فضای اداری

معرفی و شناخت دسته بندی مبلمان اداری

تا چند سال پیش اگر به ادارات و سازمان‌ ها سری می‌ زدید با صندلی‌ هایی مواجه می‌ شدید که به‌ هیچ‌ وجه با نوع استفاده از آنها همخوانی نداشت. برای مثال کارمندان از صندلی‌ های رستورانی معمولی استفاده می‌ کردند و برای مراجعان نیز در بهترین حالت صندلی‌ هایی پلاستیکی با خشکی زیاد و استحکام کم در نظر گرفته می‌ شد اما در یک دهه گذشته صنعت مبلمان اداری تحولات عظیمی به خود دیده و در بازار مبلمان برای هر نوع از کاربری مبل و صندلی‌ هایی مخصوص در نظر گرفته می‌ شود. با این وصف تنوع مبلمان اداری موجود در بازار داخل ما را مصمم کرد تا شما را با گونه‌ های مختلف مبل و صندلی اداری آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

مبلمان اداری

صندلی اداری

در ادارات و سازمان‌ ها صندلی‌ های مورد استفاده برای هر یک از اعضا می‌ بایست با دکوراسیون اجرا شده، تعداد افراد حاضر در یک محیط و مدت زمان نشستن آنها همخوانی داشته باشد. در نتیجه فرم، مواد مورد استفاده و ارگونومی این صندلی‌ ها نیز متنوع می‌ شود. به‌ عنوان مثال کارمندان مدت زمان زیادی از ساعات کاری خود را بر روی صندلی می‌ نشینند در نتیجه سلامت ستون مهره و عضلات آنها تا حد بسیاری به‌ راحتی و فرم مناسب و سازگار صندلی با بدنشان بستگی دارد. از سوی دیگر مبل و صندلی‌ های انتظار اگر چه ظاهری ساده و به دور از اصول ارگونومی دارند اما می‌ بایست از موادی نرم ساخته شوند تا در مدت زمان انتظار مراجعان با ایجاد آرامش آنها را از استرس و کلافگی دور کنند. همچنین صندلی‌ های مورد استفاده مدیران نیز علاوه بر راحتی باید از شکوه و جلوه بیشتری نسبت به سایر صندلی‌ های اداری برخوردار باشند. بر همین اساس امروزه صندلی اداری به انواع مختلفی نظیر صندلی مدیریتی، صندلی کارمندی و کارشناسی، صندلی گیمینگ، صندلی کنفرانس، صندلی انتظار، صندلی اپراتوری، صندلی کانتر و صندلی آزمایشگاهی تقسیم‌ می‌شود. افزون بر این مواد مورد استفاده در ساخت صندلی‌ ها نیز با توجه به مدت زمان استفاده و نوع کاربران آنها متفاوت است. به‌ طور معمول صندلی‌ هایی با مدت زمان کاربری روزانه زیاد نظیر مدیریتی، گیمینگ و کارمندی از فوم‌ های سرد تزریقی که از انسجام و طول عمر بیشتری برخوردارند ساخته می‌ شوند.

مبلمان اداری

مبل اداری

استفاده از مبلمان اداری اگر چه سابقه‌ ای طولانی مدت دارد اما چند سالی است که حس و حالی عمومی‌ تر به خود گرفته است. در واقع اگر تا چندی پیش استفاده از مبل اداری تنها به اتاق مدیران یا لابی هتل‌ ها خلاصه می‌ شد امروزه گسترش سازمان‌ های خصوصی، شرکت‌ ها و بانک‌ ها و تغییر نگرش آنها به تکریم مراجعان موجب شده تا مبل اداری در بسیاری از قسمت‌ های ادارات مشاهده شود. همچنین با رونق دکوراسیون مدرن در ادارات مبل اداری نیز ظاهری دلنشین تر به خود گرفت و علاوه بر سبک‌ های کلاسیک و رسمی با رنگ‌ های شاد و طرح‌ های بدیع نیز وارد بازار شد تا عهده‌ دار بخشی از زیبایی محیط اداری باشد. در حال حاضر از مبلمان اداری در بسیاری از سازمان‌ های خصوصی، دفاتر شرکت‌ ها و مطب پزشکان به‌ عنوان جایگزینی برای صندلی انتظار استفاده می‌ شود. این مبل‌ ها با توجه به تنوع نیاز مشتریان در ابعاد متفاوتی ساخته می‌ شوند و برخی از آنها با پایه‌ هایی متحرک امکان چرخش و جا به جایی را برای کاربران فراهم می‌ کنند. با توجه به نیاز فضای اداری به نظافت مبلمان اداری در عین استحکام معمولاً از وزن کمتری در مقایسه با محصولات خانگی برخوردار هستند و به‌ راحتی جا به جا می‌ شوند. گذشته از این در میان مبلمان اداری محصولات جالبی‌نظیر پاف را نیز مشاهده خواهید کرد. پاف ها در اداراتی با دکوراسیون مدرن و فضای کار گروهی محصولاتی مناسب و چشمنواز هستند که علاوه بر ایجاد نشیمن راحت برای کاربران با زیبایی خاص خود ذهن مراجعان را با خود درگیر می‌ کنند.

مبلمان اداری

میزاداری

یک فضای اداری بیش از هر چیز با میز اداری شناخته می‌ شود. میزهای اداری نیز برخلاف گذشته از تنوع بالایی برخوردارند و جدا از میزهای مدیریت، کارشناسی و کنفرانس که از گذشته تاکنون وجود داشته‌ اند میزهایی با عنوان میز کانتر و میز کار گروهی نیز به این مجموعه افزوده شده‌ اند. در حقیقت تغییر نگرش مدیران به اداره فضای کاری خود موجب پیدایش سبک‌ های جدیدی نظیر فضای کار گروهی شد که در چنین حالتی میزهای تکی دیگر چندان کاربردی ندارند و میزهای گروهی با صرفه‌ جویی در فضا نیاز افرادی که در کنار یکدیگر به فعالیت می‌ پردازند را برطرف می‌ کنند. افزون بر این در مجموعه میز کارمندی نیز انواعی نظیر میز کامپیوتر مشاهده می‌ شود که با توجه به تجهیزات و لوازم مورد نیاز کارمندان نظیر کیس کامپیوتر، پرینتر و اسکنر، فضاهای مخصوص به نگهداری این تجهیزات در آنها تعبیه شده است.

مبلمان اداری

کتابخانه و فایلینگ

وجود اسناد و مدارک زیاد در ادارات امری طبیعی به نظر می‌ رسد. این اسناد و اوراق را نه‌ تنها نمی‌ توان دور انداخت بلکه باید به شکلی منظم و در فضایی معین قرار داد تا در مواقع نیاز به‌سرعت به آنها دسترسی پیدا کرد. نتیجه آنکه در بیشتر اتاق‌ های ادارات به وسایلی نظیر کتابخانه و فایلینگ نیاز است که در عین صرفه‌ جویی در مساحت اتاق بیشترین فضای ذخیره‌سازی ممکن را در اختیار کارمندان قرار دهند. با این حال امروزه به دلیل دکوراسیون‌ های اجرا شده در ادارات و شرکت‌ها کتابخانه نیز باید از نمایی زیبا و سازگار با سایر اجزای دکوراتیو محیط برخوردار باشد. در نتیجه در بازار مبلمان اداری با تجهیزاتی مواجه می‌ شویم که علاوه بر فضای مناسب از زیبایی بی‌ نظیری برخوردارند. جالب آنکه طراحان مبلمان اداری به‌خوبی از محدودیت‌ های یک محیط اداری آگاهند بنابراین تجهیزات نگهداری در ادارات امروزه به انواع مختلفی نظیر کردنزا و بوفه مدیریتی، فایل، کتابخانه و کمد، ساید و کمد بایگانی تقسیم می‌ شوند که هر یک را می‌ توان بر اساس نیاز کارمندان خریداری کرد.

مبلمان اداری

گاوصندوق

شاید تصور کنید که در یک محیط اداری وجود وسایلی نظیر صندلی، مبل، میز، کتابخانه و فایلینگ کافیست اما لوازمی هستند که در صورت وجود آنها کارایی یک فضای اداری افزایش می‌ یابد. گاوصندوق یکی از تجهیزاتی است که وجود آن در بسیاری از ادارات الزامی به نظر می رسد. خوشبختانه امروزه گاوصندوق ها با توجه به نیاز کاربران در ابعاد مختلفی ساخته می‌ شوند. همچنین با توجه به ارزش بالای برخی اسناد این گاوصندوق ها از قفل‌ های الکترونیکی یا حسگر اثر انگشت برخوردارند و اغلب آنها در برابر آتش‌سوزی دوام و استحکام بالایی دارند.

مبلمان اداری

‌زیرپایی

زیرپایی نیز یکی از لوازمی است که اگرچه ظاهری ساده و بی‌ اهمیت دارد اما در حفظ سلامت کارکنان بسیار مؤثر خواهد بود. زیرپایی ها با قرار گرفتن در زیر پا از گرفتگی ماهیچه‌ ها جلوگیری می‌ کنند. همچنین زیرپایی برای افرادی که از قامت کوتاهی برخوردارند و پای آنها در هنگام نشستن در پشت میزهای اداری به‌ طور کامل با زمین تماس پیدا نمی‌ کند یک ابزار سودمند و پرکاربرد محسوب می‌ شود.

مبلمان اداری

کازیه

اگر چه وجود کازیه بر روی میزهای اداری از گذشته تاکنون مرسوم بوده اما امروزه این ابزار شکل و طرحی زیباتر به خود گرفته است که با میزهای مدرن و دکوراسیون‌ های لوکس و مجلل اداری سازگاری بیشتری دارد. افزون بر این مدیران معمولاً به یک ست رومیزی شامل زیردستی، کازیه، تقویم و جا خودکاری با طرح و شکلی هماهنگ نیاز دارند که خوشبختانه در بازار مبلمان اداری این محصولات با تنوعی بی‌ نظیر در دسترس هستند.