تابستان

دکوراسیون اتاق مطالعه برای پشت کنکوری ها در تابستان

نظم و ترتیب
نظم و ترتیب

بایدها و نبایدها

اگر اتاق مطالعه جداگانه ندارید یک بخش از اتاق خوابتان به عنوان محلی برای درس خواندن انتخاب کنید و باقی توصیه ها را روی آن عملی کنید. جایی که فقط، آنجا درس بخوانید و آنجا، فقط درس بخوانید! تخت خواب یا میزی که هم لپ تاپ روی آن است، هم غذا می خورید محل مناسبی برای درس خواندن نیست. یک میز یا گوشه از اتاق را انتخاب کنید و آن را از هر گونه وظیفه و فعالیت غیر درسی مبری کنید.

یادگیری وابسته به زمینه و بستر می گوید شما هر چیزی را در جایی به یاد می آورید که بار اول آموخته اید. مثلا اگر بار اول درس تاریخ را در یک کلاس با پنجره های بزرگ و نور زیاد خورشید یاد گرفته اید احتمال اینکه در این شرایط آن را سریعتر به یاد بیاورید، زیاد است. البته که نمی توانید اتاق را شبیه به هر کدام از کلاس های درسی کنید اما شرایط محیطی مثل نور، سکوت یا دما را می توان کمی تنظیم کرد تا به آن حال و هوا برسید و البته فضایی را طراحی کنید که برای یادگیری بار اول مناسب باشد.

درس را به دکوراسیون بیاورید

هزاربار هم که جدول مندلیف را از روی کتاب خوانده باشید و خودتان را مجبور کرده باشید سلول سلول این جدول با تمام خواص عناصر به یاد بیاورید باز گاهی گازهای نجیب از شدت نجابتشان در پستوهای ذهن مخفی می شوند. فرمول های فیزیک استاتیک و دینامیک و صرف افعال در زبان عربی هم گاهی انقدر ناملموس می نمایند که به هیچ وجه نمی شود با آن ها ارتباط برقرار کرد. با دکوراسیون می توانید همه این ها را راحتتر به خاطر بسپارید. پوسترهای بامزه و متفاوتی از بسیاری از فرمول ها و جداولی که حفظ کردن آن ها برای کنکور مورد نیاز است روی اینترنت هست. کافی است پرینت بگیرید و روی دیوار اتاق نصب کنید تا در فواصل استراحت و یا پیش از خواب و زمان هایی که تمرکز کافی برای درس خواندن ندارید به آن ها نگاه کنید. این تداوم در به خاطر سپاری و به یادآوریشان بسیار کمک خواهد کرد. خودتان هم می توانید این فرمول ها را روی کاغذهای پشت چسب دار رنگی بنویسید و روی برد بچسبانید و هر چند وقت یک بار به طور کامل تغییرشان دهید.

نور طبیعی

نور طبیعی

راحت باشید اما نه خیلی راحت!

سعی کنید موقع درس خواندن لباسی متفاوت از لباس خوابتان بپوشید، البته که لازم نیست با شلوار جین در خانه بنشینید اما تغییر دادن لباس ها میتواند ذهن را آماده کند که وقت خواب نیست.صندلی که روی آن مینشینید باید نشیمن و پشتی نرم و راحتی داشته باشد. اما شیب پشتی نباید زیاد باشد و یا آنقدر نرم و گرم و راحت باشد که شما را به چرت زدن یا رویاپردازی دعوت کند. میز و صندلی آموزشی که هر دو ابعادی در تناسب با یکدیگر داشته باشند و بر اساس اصول ارگونومی طراحی شده باشند، بهترین انتخاب هستند. اگر در رشته های فنی و حرفه ای درس می خوانید و کنکور عملی دارید، میزهای رسم و نقشه کشی که شیب استانداردی برای کار مداوم دارند از آسیب به ستون فقراتتان جلو گیری می کنند و می توانید ساعت های بیشتری را به تفریح بگذرانید.

نور طبیعی را جدی بگیرید

پرده ها را کنار بکشید و بگذارید نور طبیعی اتاق را روشن کند. حتی اگر در اتاقتان پنجره ندارید یا میز مطالعه پشت به آن است با یک آینه اشعه های درخشان را مهمان اتاق کنید. نور مستقیم و خیره کننده بدترین نور برای مطالعه است. چه از چراغ مطالعه روی میز برای درس خواندن در شب استفاده می کنید و چه از لوستر حواستان باشد چراغتان نباید نور را مستقیم بتابند. البته این به این موعنی نیست که نور از پشت سر بتابد چون آن هم با ایجاد سایه دردسرهای خودش را دارد. اما بهترین حالت نوری است که بیشتر محدوده مطالعه را روشنایی می بخشد و با چشمان شما به طور مستقیم کاری ندارد. چراغ مطالعه ال ای دی که نوری بین نور سفید تا طبیعی (4000 تا 6000 کلوین) مناسب است و روشنایی 500 لومن ایده آل برای مطالعه است. بهتر است چراغ مطالعه منعطف باشد تا بتوانید به راحتی منطقه تابش آن را تعیین کنید.

سکوت محض را کنار بگذارید

سکوت محض را کنار بگذارید

سکوت محض را کنار بگذارید

گوش دادن به موسیقی یا گوش ندادن به آن مسئله ای شخصی است و ممکن است تاثیرش از فردی تا فرد دیگر متفاوت باشد اما اگر عادت دارید موقع درس خواندن صدای بیخ گوشتان به زمزمه بپردازد از برخی صداهای محیطی مانند صداهای طبیعت، آبشار پرندگان و یا نویزهای بی مفهوم و یا در نهایت موسیقی های بی کلام و کلاسیک بهره ببرید، بعضی افراد در تماس با صداهای یکنواختی نظیر پنکه یا فن بهتر مفاهمیم را به خاطر می سپارند.

ایجاد فضایی مثبت و حال خوب کن با قرار دادن یک گلدان یا قاب عکس خانوادگی و نوشتن چند جمله انگیزشی که به دیوار نصب شده اند می تواند موثر باشد. البته اگر همه این موارد را رعایت کنید کم کم فضای مطالعه در اتاقتان به بهترین و دوست داشتنی ترین بخش اتاق تبدیل می شود اما باید حواستان باشد که گاهی هم این فضا را ترک کنید. اگر زیادی در این فضا بمانید و همه کارهایتان را از جمله غذا خوردن، چت کردن و … را در آن انجام دهید کم کم این فضا کارکرد اختصاصی اش را از دست می دهد و از هدفش دور می شود. پس گاهی آن را ترک کنید، در خانه قدمی بزنید و دوباره سر درس و کتاب باز گردید.

برنامه ریزی دکوراسیونی

برنامه ریزی دکوراسیونی

برنامه ریزی دکوراسیونی

برنامه ریزی های مشاور، برنامه ریزی های فردی خودتان، برنامه ریزی هایی آزمون های آزمایشی، همه شان تا وقتی در کتاب ها و دفترچه های برنامه ریزی هستند به راحتی می شود از زیرشان در رفت. اما اگر برنامه هر روز و و هر هفته جلو چشمتان باشد عقب افتادن از آن عذاب وجدانی را ایجاد می کند که ترجیح می دهید همانجا فیلم را پاز کنید، لپ تاپ را ببندید و به سر درس برگردید. چند برد شیشه ای مغناطیسی رنگارنگ که با ماژیک های فسفری رویش نوشته باشید آنقدر به فضای اتاق مطالعه تان زیبایی و جذابیت می دهد که دلتان نمی آید به این برنامه ریزی عمل نکنید.

فضای مطالعه را مرتب نگه دارید

درس خواندن این روزها دنگ و فنگ زیادی دارد، چند و چند کتاب درسی و کمک درسی و جزوه و دفتر و دفترچه و انواع خودکارهای و کاغذهای رنگی و ماژیک های شبرنگ و چه و چه کنار دست هر دانش آموز دبیرستانی است تا بتواند یک مبحث از زیست شناسی را با ترسیم کامل انواع تقسیم های سلول های سرطانی به پایان برسد و به قول معروف خوب برایش جا بیفتید. چنین فضایی مستعد به هم ریختگی است پس همان اول کار ابزارهای نگه دارنده را در دکوراسیون جدی بگیرید. سطل زباله برای کاغذها، جامدادی و تقسیم کننده های کشو برای سامان دادن به لوازم تحریر و کازیه برای نگه داری روی حساب کتاب کاغذها از ابزارهایی هستند که می توانند کمکتان کنند.