سبک زندگی

فنگ شویی

نگاهی کوتاه به فنگ شویی
فنگ شویی، هنر طراحی ساختمان و بناها با تاکید کامل روی راحتی و موفقیت ساکنین بنا.
فنگ شویی، هنر باستانی شرق برای به وجود آوردن محیط زندگی آرام و متعادل است. فنگ شویی قدمتی چهارهزار ساله دارد و مبنای اصلی ساخت بناهای مسکونی و تجاری در چین، تایوان، هنگ کنگ و سنگاپور است. با کمک این دانش می توان سلامت، خیر و برکت و موفقیت در کار و زندگی، تحصیل و تجارت را به گونه ای دیگر تجربه کرد.
فنگ شویی و طب چینی ریشه ای مشترک دارند. اساس هر دو، نگرشی خاص به آن چیزی است که به صورت اصول اولیه در هستی حاکم است. هدف فنگ شویی نظم دادن به محل زندگی است. نظمی که ریشه در قوانین طبیعت دارد.
بر اساس نگرش چینی همه چیزهای اطراف ما در قالب پنج عنصر پایه ( آب، خاک، فلز، آتش، چوب ) قرار می گیرد و دارای نوعی انرژی هستند که می توانند مثبت (ینگ) یا منفی (یین) باشند. عبارت فنگ شویی به معنای باد و آب است، فنگ شویی دانش انتخاب محیطی زنده است که در آن تمام عناصر و انرژی ها در تعادل باشند. در واقع فنگ شویی بین یین و ینگ تعادل بوجود می آورد.
در ورای قوانین فنگ شویی، یک فلسفه چینی وجود دارد که سه جنبه اقبال هر شخص را بیان میکند:
– بخت کیهانی: بختی که با آن متولد شده اید. تاثیر ستارگان و سیارات بر روی سرنوشت، پاداش و مکافات اعمالی که در زندگی فعلی یا قبلی انجام داده ایم و می دهیم.
– بخت انسانی: در واقع شما با خدمتی که به دیگران می کنید زندگی خود را می سازید.
– بخت زمینی: به واسطه محل زندگی شما بوجود می آید. و از دو مورد دیگر راحت تر به دست می آید. و فنگ شویی در اینجا می تواند وارد عمل شود.
باید توجه داشته باشید که فنگ شویی در بهترین شکل خود فقط یک سوم از بخت را شامل می شود. شما نمی توانید هر عملی انجام دهید و انتظار داشته باشید فنگ شویی معجزه کند. در صورتی که شما با درستی و صداقت کار و زندگی کنید دستورات فنگ شویی هم می تواند کمک بزرگی برای شما باشد.
دستورات فنگ شویی برای هر شخص نسبی است. برای شخصی در مدتی کوتاه بسیار موثر است اما برای شخص دیگری اصلاحات فنگ شویی تنها سنگ های اولیه بنای یک زندگی بهتر است. در اصل فنگ شویی برای همه اثر بخش است اما این بستگی دارد که افراد چه توقعی از آن داشته باشند.
تجربه ای که شخصا از فنگ شویی داشتم با توجه به اینکه بنایی که در آن سکونت دارم مشکلات فراوانی از نظر فنگ شویی دارد. فنگ شویی باعث شد که من آگاهی بیشتری بر روی نکات منفی زندگی خود داشته باشم و در ذهنم آن ها را اصلاح کنم و آرامشی به من داد که غیر قابل پیش بینی بود. و متوجه شدم که هر شخص می تواند با توجه به بخت انسانی خود و رفتارهای اجتماعی درست و با توجه به اینکه هر عملی، هر قصدی و هر بودی دارای بهایی برای پرداخت و عواقبی برای روبه رو شدن است، بر روی بخت کیهانی خود هم می تواند اثر بگذارد.
و اما در مورد بخت زمینی خود با توجه به دیدگاه فنگ شویی به محل سکونت خود بها داده و با آن مثل یک موجود زنده برخورد کنید. آن را همیشه تمیز و مرتب نگه دارید و از خانه خود به خاطر سرپناهی که به شما داده تشکر کنید. باور کنید من خانه هایی را دیده ام که برکت و فراوانی در آن ها به چشم می خورد، یکی از فاکتورهایش تمیز و مرتب بودن آن خانه ها است.

مطلب مرتبط  دکوراسیون جالب یک فروشگاه کفش بچگانه!

به بهانه نزدیک شدن به عید نوروز و خانه تکانی، یکی از رسوم دیرینه ایرانیان دستورالعمل های فنگ شویی را به طور خلاصه برای نوعی دیگر از خانه تکانی توصیه می کنم!
الف) – زدودن بارها و انرژی های راکد
– زدودن انباشتگی ها
در کمد ها، انباری ها، اتاق های مختلف، زیر تختخواب ها، داخل و بالای قفسه ها، درون وسایلی مانند یخچال و کابینت آشپزخانه.
در کیف های دستی و کیف ابزار و وسایل کار.
در داخل دستگاه هایی مثل کامپیوتر( مرتب کردن فایل های داخل کامپیوتر).
قفسه نوار و کاست ها، درون خودرو و میز کار.
پاکسازی معمولی این مکان ها را آغاز کنید. مثل جارو کردن، گردگیری، تمیز کردن دوده ها و پاکسازی
شیشه و شستن زمین و . . .
ب) پاکسازی انرژیک : این مرحله به چند طریق می تواند قابل اجرا باشد:
– پاکسازی با نمک. همان طور که می دانید نمک می تواند انرژی های منفی را به خود بگیرد. برای این منظور در آبی که برای تمیز کردن استفاده می کنید مقداری نمک اضافه کنید. اسپری کردن آب معمولی یا آب نمک در فضای منزل، آب باعث تلطیف فضا می شود و هوای منزل مانند هوای بعد از بارندگی تمیز و پاک می شود. می توانید هر روز این کار را انجام دهید.
– استفاده از عود و اسپند. خوشبختانه در فرهنگ ایرانیان دود کردن اسپند مرسوم می باشد. به این صورت که درهای منزل را بسته و اسپند را دود کرده اجازه داده در همه جای خانه پخش شود بعد درها و پنجره ها را باز کنید تا بوی اسپند کاملا از محیط خارج شود.
ج) بار گذاری با انرژی های مثبت:
– استفاده از ذکرهای مختلف. برای این منظور هر نوع ذکری را که شما به آن معتقد هستید و به شما انرژی می دهد با صدای بلند در داخل بنا بخوانید.
– استفاده از موسیقی. موسیقی سنتی و کلاسیک بهتر است. اجازه دهید در روز چند ساعت این موسیقی در فضای بنای شما پخش شود. به مفهوم موسیقی و شعر و هر آن چه در محیط زندگی شما پخش
می شود دقت کنید.
– هر نوع مراقبه و تکنیک های تنفسی باعث جمع شدن انرژی های مثبت در محل زندگی شما می شود.
– استفاده از موجودات زنده مثل گیاهان و جانوران.
– تعبیه نور مناسب در قسمت هایی از بنا که دارای فضایی دلگیر و تاریک می باشد.
– استفاده از دعاها و مانتراهای مختلف.
و در آخر اگر فکر می کنید مکانی انرژی منفی دارد. تجسم کنید با دست انرژی های منفی را گرفته اید و در آتش ذهنی سوزانده اید. به امید سالی پر از خیر و برکت نرجس رفیعی جو زمستان هزار و سیصد و هشتاد و چهار صادقی. رضا. فنگ شویی. 1383. تهران: پیام آوران کلک آزاد

مطلب مرتبط  راهنمای جامع سازماندهی خانه

نوشته های مشابه