بزرگان معماری

طراحی داخلی خانه های هشت معمار معروف

خانه شیگرو بن
خانه شیگرو بن

شیگرو بن

Shigeru Ban

بن خانه فعلی اش را که در منطقه هنگی فورست توکیو واقع شده سال 2007 تمام کرد. چالش بن در ساخت این خانه قطع نکردن حتی یک درخت برای ساخت و تکمیل خانه دور درخت ها بود. برای رسیدن به این هدف روی ساختمان خانه بریدگی های بیضی شکل ایجاد شده. البته این کار فقط به قطع نکردن درختان کمک نکرده و باعث شده منظره خانه زیباتر شود و نور بیشتری هم به خانه برسد. محل کار بن شامل وسایلی مهیج است: میزی گرد، صندلی با پایه های فلزی و بدون چرخ، مجسمه ای یونانی و البته حجم زیاد نور.

خانه زاها حدید

خانه زاها حدید

زاها حدید

Zaha Hadid

استودیوی لندن زاها حدید پر از کارها و پروژه های مختلف است و مدارک تمامی کارهای سابق در قفسه نگهداری می شوند. روی دیوار هم نقاشی های زاها حدید نصب شده که از فرمالیست های انقلاب کارگری مثل ال لیسیتزکی و مالویچ الهام گرفته شده است. روبه روی آنها هم کارهای متاخر حدید نصب شده که همگی حاصل سالهای اخیر هستند.

خانه ماریو بلینی

خانه ماریو بلینی

ماریو بلینی
Mario Bellini

مثل سایر همکارانش ماریو بلینی معمار میلانی عاشق کتاب است. خانه اش حول کتابخانه ای 9 متری می چرخد که به زمین محکم شده و نردبان مخصوص هم دارد. وجود کتاب ها و آثار هنری به خانه او جلوه خاصی بخشیده است. به جز کتابخانه دیوارنماهای آبستره رنگی به خانه جان بخشیده است.

خانه دیوید چیپرفیلد

خانه دیوید چیپرفیلد

دیوید چیپرفیلد
David Chipperfield

معمار بریتانیایی دیوید چیپرفیلد پس از قبول شغل بازسازی موزه نو به برلین نقل مکان کرد. پروژه سال 2008 تمام شد اما چیپرفیلد در پایتخت آلمان ماندگار شد. استودیوی او در خانه ای سه طبقه واقع شده که به باغی عمومی مشرف بود و کافه تریای داخل آن را چیپرفیلد برای محلی ها طراحی کرده است. دیوارهای داخل با دو رنگ متوازن شده اند. سبز مبل های مخمل و نارنجی کتابخانه که فضای بین آشپزخانه و اتاق نشیمن را جدا می کند.

خانه مارسیو کوگان

خانه مارسیو کوگان

مارسیو کوگان

Marcio Kogan

معمار برزیلی و رهبر استودیو MK27 در طبقه دوازدهم ساختمانی زندگی می کند که خودش طراحی می کند. ساختمان به طرف آسمان بالا رفته و نور آسمان برزیل را منعکس می کند. نگاهی به داخل آپارتمان کوگان نشان می دهد خانه پر از چیزهای عجیب و غریب است. پیانویی بزرگ در مرکز اتاق است که کاربرد میز چای خوری را دارد! قفسه های اتاق هم با سوغاتی و اسباب بازی و دیگر وسایل تزئینی پر شده اند.

خانه ماسیمیلیانو و دوریانا فوکساس

خانه ماسیمیلیانو و دوریانا فوکساس

ماسیمیلیانو و دوریانا فوکساس

Massimiliano and Doriana Fuksas

خانه پاریسی معماران ایتالیایی ماسیمیلیانو و دوریانا فوکساس در یکی از محبوب ترین محله های شهر بنا شده: د پلس د ووسگ. فضای مینیمالیستی خانه با مبلمان اصل ژان پرو پر شده و همچنین آثار هنری خانه به فضا غنای بیشتری بخشیده است.

خانه بیژوی جین از استودیوی بمبئی

خانه بیژوی جین از استودیوی بمبئی

بیژوی جین از استودیوی بمبئی

Bijoy Jain of Studio Mumbai

استودیوی بیژوی جین در بمبئی در سی کیلومتری بمبئی واقع شده. جین در همین استودیو هم کار و هم زندگی می کند. البته او تنها نیست و 60 کارگر و تعداد متعددی سگ در این استودیوی روستایی با او همراهی می کنند. سایه درختان روی فضای زندگی او می افتد و فضایی تقریبا خصوصی و دور از انظار را برای او فراهم می کند. استخر بزرگی پشت خانه وجود دارد که در مقابل گرما به شما خوش آمد می گوید و زهر گرمای تابستانی هند را می گیرد. کتابخانه که فروتنانه طراحی شده و وسایل تزئینی زیادی در آن به چشم نمی خورد فضایی برای مطالعه کتاب و آرامش روحی است. در واقع فضای کتابخانه به دو کار اختصاص داده شده است.

خانه دنیل لیبسکایند

خانه دنیل لیبسکایند

دنیل لیبسکایند
Daniel Libeskind

دنیل لیبسکایند که همه جای دنیا کار کرده در نهایت نیویورک را برای زندگی انتخاب کرد. اقامتگاه لیبسکایند شبیه پناهگاهی برای فرار از شلوغی و فشار منهتن و گوشه ای دنج در این شهر پرهیاهو است. آپارتمان نسبتا خالی اما روشن است و صندلی های لوکوربوزیه، میز قهوه خوری و میز کار در آن به چشم می خورند. واقعیت این است که این وسایل تقریبا تمام اثاثیه آپارتمان دنیل لیبسکایند را تشکیل می دهند و چیز تزئینی بیشتری به چشم نمی خورد. البته نباید از وجود کتاب ها در آپارتمان غافل شد. به جز این وسایل ابتدایی زندگی همه جا پر از کتاب است. کتاب و کتاب و کتاب!

 

نوشته های مشابه