آشپزخانه

مشکلات آشپزخانه های سفید چیست؟

طراحی آشپزخانه با رنگ سفید بسیار مدرن و شیک است. آشپزخانه سفید می تواند انتخاب اول بسیاری از خانم های علاقه مند به سبک مدرن باشد. این آشپزخانه ها مزیت های بسیاری دارند اما از مشکلات آن نیز نباید چشم پوشی کرد. در این مقاله ابتدا چند ویژگی مثبت آشپزخانه سفید و دلایل انتخاب آن به‌ عنوان یک ترکیب مناسب را بررسی می‌ کنیم و سپس به مشکلات آشپزخانه سفید رنگ که هیچکس به شما گوشزد نمی‌ کند می‌ پردازیم.

مشکلات آشپزخانه سفید

نکات مثبت در آشپزخانه سفید رنگ

آشپزخانه سفید تا به امروز در طراحی مدرن بسیار شیک و قوی عمل کرده است. برای افرادی که فضای زیادی برای طراحی آشپزخانه ندارند و به‌ اصطلاح آشپزخانه‌ های کوچکی دارند رنگ سفید گزینه بسیار مناسبی است. آشپزخانه سفید هم سقف را بلند‌تر و هم از لحاظ عرضی آن را وسیع‌ تر نشان می‌دهد مسئله قابل تأمل دیگر این است که داشتن آشپزخانه‌ جزیره که همان آشپزخانه بدون در یا اپن است به این معنا است که این آشپزخانه در امتداد پذیرایی خانه قرار دارد پس شیکی و تمیز بودن آن و البته بزرگتر بودنش به فضای خانه کمک بسیاری می‌ کند. آشپزخانه سفید به‌ دلیل ویژگی بارز رنگ سفید قابلیت ست کردن با هر وسیله‌ ای را دارد و دیگر نگران این نخواهید بود که کدام وسیله با آشپزخانه شما هماهنگی ندارد.

مشکلات آشپزخانه سفید رنگ

پس از بررسی نکات مثبت آشپزخانه‌ های سفید شما باید بتوانید برای شروع به چند سؤال پاسخ دهید. در ادامه با بررسی این سؤال‌ ها متوجه خواهید شد که آشپزخانه سفید رنگ می‌ تواند مشکلات مخصوص به خودش را داشته باشد. اما آیا شما از پس این مشکلات برخواهید آمد؟ در ادامه پاسخ این سؤال را نیز خواهید دانست.

چقدر می‌خواهید هزینه کنید؟

همانطور که می‌دانید آشپزخانه سفید بسیار شیک است و برای طراحی و نگهداری از آن هزینه زیادی نیاز دارد. به طور مثال شما برای داشتن کابینت‌ های سفید مجبورید از چوب با کیفیت بالا استفاده کنید. داشتن کابینت‌ هایی با چوب ارزان و کیفیت معمولی فقط هزینه‌ های شما را برای شروع کم می‌ کند ولی در ادامه بعد از چند ماه مجبورید که آنها را تعویض و یا تعمیر کنید. البته بهتر است این نکته را فراموش نکنید که مشکلات هزینه بالا تا حدودی بستگی به نوع نگهداری و مراقبت و میزان مصرف شما از آشپزخانه دارد.

مشکلات آشپزخانه سفید

چقدر اهل آشپزی هستید؟

اگر شما عاشق مهمانی گرفتن هستید و یا عادت به طبخ تمام وعده‌ های غذایی در منزل دارید، اگر خانم خانه‌ دار هستید و بیشتر وقت خود را در آشپزخانه صرف می‌ کنید، اگر عاشق پختن انواع دسر و کیک و حتی آماده کردن نوشیدنی ‌های فوق‌‌ العاده در منزل هستید بهتر است بدانید انتخاب آشپزخانه سفید برای شما اشتباه است. پخت و پز بسیار و داشتن کار زیاد در آشپزخانه باعث شلوغ شدن و کثیفی آن می‌ شود و متأسفانه آشپزخانه سفید رنگ بیشتر از هر آشپزخانه دیگری کثیف و شلوغ می‌ شود و این آشفتگی سریع‌ تر به چشم می‌ آید. با این توضیح بهتر است بدانید هر چقدر هم شما آرامش داشته باشید و سعی کنید با نظم کار کنید کار کردن زیاد در این آشپزخانه شما را خسته خواهد کرد.

مشکلات آشپزخانه سفید

نور خورشید چند ساعت مهمان آشپزخانه شما است؟

قبل از طراحی آشپزخانه سفید به این نکته توجه کنید میزان نور تابشی به آشپزخانه شما چقدر است؟ آیا آشپزخانه شما د‌ر‌ معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار دارد؟ درست است که تمام خانم‌ ها علاقه خاصی به وجود نور مناسب در تمام قسمت‌ های خانه دارند به‌ خصوص آشپزخانه که قلب خانه است و وقت زیادی را در آن صرف آشپزی می‌ کنند اما باید به این نکته توجه کنید که نور خورشید باعث از بین رفتن رنگ کابینت‌ ها می‌ شود و وجود کابینت‌ های رنگی یا سفید با تمام زیبایی‌ هایشان این مشکل را خواهند داشت. رنگ سفید به مرور با قرار گرفتن در معرض نور خورشید به زردی می‌ زند و کیفیت چوب و … را پایین می آورد. پس هم هزینه را برای شما افزایش می‌دهد و هم مراقبت را دو‌ چندان می‌ کند. البته این مشکل راه‌ حل‌ هایی نیز دارد مثل زدن پرده و پوشش مناسب برای پنجره‌ ها و یا استفاده از شیشه‌ های مناسب رفلکس که میزان ورود نور مستقیم را کاهش می‌ دهند. اما آیا با آشپزخانه تاریک مشکل نخواهید داشت؟ به هر حال برای استفاده از این رنگ در طراحی‌ دچار مشکلاتی خواهید شد که باید به دقت بررسی کنید.

مشکلات آشپزخانه سفید

آیا اهل نظافت به طور مداوم هستید؟

با خودتان صادق باشید. قطعا شما به این مورد فکر کرده‌ اید که آشپزخانه سفید رنگ بیش از هر آشپزخانه دیگری نیاز به نظافت و نگهداری دارد. اگر تا به حال به این موضوع فکر نکرده‌ اید بهتر است بدانید که این یک واقعیت تلخ است. اگر میزان استفاده شما از آشپزخانه زیاد است باید مدام آن را نظافت کنید. گرد و غبار و خاک به‌ صورت مداوم بر سطوح سفید دیده می‌ شود و وجود این گرد و غبار‌ها در محیط آشپزخانه که فضایی بهداشتی است کاملا نا‌درست است. همچنین اثر انگشتان دست، استفاده از هود و چربی‌ هایی که بر محفظه ورودی آن می‌نشیند، استفاده از گاز و آشپزی با روغن، ریختن هر چیز کوچکی بر کف آشپزخانه و… سریعا دیده می‌ شود و شما باید به عنوان خانم خانه به‌طور مداوم در‌حال گردگیری و نظافت آشپزخانه باشید. پس با انتخاب این رنگ زحمت خودتان را چندین برابر کرده‌ اید.

آیا شما بلند مدت فکر می‌کنید؟

بهتر است در پایان به این موضوع فکر کنید که جدا از هزینه‌ ای که می‌ کنید آیا برای همیشه این برنامه‌ ریزی بلند‌ مدت را خواهید داشت و به صورت مداوم از آشپزخانه سفیدتان نگهداری ویژه می‌ کنید؟ آیا بعد از انتخاب آن پشیمان نخواهید شد؟ آیا این انتخاب رویایی بعد از گذشت ۲ سال برایتان تبدیل به یک کابوس نخواهد شد؟ همیشه آینده‌ نگری و فکر کردن درست قبل از گرفتن چنین تصمیماتی بهتر و به‌صرفه‌ تر از تصمیمات و انتخاب نادرست و عجولانه است اما اگر انتخاب شما آشپزخانه سفید است ما نیز با تمام مشکلات از رویای شما استقبال می‌ کنیم.

مشکلات آشپزخانه سفید

آشپزخانه شما بزرگ است یا کوچک؟

نکته‌ ای که نباید در طراحی داخلی فراموش کنید توجه به ابعاد و محیط موجود است. اگر آشپزخانه شما کوچک است رنگ‌ های روشن مناسب‌ تر هستند اما اگر آشپزخانه شما به‌ اندازه کافی بزرگ است رنگ سفید را فراموش کنید. رنگ سفید خود باعث بزرگتر شدن فضا می‌ شود و با استفاده از آن در فضا‌های بزرگ باعث سردرگمی و ایجاد فضای اضافی خواهید شد که این امر شما را هنگام آشپزی کلافه خواهد کرد. توجه به محیط و نگاه کردن به فضا از بیرون قبل از تصمیم گیری برای شما لازم و ضروری است.

مشکلات آشپزخانه سفید

راه‌ حل‌ های کاربردی برای داشتن آشپزخانه سفید

با تمام مواردی که بررسی کردیم باز هم این نکته را یاد‌آور می‌ شویم که مشکلات استفاده از آشپزخانه سفید همه بستگی به خود شما و نوع کار کردن در آن دارد. با تمام این موارد باز هم می‌ توانید آشپزخانه رویایی سفیدخود را داشته باشید. با ترکیب آن با رنگ‌ های دیگر می‌ توانید مشکلات آن را کاهش دهید. استفاده از کفپوش چوبی یا استفاده دو رنگ در کابینت‌ ها (ترکیب با قهوه‌ ای، طوسی، آبی، سبز، زرد و …)، استفاده از پارچه‌ های طرحدار برای صندلی‌ ها و یا پرده‌ ها، رنگ کردن قفسه‌ های آشپزخانه، خرید یخچال و گاز به رنگ تیره‌ تر، رنگ کردن سقف آشپزخانه و … همه می‌ توانند تأثیر بسیاری در تنوع فضای آشپزخانه و از بین بردن یکنواختی داشته باشند. همچنین این موارد می‌ توانند در کاهش بی‌ نظمی و کثیف شدن آن و پایین آوردن هزینه‌ ها تا حد زیادی مؤثر واقع شوند. بهتر است قبل از انتخاب و طراحی آشپزخانه سفید از یک طراح داخلی کمک بگیرید تا فضای مورد استفاده را بررسی کند و پیشنهادات بهتری به شما ارائه دهد. اما نکته قابل توجه دیگر این است که همیشه سعی کنید با استفاده از ترکیبات مناسب و چند رنگ سبک در کنار هم به نتیجه مطلوب برسید. توجه خود را معطوف به یک رنگ تنها و خالص نکنید. تجربه نشان داده است ترکیبات رنگی متنوع و وجود حداقل یک رنگ گرم در طراحی به شما فضایی مناسب‌ تر هدیه می‌ دهد. در پایان بهتر است بدانید رجوع به حس درونیتان بهترین راهنما و ناجی شما در طراحی‌ های منحصر به‌ فرد است پس به خودتان اطمینان داشته باشید.