اخبار شرکت, دکوراسیون داخلی, معماری و دکوراسیون خانه

آشنایی با چرخه رنگ در دکوراسیون داخلی

طراحی حرفه ای فضای داخلی ساختمان نیازمند آشنایی با چرخه رنگ در دکوراسیون می باشد. بنابراین یک راهنمای مناسب به شما در طراحی فضایی زیباتر کمک خواهد کرد.

آشنایی با چرخه رنگ در دکوراسیون

رنگ ها یکی از عناصر دخیل در طراحی دکوراسیون داخلی هستند که از اهمیت بالایی برخوردارند. طراحان و معماران داخلی با بهره گیری از چرخه رنگ در دکوراسیون به برقراری ارتباط میان اجزای به کار رفته در محیط می پردازند. این چرخه به شما نشان می دهد که رنگ ها چگونه باید با هم ترکیب شوند یا در تضاد با یکدیگر قرار بگیرند. برای کسب اطلاعات بیشتر و آشنایی با چرخه رنگ، ادامه این مطلب را در مجله ساویس مطالعه نمایید.

آشنایی با چرخه رنگ

مقاله پیشنهادی مجله ساویس:
آشنایی با مکمل رنگ سبز

چرخه رنگ در طراحی داخلی چیست؟

در این چرخه، 12 رنگ بر اساس اصول علمی رنگ شناسی در سه دسته قرار داده می شوند. رنگ های دسته اول یا اصلی عبارتند زرد، قرمز و آبی که تمامی رنگ های دیگر از این 3 رنگ به وجود می آیند. بر اساس ترکیب هر دو رنگ از رنگ های اصلی، رنگ های ثانویه از جمله نارنجی، سبز و بنفش به وجود می آیند. دسته سوم رنگ ها از ترکیب یک رنگ ثانویه با یک رنگ اولیه به وجود می آیند. چرخه رنگ به شما کمک می کند به خوبی بتوانید این رنگ ها را در طراحی دکوراسیون با یکدیگر ترکیب کنید. در واقع با استفاده از چرخه رنگ در دکوراسیون به صورت بصری متوجه می شوید که کدام رنگ ها با یکدیگر در ارتباط هستند.  اما بهتر است قبل از شروع طراحی رنگ ها در محیط، به دو نکته زیر توجه داشته باشید:

1- آبی، سبز و بنفش رنگ های سرد هستند. همچنین نارنجی، زرد، قهوه ای، قرمز و صورتی در دسته رنگ های گرم قرار می گیرند.

2- قبل از طراحی دکوراسیون باید بدانید که قصد ایجاد یک فضای آرامش بخش را دارید یا اینکه می خواهید با استفاده از رنگ ها، در محیط هیجان ایجاد کنید. رنگ های سرد باعث آرام نشان دادن محیط می شوند. در حالی که از رنگ های گرم برای ایجاد محیط های پر هیجان استفاده می شود.

چرخه رنگ

چطور از چرخه رنگ در دکوراسیون و طراحی فضای منزل استفاده کنیم؟

چرخه رنگ در دکوراسیون داخلی یک راهنمای بسیار عالی برای هماهنگ سازی رنگ های مورد استفاده است. در این چرخه، رنگ هایی که در مقابل یکدیگر قرار می گیرند به عنوان رنگ های مکمل شناخته می شوند. به عنوان مثال می توان از قرمز و سبز، آبی و نارنجی و همچنین زرد و بنفش به عنوان سه مورد از پرطرفدارترین رنگ های مکمل نام برد. البته به این نکته توجه داشته باشید که در طراحی دکوراسیون داخلی معمولا استفاده از 3 رنگ بهتر از دو رنگ است. شناخت ترکیب مناسب رنگ ها شما را در خرید مبلمان اداری و مبلمان خانگی بسیار کمک خواهد کرد. در ادامه به 3 مورد از ترکیب رنگ های پرطرفدار که می توانید از آن ها در طراحی دکوراسیون مدرن استفاده کنید اشاره می کنیم.

1- مشکی + سرمه ای + بژ

اگر دوست دارید یک طراحی مدرن برای اتاق یا پذیرایی خود انجام دهید، می توانید از ترکیب این سه رنگ استفاده کنید. بدین منظور بهتر است رنگ مشکی و سرمه ای را برای وسایلی در نظر بگیرید که بیشتر جلب توجه می کنند.

مکمل رنگ مشکی سرمه ای بژ

2- آبی مایل به خاکستری + بژ

اگر طرفدار رنگ های تند نیستید و همچون بسیاری از افراد رنگ آبی را دوست دارید، می توانید با ترکیب آبی و بژ دکوراسیونی زیبا و آرامش بخش را طراحی کنید. اگر بخواهید می توانید اجزایی از رنگ طلایی را نیز در این محیط به کار ببرید.

ترکیب آبی خاکستری بژ

3- سبز + طوسی کمرنگ

استفاده از مبلمان سبز رنگ در محیطی با المان های طوسی می تواند فضایی دلپذیر را در محیط ایجاد کند. شما می توانید از رنگ های طلایی و آبی نیز برای جلوه بخشیدن به این دکوراسیون استفاده کنید.

مشاوره و طراحی دکوراسیون ساویس

گروه طراحی داخلی ساویس با ایده هایی نو و بهره گیری از توان بالای نیروهای متخصص و زبده، آماده ارائه خدمات طراحی دکوراسیون داخلی و معماری به شما همراهان گرامی می باشد. شما میتوانید با تماس با مشاوران ما راهنمایی جامع و کافی را در چگونگی طراحی داخلی دکوراسیون منزل، دکوراسیون محل کار، رستوران و …. بدست آورید. تیم طراحی دکوراسیون داخلی ساویس آماده همراهی شما برای داشتن فضایی دلپذیر تر و حرفه ای تر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *