راهنمای خرید

تاریخچه و نکات خرید صندلی راکینگ

صندلی راکینگ (rocking) یا راکر (rocker) نوعی صندلی با پایه های خمیده و منحنی است. این پایه های خمیده ضمن ایجاد تعادل به صندلی اجازه می دهند تا رو به جلو و عقب حرکت کند. نشستن بر روی صندلی های راکینگ آرامش زیادی به افراد می دهند چرا که همچون گهواره ای آنها را به آرامی حرکت می دهد اما نخستین بار ایده ساخت این صندلی جالب به ذهن چه کسی رسید؟ شاید تصور کنید صندلی راک یک کالای لوکس و تشریفاتی است. البته این ذهنیت تا حد زیادی به دلیل تصاویری است که در فیلم‌ها و سریال‌ها دیده‌اید اما مگر نه اینکه ما بخش زیادی از بودجه خود را صرف خرید محصولاتی آرامش بخش نظیر تشک‌های خوش‌خواب، کاناپه و مبل‌های راحتی می‌کنیم؟ پس دست‌کم این روزها این کالای لوکس و زیبا جنبه‌ای کاربردی نیز به خود گرفته است.

صندلی راک

تاریخچه صندلی راکینگ

اگر چه بسیاری از مردم طراحی صندلی راکینگ را به بنجامین فرانکلین نظریه‌ پرداز سیاسی و مخترع آمریکایی نسبت می‌دهند اما مورخان سابقه نخستین صندلی راکینگ را ابتدای قرن ۱۸میلادی در آمریکای شمالی یعنی هنگامی‌که فرانکلین یک کودک بود می‌دانند. صندلی راکینگ در ابتدا با ظاهری شبیه به صندلی‌ های دیگر که تنها پایه‌های متفاوتی داشت ساخته می‌شد و بیشتر در فضای بیرون از خانه نظیر حیاط یا باغ مورد استفاده قرار می‌گرفت. نخستین صندلی راکینگ در سال ۱۷۲۵ ساخته شد و به دلیل عملکرد جالب توجه خود به‌سرعت محبوب شد به‌گونه‌ ای که تا اواسط قرن ۱۸طراحی آن رشد قابل توجهی کرد و مدل ‌های کلاسیک و تشریفاتی آن نیز وارد بازار شد.

فواید صندلی راکینگ

صندلی‌ های راک از همان ابتدا با اندازه ‌ای بزرگتر از صندلی‌ های معمولی ساخته می‌شد. دلیل این کار نیز امکان استفاده دو نفره از این محصولات بود به ‌طوریکه یک مادر یا پرستار به ‌آسانی بتواند با نشستن بر روی آن به نوزاد خود شیر دهد. با این وصف مشخص است که از همان ابتدا هدف از طراحی صندلی راکینگ افزایش آرامش کاربران بوده است. البته به‌مرور مدل ‌های کوچکتر و تکنفره صندلی راکینگ نیز به بازار عرضه شدند اما همچنان از این محصول به ‌عنوان یک صندلی مادر و کودک نیز استفاده می‌شود. در واقع می‌توان گفت که صندلی راکینگ به بخشی از هنر و رسوم اجدادی مردم آمریکا تبدیل شده‌ که سمبل اوقات فراغت و سبک زندگی این کشور است.

صندلی راک

پزشکان متخصص استفاده از صندلی راکینگ را به‌منظور بهبود تعادل و آرامش عضلات برای سالخوردگان و پس از تمرینات ورزشی سنگین مفید می‌دانند. همچنین در برخی کشورها صندلی‌ های راکینگ پزشکی نیز به‌ منظور کمک به مادران برای نگهداری بهتر از کودکان و بیماران روحی و روانی برای غلبه بر اضطراب تولید می‌شوند.

نکاتی مهم درباره خرید صندلی راکینگ

صندلی‌ های راکینگ در اندازه و طرح‌ های مختلفی تولید می‌شوند به‌گونه ‌ای که برخلاف گذشته که این صندلی‌ ها صرفاً با دکوراسیون‌ های سنتی و کلاسیک همخوانی داشتند امروزه می‌توان آنها را با سبک ‌های مدرن و مینیمال نیز هماهنگ کرد. این تنوع گسترده موجب شده تا صندلی‌ های راکینگ در عین حال که از عملکرد یکسانی برخوردارند ویژگی‌ های متفاوتی داشته باشند. چند مورد از این ویژگی ها به شرح زیر است.

صندلی راک

روکش

از دیرباز مادران و پرستاران کودک از صندلی راکینگ برای افزایش آرامش نوزادان در هنگام به آغوش گرفتن آنها استفاده می‌کردند. همچنین این صندلی با توجه به عملکرد خود بسیار مورد توجه کودکان است. با این وصف اگر کودکان یکی از کاربران صندلی راکینگ خانه شما هستند ممکن است پس از مدتی روکش این صندلی چرک و کثیف شود بنابراین بهتر است صندلی ‌هایی با روکش قابل شستشو خریداری کنید.

صندلی راک

مدل

نوعی از صندلی‌ های راکینگ به صندلی Glider معروف است. در این مدل به ‌جای آنکه صندلی بر روی یک پایه منحنی به سمت جلو یا عقب خم شود در یک حرکت خطی به سمت جلو یا عقب حرکت می‌کند. در واقع این مدل برای مادرانی که به نوزاد خود شیر می‌دهند مناسب ‌تر است.

صندلی راک

اتومن

بسیاری از صندلی‌های راکینگ از یک قطعه اضافه به نام اتومن نیز برخوردارند. اتومن به کاربر اجازه می‌دهد تا پای خود را بر روی آن دراز کند. همچنین صندلی‌های راکینگ Glider نیز عمدتا از اتومن هایی با عملکرد حرکتی مشابه خود برخوردارند.

صندلی راک

کاربری

برخی از صندلی ‌های راکینگ برای استفاده در داخل منزل طراحی‌شده‌ اند و برخی دیگر نیز برای استفاده در فضای آزاد. با این وصف اگر قصد دارید که صندلی راکینگ خود را در معرض هوای آزاد قرار دهید پیش از خرید مطمئن شوید که صندلی خریداری شده از روکش و مواد مقاوم و ضد رطوبت ساخته شده باشد.

صندلی راک

قابلیت چرخش

علاوه بر حرکت رو به جلو و عقب برخی از صندلی‌ های راک دارای پایه ‌ای گردان در زیر خود هستند که امکان چرخش ۳۶۰ درجه را به کاربران می‌دهد. این ویژگی موجب کارایی بیشتر و سهولت در استفاده از این صندلی می‌شود.