راهنمای خرید

راهنمای خرید آباژور

راهنمای خرید آباژور : تغییر سلیقه ها در استفاده از لوازم دکوری و علاقه مندی بیشتر افراد به سادگی باعث شده وسایل ساده ای مانند آباژور، گلدان های بزرگ و لوازمی این چنین بیشترین جذابیت را برای زیباتر کردن محیط زندگی ما داشته باشند لوازمی که با گذر زمان استفاده از آنها کمتر نشده و هرگز از مد نمی افتند.

استفاده از نور یا اصطلاحا نورپردازی یکی از روش های زیباسازی فضای زندگی یا محل کار است که آباژور یکی از انواع لوازم نورپردازی محسوب می شود. آباژور وسیله ای برای نورپردازی است که اگر به شکل درستی استفاده شود به تنهایی و در زمان خاموشی نیز نقش به سزایی در زیبایی محیط خواهد داشت.

آباژورها کاربردهای بسیار زیادی دارند و یکی از انواع کاربردهای نورپردازی به کمک این وسیله ایجاد فوکوس روی یک وسیله مانند تابلوی نقاشی است. در شرایطی که یکی از لوازم تزئینی محیط مانند یک تابلو فرش نفیس در فضایی واقع شده است که نور کافی ندارد شما می توانید به کمک یک آباژور نور بیشتری به اطراف تابلو فرش یا هر وسیله تزئینی دیگری برسانید و در نتیجه باعث بیشتر دیده شدن آن وسیله شوید.

از دیگر کاربردهای آباژور در منزل پایین تر آوردن مصرف انرژی و برق خواهد بود. در شب هایی که نیازی به روشن کردن لامپ های بزرگ و نورانی وجود ندارد یک آباژور کوچک می تواند نور کافی برای بینایی شما را ایجاد کند و از سویی شما را از روشن کردن لامپ های پرنور و بزرگ بی نیاز کند.

اگر می خواهید به کمک این وسیله دکوراسیونی زیباتر و فضایی خاص تر برای زندگی خود ایجاد کنید، لازم است آباژورهای درستی بسته به نوع و شرایط استفاده تان خریداری کنید و برای انتخاب صحیح آباژور با ما همراه باشید.

خرید آباژور

کلاسیک یا مدرن؟

انتخاب صحیح آباژور مناسب محیط زندگی شما بستگی به سبک لوازم، وسایل و چیدمان در منزل شما دارد که با مشخص بودن آن انتخاب هایتان محدودتر شده و در نتیجه آباژور بهتری را انتخاب خواهید کرد.

اگر تمامی لوازم منزل شما مدرن و اسپرت هستند استفاده از یک آباژور کاملا کلاسیک با رگه های طلایی رنگ نه تنها به زیبایی فضای شما چیزی اضافه نمی کند که حتما باعث تضاد ناخوشایندی نیز در فضای منزلتان خواهد شد.

اگر لوازمتان کلاسیک هستند آباژورهای سبک کلاسیک را به عنوان جامعه هدف قرار دهید و در محیط مدرن از کالاهای مدرن استفاده کنید. اگر پیش از خرید مبلمان و دیگر لوازم آباژوری مطابق با سلیقه‌ تان پیدا کردید در ذهن خود لوازم احتمالی آینده را بررسی کنید و این کالا را نیز منطبق با همان سبکی که در ذهنتان شکل می گیرد خریداری کنید.

خرید آباژور

رومیزی یا ایستاده؟

نکته مهمی که حتی شاید لازم باشد پیش از انتخاب سبک به آن فکر کنید ایستاده یا رومیزی بودن آباژور است.

برای انتخاب ایستاده یا رومیزی بودن آباژور لازم است بدانید قصد دارید برای چه فضایی آباژور تهیه کنید و حتی اگر لوازم و وسایل این فضا هنوز کامل خریداری نشده اند باید تصوری از نحوه قرارگیری آنها داشته باشید.

اگر قرار است برای روی میز عسلی یا پاتختی های کنار سرویس خوابتان آباژور خریداری کنید انتخابی به جز مدل رومیزی نخواهید داشت اما برای فضایی که هنوز لوازم آن را خریداری نکرده اید حالت های مختلفی وجود دارد.

پیش از انتخاب آباژور رومیزی یا ایستاده و احیانا خرید میز عسلی برای زیر آباژور به میزان فضایی که در اختیار دارید دقیق شوید و اگر قرار است برای یک فضای کوچک آباژوری تهیه کنید بهتر است به جای اضافه کردن یک میز عسلی و آباژور یک آباژور ایستاده تهیه کنید.

از مزیت های آباژورهای ایستاده آن است که آنها را می توانید در هر فضای باریکی نیز جای دهید و از نور و زیبایی آنها لذت ببرید حال آنکه آباژورهای رومیزی حتما نیاز به فضایی دارند که روی آنها قرار بگیرند. از سویی یک آباژور کوچک رومیزی می تواند در طبقات کتابخانه شما نیز جای بگیرد و این در حالی است که با انتخاب آباژور ایستاده نمی توانید از فضای کوچک طبقات کتابخانه تان استفاده متفاوت تری در راستای نورپردازی محیط کنید.

آباژورهای ایستاده نیز ارتفاع های مختلفی دارند که بسته به نوع دکوراسیون، فضای موجود و میزان نور مورد نیازتان می توانید ارتفاع های مختلفی را انتخاب کنید. برخی آباژورهای ایستاده که ارتفاع کمی دارند می توانند صرفا برای ایجاد یک نور کم و اصطلاحا رمانتیک مورد استفاده قرار بگیرند و نیازی به حساسیت درباره جنس آنها وجود نخواهد داشت. این سبک آباژور در فضاهای خالی پشت مبلمان و کتابخانه ها مورد استفاده قرار می گیرند که عموما این فضاها از بیرون دید چندانی نخواهند داشت.

باید بدانید اگر قرار است آباژور رومیزی برای استفاده روی میز عسلی گرد خریداری کنید حتما لازم است شید آباژور مورد نظرتان دایره ای شکل باشد و ظاهر شید و میز عسلی باید با یکدیگر تناسب کافی داشته باشند.

خرید آباژور

انتخاب جنس بدنه

بدنه آباژور شما یکی از بخش های آن است که دید بسیار زیادی خواهد داشت و در دکوراسیون منزل شما مؤثر است.

اگر قرار است یک آباژور را در نقطه ‌ای ثابت قرار دهید و آن را مرتبا تکان ندهید آباژورهایی با پایه های چوبی سه تایی انتخاب مناسبی برای شما خواهند بود چرا که این آباژورها با جا به جایی های مکرر به سختی دوباره در شرایط صحیحی قرار می گیرند و با به هم خوردن تنظیم سه پایه آنها امکان سقوط نیز وجود دارد.

بدنه چوبی آباژور یکی از رایج ترین انواع بدنه است چرا که در هر خانه ای تعدادی مبل با پایه های چوبی پیدا می شود و ایجاد هارمونی میان مبل ها با آباژور بدنه چوبی چندان کار سختی نخواهد بود. از سویی عموما چوب آنقدر زیبایی و آرامش با خود به همراه می آورد که استفاده از آن در کنار اکثر جنس ها و رنگ ها امکان پذیر است.

آباژورهای با بدنه فلزی که رنگ نقره ای دارند برای محیط های مدرن انتخاب مناسبی هستند و به دلیل استحکام زیاد این جنس هیچ نگرانی از بابت جا به جایی های مکرر آن وجود نخواهد داشت. آباژور با بدنه فلزی و رنگ طلایی برای فضاهایی با چیدمان کلاسیک بیشتر پیشنهاد می شوند چرا که رنگ طلایی عموما یادآور محیط های مجلل است و اینگونه تجملات در محیط های مدرن و اسپرت تضاد زیبایی به همراه نخواهند داشت.

بدنه های رنگی که عموما از جنس فلز رنگ شده هستند برای انواع فضاها به جز فضاهای بسیار مجلل و کلاسیک مناسبند که بسته به رنگ غالب در فضای خود می توانید بدنه آباژور خود را نیز به همان رنگ انتخاب کنید.

علاوه بر این برخی آباژورها بیشتر از شید (کلاهک) تشکیل شده اند و رنگ بدنه آنها چندان دیده نخواهد شد در هنگام خرید این نوع آباژور می توانید رنگ بدنه را نادیده بگیرید و با قرار دادن آباژور در فضایی که احتمالا پایه های آن دیده نخواهند شد ناهماهنگی رنگ بدنه با رنگ های موجود در لوازم منزل خود را بپوشانید.

در هنگام خرید آباژورهای رومیزی ایجاد هماهنگی میان رنگ بدنه و رنگ غالب در چیدمان محیط از اهمیت بیشتری برخوردار است چرا که این مدل آباژور عموما روی یک سطح بالاتر قرار گرفته و تمامی اجزای آن در معرض دید قرار دارند.

علاوه بر جنس هایی که به آن اشاره شد آباژورهایی با بدنه سرامیکی نیز در بازار وجود دارد که این مدل آباژورها عموما سبک کلاسیک دارند و برای فضاهای اسپرت چندان مناسب نیستند. البته ترکیب یک آباژور سرامیکی سفید-آبی با یک خانه مدرن که رنگ غالب آن آبی است می تواند تضاد زیبایی را به وجود آورد اما باید دقت کنید آباژور سرامیکی تان بیش از اندازه شکل مجلل و تراشیده نداشته باشد چرا که تضاد بیش از حد بین آن و لوازم منزل می تواند موجب ناهمگونی دکوراسیون شما شود.

خرید آباژور

انتخاب رنگ شید (کلاهک)

برای آنکه بتوانید رنگ درستی را برای کلاهک آباژور خود استفاده کنید اولین سؤالی که باید از خود بپرسید آن است که آیا هدف شما از خرید آباژور تأمین نور محیط است یا فقط برای زیبایی و به عنوان یک وسیله دکوری قصد خرید آباژور دارید؟

رنگ های تیره شید آباژور میزان نور کمی را از خود عبور می دهند  و در نتیجه تأثیر چندانی روی نورپردازی محیطی نداشته و در نتیجه بیشتر کالاهایی مناسب زیباسازی محیطی هستند تا محصولی مناسب ایجاد نور بیشتر و تأثیر زیاد روی نورپردازی محیطی.

با توجه به این موضوع اگر قصد دارید محصولی برای ایجاد نور بیشتر محیطی خریداری کنید بهتر است کالاهایی با شیدهای رنگ روشن را انتخاب کنید چرا که از کلاهک های روشن نور بیشتری عبور کرده و محیط را روشن تر خواهد کرد.

برخی از مدل های آباژور موجود در بازار هیچگونه کلاهکی به شکل مرسوم ندارند و نور مربوط به لامپ و روشنایی از درون قطعه‌ هایی از سنگ نمک یا محصولات شبیه به آن خارج می شوند. این نوع محصولات بیشتر جنبه زیبایی دارند و برای اهداف روشنایی مورد استفاده قرار نمی گیرند. با این وجود منظور از آنکه محصول مناسب ایجاد نور بیشتر نیست به آن مفهوم نیست که این نوع آباژورها نوری از خود ساطع نمی کنند بلکه به آن مفهوم است که نور خارج شده تأثیر چندانی روی روشنایی محیطی نداشته و تنها تأثیر زیبایی روی نورپردازی را خواهد داشت.

عموما کالاهایی که شیدهای تیره رنگ دارند از قیمت بالاتری نیز برخودارند و کلاهک های روشن روی محصولات مشابه هزینه کمتری را برای خریداران خود به همراه خواهند داشت.

برخی از آباژورهای موجود در بازار نیز اصلا چیزی با عنوان کلاهک ندارند و محصولاتی که در آن از لامپ های اصطلاحا ادیسونی استفاده می شود از جمله این آباژورها محسوب می شوند. این سبک از آباژورها مناسب سبک خاصی از دکوراسیون خانگی هستند و برای یک دکوراسیون معمولی و ساده چندان انتخاب مناسبی نخواهند بود.

نکته حائز اهمیت دیگری که در انتخاب شید یا کلاهک آباژور وجود دارد آن است که سایز آن باید در اندازه مناسب فضای شما و البته ابعاد استاندارد باشد. کلاهک بزرگ نیازمند فضایی بزرگ برای قرارگیری خواهد بود و در یک فضای کوچک می تواند دست و پاگیر باشد و همزمان یک کلاهک کوچک ممکن است به دلیل قرارگیری در نزدیکی لامپ خیلی زود در اثر گرما دچار سوختگی یا تغییر رنگ شود. به همین دلیل در انتخاب کلاهک آباژور نه تنها رنگ که سایز آن نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و باید به آن توجه ویژه ای شود.

برای یک آباژور رومیزی که قرار است کنار تختخواب شما قرار بگیرد بهتر است رنگ کلاهک را خیلی روشن انتخاب نکنید چرا که این آباژور امکان دارد در زمان خواب شما نیز روشن باشد و رنگ روشن کلاهک باعث پخش نور زیاد و در نتیجه اختلال خواب شما خواهد شد.

جنس شید از جمله عوامل مؤثر روی میزان نوردهی آباژور خواهد بود. کلاهک پارچه ای آباژور با رنگ تیره بالاخره مقداری نور را از خود عبور می دهد اما شید پلمیری با یک رنگ تیره احتمالا هیچ میزان نوری را از خود عبور نخواهد داد. پس اگر می خواهید کلاهک آباژور خود را به رنگ تیره انتخاب کنید و همزمان مقداری نور از کلاهک عبور کند بهتر است آباژوری با کلاهک پارچه ای را انتخاب کنید و از انتخاب مدل هایی که کلاهک هایی از جنس پلیمری دارند بپرهیزید.

خرید آباژور

تعداد لامپ آباژور

جهت خرید آباژور پیشنهاد می شود نگاهی به آباژورهایی بیندازید که جای بیش از یک لامپ را دارند و اصطلاحا آباژورهای درختی نامیده می شوند. این سبک آباژور به نسبت تعداد لامپی که روی آن قرار می گیرد نور بیشتری ارائه می دهند و در نتیجه می تواند مساحت بزرگتری از فضای منزل یا محل کار شما را روشن کنند و حتی در برخی موارد می تواند جایگزینی خاص و زیبا برای لوسترهای سقفی نیز به شمار آید.

البته آباژورهای درختی همزمان با نوردهی بیشتر به فضای بیشتری نیز نیاز دارند و از این سبک آباژور نمی توان در فضاهای باریک و دور از دسترس استفاده کرد.