راهنمای خرید

راهنمای خرید تشک مناسب

ما در طول خواب شبانه بارها تکان می‌ خوریم. این عدد را اگر تقریباً ۴۰ مرتبه فرض کرده و آن را در تعداد روزهای سال ضرب کنیم به رقمی نزدیک به ۱۵ هزار مرتبه خواهیم رسید. نکته اینجاست که اگر به خواب ظهرگاهی هم عادت داشته باشیم و دیگر کارهای روزانه خود مانند کتاب خواندن، با گوشی و لپتاپ کار کردن و حتی درس خواندن خود را هم بر روی تشک انجام دهیم این عدد چندین برابر خواهد شد. تمام این حرکات فیزیکی به‌ نوبه خود موجب فرسایش و فرسودگی الیاف به‌ کار رفته در تشک می‌ شوند و ما ناچاریم پس از مدتی اقدام به تعویض آن کنیم اما دقیقاً چه زمانی باید این کار را انجام دهیم؟ پاسخ به این سؤال چندان کار راحتی نیست چراکه عمر مفید تشک با توجه به شیوه نگهداری و حتی شرایط آب و هوایی که در آن قرار دارید تغییر می‌ کند. باید مراقب باشید که یک تشک فرسوده می‌ تواند به ماهیچه‌ ها و ستون فقراتی که مستعد عوارض هستند آسیب‌ های جبران‌ ناپذیری وارد کند. با این حال تحقیقات نشان می‌ دهد که بهترین نوع تشک‌ ها نیز با کارایی استاندارد (فقط برای خوابیدن) پس از گذشت ۱۰سال ۲۵ درصد از کیفیت اولیه خود را از دست می‌ دهند. این رقم برای تشک‌ هایی با کیفیت متوسط و پایین‌تر مانند تشک‌ های پنبه‌ ای و سنتی بین ۷۵ تا ۱۰۰خواهد بود. در ادامه نکاتی را برای خرید تشک مناسب با شما درمیان می گذاریم.

در موارد زیر اقدام به تعویض تشک کنید:

۱. هنگامی که روی تشکتان فرورفتگی یا برجستگی احساس می‌ کنید،
۲. اگر دو دست خود را بر روی تشک قرار می‌ دهید و پس از فشار دادن به میزان زیادی فرو می‌ رود به این معناست که الیاف داخلی و مواد به‌ کار رفته در آن انسجام خود را از دست داده‌ اند،
۳. اگر روی تشک دراز می‌ کشید و در آن فرو می‌ روید.

 

ویژگی‌ های یک تشک خوب و مناسب چیست؟

راحتی: به‌ طور قطع نخستین اولویت شما برای خرید یک تشک مناسب راحتی آن است. در هنگام خرید تشک بیش از اینکه به سفتی آن اهمیت دهید باید به فرم قرار گرفتن شانه، باسن و کمر دقت کنید. در حالت افقی و خوابیده وزن بدن شما بر روی این نواحی قرار می‌گیرد. در نتیجه اگر وزن شما به‌ راحتی بر این نقاط قرار نگیرد پس از مدتی به کمردرد و گرفتگی عضلات مبتلا می‌ شوید.

دوام: سلامتی موهبتی است که گاهی ناچارید برای آن هزینه زیادی پرداخت کنید اما اطمینان داشته باشید که این کار ارزشش را دارد. کیفیت و دوام مواد به‌ کاررفته در تشک و عدم‌ تغییر شکل آن طول عمر بیشتر آن را تضمین می‌ کند. از سوی دیگر امروزه تشک‌ ها از قیمت‌ های قابل‌ توجهی برخوردارند و خرید تشک‌ های بی‌ کیفیت و تقلبی به‌طور دائم هزینه سنگینی برای تعویض به شما تحمیل می‌ کند.

فضا: فضایی که تشک در اختیار شما قرار می‌ دهد باید با ابعاد بدن شما هماهنگ باشد. ما در طول شب نزدیک به ۴۰ بار غلت می‌زنیم بنابراین یک تشک با عرض کم می‌ تواند خطرات زیادی برای شما به همراه داشته باشد. افزون بر این تشک‌ هایی با طول کم موجب خم شدن پا یا آویزان ماندن آنها از تخت می‌ شود که در دراز مدت آسیب‌ هایی نظیر پادرد را به همراه دارد.

فنربندی: نوع فنربندی، ضخامت مفتول‌ ها و فریم دور تشک از جمله معیارهای مهم در انتخاب تشک‌ های فنری محسوب می‌ شوند. هنگام خرید تشک فنری به‌ خصوص در نمونه‌ های دو نفره دقت کنید که فنربندی از نوع پاکتی باشد. در این نوع از فنربندی تمام فنرها منفصل و مجزا از یکدیگر هستند و در صورتی که دو نفر بر روی تشک خوابیده باشند با تکان خوردن یکی از آنها دیگری متوجه نمی‌ شود. افزون بر این یکی از دلایل به صدا افتادن و اصطلاحاً جیرجیر کردن تشک‌ ها نیز فنربندی متصل آنها به یکدیگر است که در دراز مدت با تغییر شکل مفتول‌ ها فنرها با اصطکاک به یکدیگر صدا تولید می‌ کنند.

ارتفاع تشک: ارتفاع تشک نشان‌ دهنده میزان الیاف و مواد به‌ کاررفته در آن و تضمین‌ کننده طول عمر آن است. در واقع هر قدر که ارتفاع تشک بیشتر باشد میزان لایه‌ های داخلی مانند موکت، الیاف، پنبه و فوم در آن افزایش می‌ یابد. خصوصاً اگر از روتختی برای تخت خود استفاده می‌ کنید باید در نظر داشته باشید که سرویس‌ های خواب با ارتفاع بالاتر از زیبایی و جلوه بیشتری برخوردارند.

انواع تشک‌ های موجود در بازار

تا اینجا با معیارهایی که در هنگام خرید تشک باید از آنها آگاه باشیم آشنا شدیم اما تشک‌ های موجود در بازار به دسته‌ های جداگانه ای تقسیم بندی می‌ شوند. از جمله:

خرید تشک

مموری فوم: اگر در هنگام خرید تشک از قیمت‌ های برخی از آنها تعجب می‌ کنید بد نیست بدانید که در نمونه‌ های جدید از مموری فوم استفاده می‌ شود که طبیعتاً قیمت بالاتری دارند. جالب است بدانید که مموری فوم نخستین بار توسط سازمان فضایی آمریکا برای کاهش عوارض ناشی از شتاب جی به هنگام پرتاب فضاپیماها بر بدن فضانوردان مورد استفاده قرار گرفت. موفقیت این ماده سبب شد تا بعدها از آن در مصارف خانگی و ساخت تشک‌ های خوشخواب اروپایی و آمریکایی استفاده شود.
از جمله ویژگی‌ های فوق‌ العاده مموری فوم تغییر شکل در اثر دمای بدن، بازگشت سریع به حالت اول پس از برداشتن نیرو، جلوگیری از گرفتگی و کوفتگی عضلات و تسهیل در گردش جریان خون است.

خرید تشک

تشک فنری: تشک‌ های فنری  پرمخاطب‌ ترین محصول در میان تشک‌ های موجود در بازار هستند. این تشک‌ ها اغلب برای افرادی با سن پایین و وزن متعادل مورد استفاده قرار می‌ گیرند و به دلیل خاصیت ارتجاعی تشک وزن افراد بر روی آن پخش می‌ شود.

خرید تشک

تشک طبی فنری: تشک طبی فنری محصولی است که برای تمام سنین مناسب است اما استفاده افراد سنگین‌ وزن و کهنسال از این تشک لازم و ضروری به نظر می‌ رسد. تشک‌ های طبی فنری به دلیل برخورداری از اسفنج با دانسیته بالا دیواره‌ های M شکل و فنربندی پاکتی و فشرده از طول عمر بالاتر و آرامش بیشتری نسبت به تشک‌ های فنری برخوردارند. با توجه به اینکه در این تشک‌ ها از فنربندی پاکتی و منفصل یا مموری فوم استفاده می‌ شود از قیمت بالاتری نیز برخوردارند.

خرید تشک

تشک طبی: تشک‌ های طبی فاقد فنربندی هستند. این دسته از تشک‌ ها به دلیل کاربری طبی خود از وزن کم، قابلیت شستشو و رویه زیپ‌ دار برخوردارند. تشک‌ های طبی ساخته‌ شده از یونولیت عمر نسبتاً کمی دارند اما نمونه‌ های اسفنجی آن نرم‌ تر و با کیفیت‌ تر ساخته می‌ شوند. نمونه‌ هایی نیز که از مموری فوم در بدنه آنها استفاده می‌ شود نیز قیمت نسبتاً بالایی دارند.

خرید تشک

تشک آبی: تشک‌های آبی با وجود موارد مصرفی کم مشتریان خاص خود را دارند و با پر کردن آنها از آب گرم در مناطق سردسیر خواب راحتی برای شما به ارمغان می‌ آورند. افزون بر این تشک آبی حالتی ارتوپدیک دارد و در درمان بیماری‌ های مفصلی و استخوانی نیز مؤثر است.

آیا تشک سفت بهتر است؟

نمی‌ توان به‌ طور دقیق به این سؤال پاسخ داد. در واقع سفتی تشک‌ ها امروزه بر اساس عددی از ۱ تا ۷ مشخص می‌ شود و هر قدر که عدد به سمت ۷ پیش رود سفتی آن نیز بیشتر می‌ شود. طبیعی است که افراد سنگین‌ وزن نیروی بیشتری به تشک‌ ها وارد می‌ کنند و در نتیجه به محصولاتی با سفتی بیشتر نیاز دارند.
در واقع معیار سفتی تشک برای تمام افراد یکسان نیست و در هنگام خرید تشک باید توجه کنید که ستون مهره باید در همان فرمی که در حالت ایستاده دارد قرار بگیرد چرا که تغییر شکل طولانی‌ مدت ستون مهره‌ ها در هنگام خواب موجب بروز مشکلاتی مانند کمردردهای شدید می‌ شود. بنابراین در هنگام خرید تشک به وزن و سن خود توجه کنید.