سبک زندگی

راهنمای جامع سازماندهی خانه

هیچ کس نیست که از نظم و پاکیزگی بدش بیاید! یک خانه و اتاق منظم حس دلپذیری به انسان القا می کند و باعث راحتی بیشتر در فضا می شود. اما ایجاد چنین نظمی آنطور هم که به نظر می آید راحت نیست. خانه های امروزی آنقدر بزرگ نیستند و فضای کافی برای قرار دادن وسایل در خود را ندارند. با این اوصاف چاره چیست؟ اگر در خانه، اتاق خواب یا آشپزخانه هستید نگاهی به دور و اطراف خود کنید. چه می بینید؟ احتمالاً خبری از فضای ذخیره سازی، قفسه بندی یا سیستم انبارش مدرن نیست. اجازه دهید من از دنیای اطراف خود بگویم. اینجا در چیدمان منزل من یک عالمه بی نظمی است. کتاب های تلنبار شده روی هم در گوشه گوشه خانه، دسته کلیدهایی بر روی اپن، کشوهایی مملو از خرت و پرت که برای پیدا کردن هر چیزی باید زیر و رو شوند و …. به گمانم چندان نیاز به ادامه دادن نباشد. این تصویری روشن از اغلب خانه های ایرانی است. خانه هایی با ظاهری آراسته اما در هر کنج و زاویه مملو از ابزار و اشیایی اضافه و دست و پاگیر! حال طبق معمول یک سؤال واضح ذهن من را پر می کند با این زندگی پر هرج و مرج چه کنم؟ در اینجا یک راهنمای جامع سازماندهی خانه را به شما ارائه می دهیم.

سازماندهی خانه

ایجاد لیست کارها

شاید به نظرتان این بخش خیلی مهم نباشد اما اولین و مهمترین قدم در سازماندهی خانه شاید همین لیست داشتن است. با ایجاد لیستی از کارهایی که لازم است برای سازماندهی خانه خود در هر روز انجام دهید نه تنها از تعداد کارهای خود و زمان بندی کافی برای آنها مطلع می شوید بلکه به نوعی ذهن خود را هم سازماندهی می‌ کنید. مطمئن باشید یک لیست برنامه شما را در انجام کارهایتان حسابی جلو می‌ اندازد.

سازماندهی خانه

دور ریختن اضافات

یکی دیگر از مهمترین مراحل در سازماندهی یک خانه این است که سعی کنید بار اضافات خانه را کم کنید. اگر خانه‌ شما کوچک است و به اندازه کافی فضا برای قرار دادن وسایلتان ندارد شاید بهتر است اول وسایلتان را کم کنید! این کار در ابتدا به نظر سخت می‌ رسد اما وقتی خودتان را مجبور به این کار کنید و ببینید که چقدر اضافات در خانه خود دارید که با دور ریختن آنها فضای خانه‌ تان کاملا باز می‌ شود خودتان هم خوشحال می‌ شوید. برای مثال وسایل داخل یک کابینت را خالی کنید. اگر می‌ بینید از یک وسیله چندین عدد دارید و تنها یکی از آنها را استفاده می‌ کنید اضافات آن را حذف کنید. مطمئن باشید افراد دیگری هستند که با استفاده از این وسایل زندگی لذتبخش تری خواهند داشت و شما از این بخشش خود خشنود خواهید شد.

سازماندهی خانه

سازماندهی اتاق به اتاق

سازماندهی و نظم دادن به خانه کاری هیجان‌ انگیز است. آنقدر که آدم دلش می‌ خواهد همه جا را یکباره منظم کند. برای همین دل و روده‌ کمد‌های اتاق و کابینت‌ های توی آش‍‍پزخانه را یکروزه بیرون می‌ ریزیم تا همه را باهم مرتب کنیم! خب نتیجه از همین حالا مشخص است. وقتی همه چیز را وسط خانه بریزید نه تنها کلی از انرژی شما هدر می رود بلکه آشفتگی کاری که انجام داده‌ اید چنان زیاد است که تمام هیجانتان فروکش می‌ کند و بعد می‌ مانید که چطور همه این جمعه‌ بازار را از وسط خانه جمع کنید! بهترین راه برای سازماندهی صحیح خانه این است که اتاق به اتاق عمل کنید و با تمام شدن هر اتاق سراغ اتاق بعدی بروید. در این صورت نه تنها در زمانی کمتر همه جا را منظم می‌ کنید بلکه از نتیجه کار خود نیز لذت می‌ برید. در ادامه به سازماندهی بخش های مختلف خانه می پردازیم.

سازماندهی خانه

سازماندهی آشپزخانه

برای سازماندهی آشپزخانه خود بهتر است ابتدا با یخچال شروع کنید. خوراکی‌ هایی که تاریخ مصرفشان گذشته است را دور بریزید. انواع خوراکی‌ ها و میوه‌ ها را با قرار دادن در ظرف‌ های در بسته‌ مرتب در یخچال قرار دهید تا دسترسی به هر چیزی آسان صورت بگیرد. موادی که بیشتر مورد استفاده قرار می‌ گیرند را دم دست و موادی مانند ترشی‌هایی که دیر به دیر به سراغشان می‌ روید را در پشت دیگر وسایل قرار دهید.

قرار دادن صحیح وسایل در کابینت‌ ها نیز بخش اساسی در منظم کردن و سازماندهی آشپزخانه است. برای هرچیزی جایی مشخص پیدا کنید. وسایلی که به ندرت از آنها استفاده می‌ کنید را در یک کابینت که دسترسی به آن سخت‌ تر از بقیه است قرار دهید. داخل کابینت‌ ها و کشو های آشپزخانه را پارتیشن‌ بندی کنید تا موجب منظم‌ تر شدن هر چه بیشتر وسایلتان شوید. شما حتی می‌ توانید از در کابینت‌ ها و یا دیواره‌ خارجی آنها برای آویزان کردن وسایلی که قابل آویزان کردن هستند استفاده کنید. این راه حل به‌ خصوص برای کسانی که فضای کافی در آشپزخانه خود برای وسایلشان ندارند مفید است تا بتوانند از فضاهای مرده بهترین بهره‌وری را داشته باشند.

مطلب مرتبط  سادگی،کارآیی،زیبایی در محصولات IKEA

علاوه بر آن در محیط آشپزخانه بطری‌ها، قوطی‌ها، کفگیر و ملاقه‌ ها و ظروف بزرگ و کوچک عمده لوازمی هستند که با چیدمان آنها مشکل داریم. فضای موجود در کابینت‌ ها اجازه جای دادن تمام این وسایل را به ما نمی‌ دهند. از سوی دیگر وجود این لوازم نیز الزامی است و نمی‌ توان آنها را به مکانی مانند انباری یا تراس انتقال داد. پس چگونه می‌ توان یک چیدمان مناسب در دکوراسیون آشپزخانه ایجاد کرد؟
آنچه معمولاً در چیدمان منزل از یاد می‌بریم توجه به فضای عمودی است که دیوارها در اختیار ما قرار می‌ دهند. در واقع می‌ توان به‌ راحتی با نصب تجهیزاتی ساده و کم‌ خرج محیطی برای چینش لوازم آشپزخانه ایجاد کرد. حسن این کار علاوه بر کاهش هزینه افزایش فضای داخل آشپزخانه و بی‌ نیاز شدن از نصب کابینت‌ های متعدد است. در واقع طبقاتی چوبی یا فلزی برای قرار دادن ظروف، بطری و قوطی‌ ها و نصب میله‌ هایی برای آویزان کردن کارد و چاقو و ملاقه یک راه‌حل ساده است که شما را از این معضل بزرگ نجات می‌ دهد.

سازماندهی خانه

سازماندهی سرویس بهداشتی

یکی از چیزهایی که بسیاری آن را در کابینت‌ های موجود در توالت و حمام خود نگهداری می‌ کنند دارو‌ و قرص‌ است. سازماندهی داروها فضای زیادی برای شما باز می‌ کند. زیرا که در خانه هرکسی تعداد زیادی دارو وجود دارد که نه تنها خود شخص نمی‌ داند برای چه چیزی مفید است بلکه تاریخ مصرف آنها هم گذشته و می‌ توانند بسیار مضر باشند. پس از جداکردن موارد ذکر شده. داروهای خود را در یک جعبه پلاستیکی دردار قرار دهید. همچنین سعی کنید برای وسایل بهداشتی و آرایشی، حوله‌ها و همینطور دستمال توالت از وسایل ذخیره‌سازی مثل انواع جعبه‌ ها استفاده کنید.

در برخی خانه‌ ها که از مساحت مناسبی برخوردارند فضایی برای قرار دادن ماشین لباسشویی وجود دارد که اصطلاحاً به آن رختشورخانه نیز گفته می‌ شود. طبیعتاً در چنین محیطی با انواع مواد شوینده رو به رو می‌ شویم که به شکلی بی‌ نظم در طاقچه پنجره‌ ها یا روی زمین و چهارپایه‌ ها قرار گرفته‌ اند. این در حالی است که قفسه‌ هایی ساده و ارزان قیمت وجود دارند که با نصب بر روی دیوار  فضایی وسیع برای قرار گرفتن انواع مواد شوینده و بهداشتی را فراهم می‌ کنند. همچنین از این قفسه بندی ها می‌ توان در حمام‌ ها نیز استفاده کرد.

سازماندهی خانه

سازماندهی انباری

برای بسیاری از ما انباری گورستان اشیای از یاد رفته است. ما بدون توجه به نیاز خود به این وسایل آنها را به شکلی بی‌نظم در گوشه‌ ای از انباری رها می‌ کنیم درنتیجه هیچگاه آنها را به یاد نمی‌ آوریم و حتی در زمان نیاز هم به آنها دسترسی نداریم. این در حالی است که می‌ توان با خرید یک سیستم انبارش و قفسه بندی انباری هم سر و سامانی به محیط انباری داد و هم به‌ راحتی ابزار و وسایل مورد نیاز خود را به‌ سرعت پیدا کرد. این قفسه بندی ها معمولاً از طبقاتی برای قرار دادن اشیا و گیره‌هایی برای آویزان کردن برخوردارند. همچنین گیره‌ های مخصوص نگهداری دوچرخه نیز از جمله قابلیت‌ های مفید این سیستم انبارش محسوب می‌ شود.

 

سازماندهی اتاق نشیمنسازماندهی خانه

اتاق نشیمن از مهمترین بخش‌های خانه است. در این فضا از مهمانان خود پذیرایی می‌ کنید و اکثر اوقات روز را در کنار خانواده در آن می‌ گذرانید. پس نظم و سازماندهی اتاق نشیمن از اهمیت بالایی برخوردار است. سعی کنید از شلوغ کردن این فضا بپرهیزید. وسایلی که ربطی به نشیمن ندارند را سر جای خود بگذارید. کتاب‌ها، بالش، لوازم بازی کودکان و … چیزهایی هستند که به علت استفاده بسیاری که از فضای نشیمن می‌ شود در آن به وفور دیده می‌ شوند. اما اگر می‌ خواهید نشیمنی مرتب و زیبا داشته باشید سعی کنید این نوع وسایل را سر جای اصلی خود قرار بدهید.

مطلب مرتبط  فنگ شویی

استفاده از قفسه‌ های عمودی در اتاق نشیمن بسیار مفید است. این قفسه‌ ها به این علت که بلند و عمودی هستند فضای کمی اشغال می‌ کنند و مکان کافی برای قرار دادن وسایلی چون سی دی ها، دی وی دی‌ ها و … ایجاد می‌ کنند. سعی کنید دیسک‌ های خود را درون یک جعبه دسته‌ بندی و سپس در قفسه‌ های عمودی قرار دهید تا زیبا و منظم‌ تر باشند.

میز جلومبلی همانطور که می دانید و بارها گفته شده یکی از وسایلی است که نه تنها توجه زیادی به خود جلب می‌کند بلکه یک عنصر همه کاره است. اما این همه کاره بودن موجب آشفتگی نیز می‌شود. به گونه‌ ای که انواع و اقسام اشیای بی ربط را می‌ توان بر روی آن دید. به همین علت سازماندهی این میز را در خانه دست کم نگیرید.

سازماندهی خانه

سازماندهی اتاق خواب

در دکوراسیون منزل چیزی به قدر بی‌ نظمی اتاق خواب با روح و روان انسان بازی نمی‌ کند. در حالیکه گنجایش اتاق خواب تغییری نمی‌ کند ما دائماً در حال افزودن اسباب و وسایلی کوچک و بزرگ به آن هستیم. اگر چه خرید و وجود این وسایل ضروری به نظر می‌ رسد اما باید اعتراف کرد که رفته رفته جایی برای راه رفتن عادی افراد نیز باقی نمی‌ گذارند.

اگر فرزند دانش‌ آموز در خانه دارید به طور حتم با معضل کتاب‌ های درسی و کنکور آنها مواجه اید. کتاب‌ هایی که هر ساله به آنها افزوده می‌ شود و به دلیل نیاز دائم دانش‌ آموزان نمی‌ توان آنها را به انباری یا سطل زباله منتقل کرد. در چنین مواقعی این کتاب‌ ها یا به شکلی فشرده در کمدها چیده می‌ شوند و هر بار برای مطالعه یکی از آنها باید کمد را زیر و رو کرد و یا به شکلی بی‌ نظم در گوشه و کنار اتاق بر  روی‌ هم تلنبار می‌ شوند. افزون بر این لباس‌ ها، کفش‌ ها و سایر ملزومات کاری را هم باید به این حجم از بی‌نظمی اضافه کرد. اما هر قدر که کتاب و دفتر و وسایل مختلف داشته باشید با یک سیستم انبارش و ذخیره سازی می‌ توانید آنها را به‌ خوبی مدیریت کنید تا در زمان مناسب و بدون معطلی به آنها دسترسی داشته باشید.
بهتر است دوباره فضای ذخیره سازی عمودی که دیوارها در اختیار شما قرار می‌دهند را یادآوری کنیم. اگر در یک محیط مانند آشپزخانه به دلیل نصب کابینت با محدودیت دیوار مواجه بودید خوشبختانه در اتاق خواب این مشکل را ندارید. باکس دیواری یکی از راه‌ حل‌ های خلاقانه برای خلاص شدن از اسباب و وسایل اضافی است. در واقع شما با استفاده از باکس دیواری دکوراتیو وسایل مزاحم و دست و پاگیر خود را از زمین به ارتفاع منتقل می‌کنید و در عین حال به آنها همچنان دسترسی دارید. مزیت استفاده از این باکس‌ها تنوع طرح و رنگ بالای آنها و سازگاری با دکوراسیون اتاق خواب شماست. این باکس‌ های دیواری را حتی می‌ توانید با کمی ذوق و سلیقه با چند تکه چوب نیز بسازید.

در مقابل اگر باکس دیواری چاره‌ ساز مشکل شما نیست قفسه‌ های نگهداری مخصوص اتاق خواب نیز از جمله سیستم‌ های انبارش مفید هستند که وسایل مختلف مانند کیف و کفش و لباس را در خود جای می‌ دهند. هرچند این قفسه بندی ها از جلوه‌ای کمتر از باکس‌ های دیواری برخوردارند اما با نظمی که به اتاق خواب شما می‌ بخشند در زیباسازی فضای آن نقش مؤثری دارند.

سازماندهی خانه

سازماندهی اتاق کودک

شاید هیچ جای خانه به اندازه‌ اتاق بچه‌ ها به سرعت و شدت به هم نریزد. هر روز جمع کردن وسایل بازی بچه‌ ها کار سختی است. پس باید راه حلی برای راحتی این کار پیدا کرد که بتوان در زمانی کوتاه و به راحت‌ ترین شکل تمام این به هم ریختگی‌ ها را جمع کرد. در این میان باز هم جعبه‌ ها می‌ توانند به داد شما برسند. با ریختن اسباب‌بازی‌ ها در جعبه‌ های مختلف و دسته‌ بندی آنها کارتان خیلی راحت می‌ شود. به این شکل نه تنها به اتاق نظم و سازماندهی داده‌ اید بلکه در وقت خود هم صرفه‌ جویی کرده‌ اید. همچنین با مشخص کردن هر دسته از وسایل کودکتان او هم می‌ تواند تنها جعبه‌ مربوط به وسایلی که مورد نیازش است را بیرون بیاورد.