به نمایش در می‌آورد که این رقم بیشتر از تعدادی است که واقعا در شرایط معمولی در محیط پیرامونمان میبینیم.

این در حالیست که در مورد رنگ سبز، تحقیقات نشان میدهند که حدود 100 سطح مختلف از رنگ سبز موجود است که مسلما تعدادی از آن ها را میشناسید( مغز پسته‌ای، سبز روشن، یشمی، سبز لجنی، سبز چمنی، شویدی، ارتشی و …).

مکمل رنگ سبز در دکوراسیون داخلی

رنگ سبز، رنگی سرد محسوب شده که جهت ایجاد حس آرامش و دلپذیری نباید با هیچ رنگ گرمی ترکیب شود. در طراحی داخلی و دکوراسیون المان های مختلفی همچون دیوار، سقف، پرده، مبلمان، کوسن، فرش و … وجود دارند که یک طراح داخلی خوب و حرفه ای باید تسلط کامل بر نحوه انتخاب رنگای هر کدام از اینها داشته باشد و شما نیز خود حتی به عنوان یک شخص معمولی در صورت انتخاب یکی از طیف های رنگ سبزدر دکوراسیون منزل یا محل کار خود میتوانید مکمل رنگ سبز را یافته و برای المان های دیگر محیط استفاده کنید.

رنگ سفید، مکمل رنگ سبز

سفید رنگ مکمل سبز

یکی از مکمل های رنگ سبز، رنگ سفید است که با حفط تعادل در ترکیب آن با رنگ سبز حس سبکی را تداعی میکند و در آشپزخانه، نشیمن، اتاق خوابها و سرویس بهداشتی ترکیبی ایده آل محسوب میشود.

رنگ قرمز، مکمل رنگ سبز

هارمونی رنگ قرمز

طراحان از دیگر مکمل رنگ سبز، به رنگ قرمز نیز توجه خاصی دارند. رنگ قرمز رقیق که مثلا با مبل های سبز رنگ و با پرده هایی به رنگ قرمز شرابی ترکیبی فوق العاده را رقم میزنند. همچنین از این رنگ میتوانید در ترکیب مبلمان سبز رنگ و کوسن های قرمز بهره ببرید.

رنگ آبی و ترکیب آن با سبز در دکوراسیون داخلی

آبی و سبز

رنگ آبی تطابق پذیر ترین رنگ به عنوان مکمل رنگ سبز محسوب میشود که همانطور که میدانید این ترکیب در طبیعت هم با مثال ترکیبی از دریا و جنگل حسی دلپذیر ایجاد میکنند و در دکوراسیون اتاق خواب، دکوراسیون سرویس بهداشتی و آشپزخانه کاربرد بیشتری دارند.

قهوه ای و سبز

در انواع سبک های مدرن-کلاسیک، ترکیب سبز و قهوه ای بسیار سازگار هستند. همانطور که در طبیعت نیز در یک درخت ترکیب این دو رنگ را در چوب به عنوان تنه و شاخه و سبز به عنوان برگ ها مشاهده میکنید، در دکوراسیون داخلی نیز به همین شکل این دو رنگ در کنار هم زیبا خواهند بود. بر خلاف ترکیب رنگ سبز و قرمز که از قرمز روشن استفاده میشود در ترکیب قهوه ای و سبز، قهوه ای تیره مناسبتر خواهد بود. ترکیبی که در فضای داخلی با سبک کلاسیک مناسب برای اتاق خواب و نشیمن و در سبک های مدرن برای استفاده در آشپزخانه بسیار محبوب است.

فضای داخلی با رنگهای سبز و نارنجی و زرد

رنگ نارنجی دکوراسیون

ترکیب این سه رنگ همیشه جذاب و دلنشین هستند و از زرد و نارنجی به عنوان مکل رنگ سبز یاد میشود. مبلهای راحتی به رنگ سبز و کوسن های زرد و نارنجی را تجسم کنید اما به این نکته مهم دقت کنید که در دکوراسیون فضای داخلی خود از زرد و نارنجی در نواحی بسیار روشن استفاده نکنید. استفاده از المانها و عناصر تزئینی مختلف همچون قاب عکس، کوسن، پرده ، ساعت با این ترکیب رنگها حس آرامشی مضاعف به شما خواهید بخشید.

سبز و خاکستری

یکی از رنگ هایی که میتواند به عنوان مکمل رنگ سبز در دکوراسیون داخلی مورد استفاده قرار بگیرد رنگ خاکستری است. رنگی که شاید در نگاه اول ساده به نظر برسد اما ترکیب آن با رنگ سبز در فضاهای اداری، آشپزخانه، اتاق نشیمن یا راهروها نمایانگر ظرافتی هنریست که طرفداران بسیار زیادی دارد.

 

معرفی اپلیکیشن و برنامه یافتن هارمونی رنگ ها در دکوراسیون داخلی ColorSnap

colorsnap

حتما برایتان پیش آمده است که در انتخاب رنگ مناسب برای دیوارهای خانه متناسب با رنگ مبلمان و عناصر تزئینی موجودتان و بالعکس دچار تردید شوید. این روزها و با پیشرفت تکنولوژی، برنامه ها، اپلیکیشن ها و وب سایت های مختلف و متنوعی وجود دارند که میتوانند شما را در راستای انتخاب رنگ مورد نظرتان به گونی ای یاری دهند که هارمونی رنگ بین عناصر مختلف موجود در فضای داخلی شما ایجاد شود.

یکی از این اپلیکیشن ها برنامه ی ColorSnap است که به شما این امکان را میدهد که از بخشی از فضای داخلی خود عکس گرفته و با وارد کردن آن در این برنامه رنگهای مکمل مناسب به شما پیشنهاد میشود. به عنوان مثال اگر در فضای داخلی خود مبل شما سبز رنگ است این برنامه به راحتی به شما رنگ های مکما رنگ سبز را برای سایر عناصر موجود در فضایتان ( رنگ دیوار، رنگ پرده ها، رنگ کوسن و …) به شما پیشنهاد خواهد داد.

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد امتیاز: 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.